Klima kontrolü

Başlatan CoşkuN, 10 Haziran 2011, 10:42:52

CoşkuN

Klimaların uzaktan kontrol için belirli protokoller var mı acaba? Yani mesala duvar tipi ofis klimalarının haberleşme için özel bir portları bulunuyor mu? Kablolu uzaktan kumandası olan modellerde firmaların kendi özel protokolleri mi var?

Veli B.

Merkezi sistem ve VRV/VRF tipi olanlar hariç neredeyse hiçbirisinde haberleşme portu yok. Olan ise ya özel protokolleri veya ProfiBus altyapısını kullanıyor. İstisnai durum olarak ise KNX gateway gibi arabirimler üretip option olarak bunu satıyorlar. IR kontrol konusunda ise sadece fonksiyon kodu değilde, status code gönderiliyor dolayısı ile kumandanın o anda ki durumu page olarak aktarılıyor. Code kopyalama işlemi bu sebeple çok sağlıklı çalışmıyor.

CoşkuN

Piyasada satılan akıllı klima kumandaları bu işi nasıl çözmüş acaba? Bütün klimalara ait kodlar içerisine bulunuyor herhalde bunların.

gambit1244

hayır benim bildigim kadarıyla içinde bir infrared alıcı var ve siz tuşları tek tek programlıyorsunuz yani diyelimki derece arttırma tusuna bastıgınızda bi binary data gidiyor 2 kumandayı kafa kafaya verip tek tek tuşları oğretiyorsunuz bunun yerine infrared kodları watch edip sonra bu kodları pice watch ederek kendi kumanda devrenizi yapabilirsiniz bunun aynısını ben kendi odama yapmayı düşünüyorum can bus üzerinden kontrol olucak bu konunun altında oda otomasyonu diye başlık açtım bakarsanız sevinirim saygılar.
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.