7805 neden yandı ?

Başlatan murat11h1, 19 Haziran 2011, 23:57:17

Maxim

t2
bu reverse stand off voltage ve maximum clamping voltaj ne demekti ?
birde breakdown voltage var 

z

Alıntı yapılan: t2 - 25 Haziran 2011, 21:36:22
Galiba anlamamışsın. Bu TVS diyod yanmadan koruma yapar.  Devren çalışmaya devam eder. Yanmak için değil korumak için yapılmış. Tabi ki üst sınırı var. uygun seçmezsen yanar.

Alıntı YapPeak Pulse Power Dissipation by PPPM 400 W
Steady State Power Dissipation  PD 1.5 W
http://www.littelfuse.com/data/en/Product_Catalogs/Littelfuse_TVS_Diode_Catalog.pdf

Devrelerde sinyal girislerini yuksek voltaj darbelerinden koruyacaksan guzel malzeme. Fakat;
Orada yazan 400w aldatmasin seni.  5kw olaniyla da calistim ve surekli palslerin oldugu uygulamalarda guc katlarinda bu malzemeye bel baglayamazsin.

Sonucta elektrik enerjisini isiya ceviren bir soba bunlar. Ornegin verdigin malzeme icin bu sobanin gucu de sadece 1.5w

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: FxDev - 26 Haziran 2011, 00:05:04
O yüzden 7805 diye bu konuda diretmek biraz abes kaçıyor.

Alıntı yapılan: Allegro - 20 Haziran 2011, 22:06:03
12 ve 24 V araçlarda  7805 ile 4-5 yıldır çalışan devreler yaptım.
Muhtemelen binlerce, ve hiçbirisi 7805 ten dolayı arıza yapmadı.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

okantex

Önceklikle sinirlerini yıprattıgım abilerden özür dilerim.
ben balık isteyen ögrencilerden degilim, tutmayı ögrenmek istiyorum.

bu arada bisey farkkettim , benim devrede 7805 in girisindeki 220u ye paraller 2 tane de4700uf  ım var.
dedigim gibi bu duman olayı devreyi akuye bagladıgım ilk anda oluyor, sonra devre normal calısırken bir ısınma veya duman soz konusu degil.
sanki Bunalmıs ustamın dedigi gibi bir ters  calısmaya zorlanma var gibi ilk etapta.  4700uf ler sarj olunca  hersey normale dönüyor gibi...

bir uygulamada soyle birsey gordum
giris  ile  gnd arasına 1N4004 baglamıslar .
ama buna bir anlam veremedim, yani devrenin  + ile  - si arasında   okönü  + olan bir dio ne is yapar?
benim de böyle bir uygulama mı yapmam  gerekli?

bu arada devrem12V batarya ile calısıyor, pcb ye lamba tuttum  lehimlerde atlama ve pcb de kısa devre gorulmuyor,

berke_42

Alıntı yapılan: okantex - 26 Haziran 2011, 09:03:39

bu arada bisey farkkettim , benim devrede 7805 in girisindeki 220u ye paraller 2 tane de4700uf  ım var.
dedigim gibi bu duman olayı devreyi akuye bagladıgım ilk anda oluyor, sonra devre normal calısırken bir ısınma veya duman soz konusu değil.
sanki Bunalmıs ustamın dedigi gibi bir ters  calısmaya zorlanma var gibi ilk etapta.  4700uf ler sarj olunca  hersey normale dönüyor gibi...
bir uygulamada soyle birsey gordum
giris  ile  gnd arasına 1N4004 baglamıslar .
ama buna bir anlam veremedim, yani devrenin  + ile  - si arasında   okönü  + olan bir dio ne is yapar?
benim de böyle bir uygulama mı yapmam  gerekli?
bu arada devrem12V batarya ile calısıyor, pcb ye lamba tuttum  lehimlerde atlama ve pcb de kısa devre gorulmuyor,

Düne kadar girişte 220uf kondansatör var diyordun şuan 2adet 4700uf 'dan bahsediyorsun bakalım daha neler neler çıkacak.Şunu bir yayınlada bizde görelim  yardım konusuna sonra geçeriz 8) Öncelikle ne yapmaya çalıştıgının farkına var(kendin bile ne yapmaya çalıştıgını bilmiyorsun),..
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

okantex

ustat ,
cizim falan yok , birkac farklı devrenin istedigim bolumlarini bir araya getirerek modifiye bir devre olusturmaya calısıyorum.
7805 i tek basına  local olarak dusundugum icin devrenin genelinde aynı hat üstünde baska kondansator var mı diye bakmamıstım. zate 4700u  lara hattı da jumper ile cektigim icin ilk etapta fark etmedim
sonradan aklıma geldi.
özür dilerim.
devrenin + ve - si arasına olan1n4004 ne ise yarar dersiniz. sonucta 4700u devrenin + ve - si ne baglanıyor.7805 de aynı, bir anlamda birbirlerine paralel baglantı gibi oluyor.

berke_42

Alıntı yapılan: okantex - 26 Haziran 2011, 09:43:51
bir anlamda birbirlerine paralel baglantı gibi oluyor.

Şema yok  anlatımına göre cevap vermek gerekirse ;regülatör girişini ters baglantıya karşı koruma için  konulmuş olsa gerek, Şema yok ise ben senin baglantında hata olmadıgından şüphe duyarım.

Devre yapmadan önce test yöntemlerini ögren, öncelikle bir multimetre edinmeye  bak( 1-2 devre yapmak marifet değildir), devrenin degişik giriş gerilimlerinde  kaç mA akım çektigini ölç mesela,o 7805 i degiştir .Ayrıca o 2 adet 4700uf kondansatörü ne için ekledin ?
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

okantex

ustam devre metal dedektor devresi
4700u lar da mosfetle  besleme icin.ani akımı akuden cekip baaryaya zarar vermektense, kondansatorden cekmek daha uygun oluyor mus.