h-bridge devresiyle motor sürüyorum pcb yaparken sıkıntı var

Başlatan zamzam23, 09 Haziran 2011, 11:27:57

zamzam23

normalde calısan devre pcb üzerinde calısmıyor. bunun ıcın güç katıyla kontrol katını ayırayım diyorum bunu optolarla mı yapmalıyım? yani IR2104 sürücü cıkıslarına opto mu baglamalıyım?bu ayımak olurmu? yada baska ne yapılabılır?

VFR

zamzam23

VFR

Hayır öyle demiyorum. Baskı devre tasarımından kaynaklı bir sorun olabilir gibi geldi de ondan istedim.
Motor kontrolcüsü sonuçta, kullandığınız motor güçlü bir motorsa belki sorun devre tasarımından olur gibi düşündüm.

picmanya

arkel şeması gibi duruyor.
eğer şema kart üzerinden çıkarıldıysa
bir kişi daha tanıyorum bu yöntemle yaptığı kartı çalıştıramamıştı
sonra 20TL. daha pahalıya mal olan bir çözüm üzerinden işini tamamladı

zamzam23

şemayı bu siteden aldım bi arkadas paylasmıstı. 20tl daha fazla maliyetli çözüm nedir peki?acıklarmısın bıraz

tyildizak

"Normalde çalışan" demişsiniz, kastettiğiniz nedir?

Pek çok sebep  olabilir, 2104'ler bozuk olabilir mesela, ir2104'lerin giriş ve çıkış sinyallerini ölçtünüz mü?
Anahtarlama sinyalleri moslara ulaşıyor ve köprü çıkış vermiyorsa moslar arızalıdır belki.

Bu arada, ir2104'ler ile h köprü arasına değil, 7408 ile  ir2104'ler arasına opto kullanabilirsiniz.

picmanya

IR21XX leri atıp,
yerine mosfetleri sürmek için 4 opto sürücü ve 2 izole dc dc kullanmıştı
20TL. fazla olan ama rahat ve kesin çözüm olarak bunu yapmıştı.
bu çözüm IR21XX lerden memnun kalmayınca zamanla benimde yöntemim oldu.

zamzam23

Alıntı yapılan: picmanya - 11 Haziran 2011, 10:08:30
IR21XX leri atıp,
yerine mosfetleri sürmek için 4 opto sürücü ve 2 izole dc dc kullanmıştı
20TL. fazla olan ama rahat ve kesin çözüm olarak bunu yapmıştı.
bu çözüm IR21XX lerden memnun kalmayınca zamanla benimde yöntemim oldu.
devresi nasıl olur paylasmanız mümkün mü?

Alıntı yapılan: tyildizak - 10 Haziran 2011, 15:15:28
"Normalde çalışan" demişsiniz, kastettiğiniz nedir?

Pek çok sebep  olabilir, 2104'ler bozuk olabilir mesela, ir2104'lerin giriş ve çıkış sinyallerini ölçtünüz mü?
Anahtarlama sinyalleri moslara ulaşıyor ve köprü çıkış vermiyorsa moslar arızalıdır belki.

Bu arada, ir2104'ler ile h köprü arasına değil, 7408 ile  ir2104'ler arasına opto kullanabilirsiniz.
normalde calısıyordan kastım breadboard üzerinde calsııyor pcbye topladıgım zaman  sıkıntı cıkarıyor.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.