Field Oriented Control of 3-Phase AC-Motors

Başlatan bunalmis, 27 Mayıs 2004, 01:53:22

salim ALTIN

Merhaba.
Bu kadar  sözden sonra düşününce üzülmemek elde değil. daha 1996 yılında yapılan bir sürücüden akım voltaj ve frekans bilgilerini bile RS-232 den bilgisayara aktarınca.... Ama 2006 yılına kadar yanlızca bir kişi kullanmak isteyince... Tabi o zamanlarda matlab filan olmayınca "biz bunları bir data dosyası yapalımda matlabda değerlendirebilsinler " diye de düşünülmedi tabii. Fakat program üzerinde oynayıp düzelteceğiz kısmet olursa... Ayrıca asenkron motordan ve sürücü denilen cihazdan YENİ haberi olunca bunlarında HENÜZ YENİ üretildiği fikrine sahip olan birçok insanı tanıyınca... Hatta bunlar türkiyede NİYE YAPILMIYOR diye sitemleri duyunca...

Yine masalcı dede moduna gireceğim ister istemez.....
Yıl 1990 dır. İTÜ de Uzay Müh. okuyan 3 arkadaş robot yapmak isterler. Araba silecek motorları ve potansiyometreden yapılan enkoder ler ile 5 eksen bir robot kol yaparlar... Bilgisayara bağlarlar ve o yıl mezuniyet töreninde bu ilkel İLK robot kol diplomaları uzatır...
Mezuniyetten sonra teknoparkta yer bulurlar. Gece gündüz çalışmalar başlar. 6 Kg taşıma kapasiteli yüksek hassasiyette İLK ENDÜSTRİYEL TÜRKİYEDE ÜRETİLMİŞ ROBOT hazırdır. İTÜ de robot ve teknoloji ile ilgili bir toplantı tertip edilir. Birçok üniversite çalışmalarını anlatmak için gelir. Ama bir kısmı ödeme zorluğundan bir kısmı ise GÜMRÜKTE motorları kaybolduğu için henüz ele tutulur gözle görülür birşey yapamamıştır.Sıra kendisine geldiğinde 1.70 boylarında tombul sevimli bir insan çıkar kürsüye.
-BİZ YAPTIK. der. 6 EKSEN,ÇALIŞMA UZAYI BUDUR; TEKRARLAMA HASSASİYETİ ŞUDUR....
ama tepegözün POWER KABLOSU bir anda yok olmuştur. slaytları göstermek mümkün olmaz... bir rezillik bir rezillik. Koşulur sağasola kablo temin edilir. geç te olsa slaytlar gösterilir. Özal'ın müsteşarı bu tonton genç adama yaklaşır ve akşam yemekte sizinle konuşmak istiyorum der.
Akşam kapanış yemeğinde gündüz YANLIŞLIKLA TEPEGÖZÜN KABLOSU ÜZERİNE OTURMUŞ OLAN öğretim görevlisi kapıda karşılar bu genç adamı ve SİZİN PROTOKOLDE YERİNİZ YOK GİREMEZSİNİZ diye engel olur...

Bende bu sayfalarda ve başka bir çok yerde İLK OLARAK BİZ YAPALIM, TÜRKİYEDE YAPILMIYOR Kİ.!!! NE YAPACAKSIN BOŞVER.!!! gibi yazıları ve konuşmaları duyunca deli olurum. Fırsatını bulduğum anda ağızlarının payını veririm...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

CoşkuN

"Field Oriented Control" ile ilgili temelden anlatan bir döküman:
http://www.hemenpaylas.com/download/713902/Field-Oriented-Control.pdf.html
Konuyu yeniden ateşlendirmeye yardımcı olur belki ...
Bir de şu d-q referans olayını anlasam  :roll:

k-a-n-u-n-i

Arkadaşlar bu konuyu tekrar gündeme getirmek bana nasipmiş. Eğer devam etmek isteyen varsa devam edebiliriz.
Ben yüksek lisans projemde 3 faz ac servo motorun yani sürekli mıknatıslı senkron motorun sürücü tasarımını yapıyorum. Field oriented control tekniği ile kontrolü amaçlıyorum. Burada konu olan Park ve Clarke dönüşümlerini bu projede kullanıyorum.
İlgilendiğim konu olduğu için yazılan yazıların çoğunu okudum. Bilgi paylaşımını isteyen arkadaşları tartışmaya çağırıyorum.

z

Evet FOC hakkinda artik sorularinizi cevaplayabilirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

anotherbrick

herkese merhaba ,

bu foruma FOC ile ilgili dökümanları ararken rastladım
konu çok eskiden açılmış ama tam sonuca ulaşamamış okuduğum kadarıyla

internetteki dökümanlarda Clarke Park transformasyonları anlatılıyor ama
bir şey hakkında yeterli bilgi bulamadım
eski mesajlardan okuduğum kadarıyla Bunalmis hocam da oraya takılmış acaba çözüm bulabildi mi ?

o da şu
Park transformasyonuna 3. bir parametre olarak rotor manyetik alanının açısal pozisyonu giriyor

bunu da şafta bağlı olan bir enkoderden okuduğunu söylüyor
ancak rotor manyetik alanı rotordan daha hızlı dönüyor
böyle olunca nasıl daha yavaş dönen enkoderden rotor manyetik alanı açısal pozisyon bilgisi elde ediliyor ?

bu konuda bir düşüncesi olan var mı ?