step motor sürücü lütfen yardım

Başlatan lordsandman, 18 Haziran 2011, 18:46:30

lordsandman

selam arkadaşlar bir konuda tecrübelerinize başvurmak istiyorum,
elimde RS 191-8328 marka (4 fazlı, 1A, 5V , 5ohm, 260mNm) unipolar 8 uçlu step motor var, yaklaşık 50cm çapında metal bir diski belli açılarla hassas olarak döndürmek istiyorum. dönüşlerde hız hiç önemli değil (100 d/s yeterli) 15 dakikada bir 1 derece falan dönüp bekleyecek disk. önemli olan yüksek torkta uzun süre stabil hatasız çalışabilmesi. sürücü devreyi kendim yapacam fakat araştırdıkça kafam karıştı

1- unipolar motorun sarımlarını seri bağlayıp bipolar olarak sürülürse daha yüksek tork eldilebilir deniyor. bu işlemin benim durumumda dezavantajları var mıdır?

2- ortak uçları direk güç kaynağına mı bağlamalıyım? bu durumda 5V güç kaynağı kullanıp akım sınırlama direnci koymayacağım. bu mu daha sağlıklı olur?

3- adım tekniği olarak da 2-phase sürüşte (aynı anda 2 sarımda akım geçiyor) maksimum tork deniyor. ayrıca half step, lineer gibi teknikler var. benim için en uygunu hangisi olur? kontrolü PIC16F628 ile 74194 shift register üzerinden yapmayı düşünüyorum çünkü portlarım kısıtlı.

4- en önemlisi sürücü seçiminde de çıkmaza düştüm. profesyonel işler için hazır sürücüler alın deniyor eyvallah ama RS marka bir step sürücü devresini inceledim(240-7920). adamlar bildiğiniz her sarım için direk PICe bağlı D12NE06L power mosfetler ile yapmışlar. pic yazılımını bilmiyorum ama nette dolanan devrelerden bile daha sade. sürücü entegre için ben de ULN2003 düşündüm kolay olsun diye ama akımı yetmiyor. IRF510 mosfet dedim bulamadım. L297-L298 dediler onlar da bipolar içinmiş. daha ileri seviye olsun dedim SLA7062, L6223 bunları da bulamadım. bulunduğum şehirde imkanlar kısıtlı :( durumumu gözününe alarak siz ne önerirsiniz? girişleri direk uC uyumlu bir yaygın bir FET önerebilirmisiniz? veya FET değilse ne kullanmalıyım?

durumum budur üstadlar bi yol gösterin. biraz uzun oldu ama bir amerikalının anlayabileceği şekilde cevaplarsanız çok sevinirim :)

Erol YILMAZ

Düşük hızda kullanacaksan yapacağın en basit Unipolar step motor sürücü işini rahatlıkla görecektir.

lordsandman

Sayın allegro, sorunum da bu zaten işimi görecek bir sürücü yapamadım. neyse onu bir şekilde hallederim diye düşünüyorum da amaç sırf işi geçiştirmek değil, öğrenmek açısından aklıma takılan soruları sormuştum