scada

Başlatan efekaan, 04 Temmuz 2011, 02:42:24

efekaan

arkadaşlar ben plc/scada işleriyle uğraşmak istiyorum fakat size bir sorum olacak bu scada işi ilerde bu işte uzmanlaştığımda bana ne kadar gelir sağlar?ayrıca scada otomasyon işlerindeki ağırlıklı payı ne kadardır??

zerog26

arkadasim oncelikle bu isleri cok iyi ogrenmen lazim otomasyon sistemlemlerini ogrenmeden scada sistemlerini ogrenemezsin....tavsiyem
www.teknikci.blogspot.com burda tum siemens dokumanlarinin (nerdeyse) turkce kaynaklarini programlarini ve simulatorlerini bulabilirsin.kendini egitmek iicin oncelikle deney seti edinmelisin ama cok pahali oldugu icin simulatorlerle yetineceksin....verdigm adresteki
plc kismini ince derim....

efekaan

çok teşekkür ederim arkadaşım yardımların için çok sağol ben intouch kullanıorum peki ilerde bu işte uzmanlaşırsam ne kadar bir gelir sağlayabilirm?

erkan614

yaptığın işin kalitesine ve projenin kritikliğine bağlı
yeni mezunken 40000$ 'a satılan bi makinenin otomasyonunu malzeme hariç 500tl kaşılığı 1 ay gece gündüz çalışarak yapmıştım
şimdi ayni ayarda bi makine için malzeme hariç 3500 tl'ye anlaştım süre ise 1 hafta
5-6 sene ancak karnını doyurcak kadar kazanırsın para

zerog26

Alıntı yapılan: efekaan - 04 Temmuz 2011, 15:52:59
çok teşekkür ederim arkadaşım yardımların için çok sağol ben intouch kullanıorum peki ilerde bu işte uzmanlaşırsam ne kadar bir gelir sağlayabilirm?

efekant simdi isi cok iyibilmen sana cok para kazandiracak die 1 sey degil.isi bilmeyenler bile tanidik sayesinde guzel yerlere geliyorlar.onemli olan isi iyi ogrenip kucukte olsa piyasada bu isle ugrasan firma dukkan gibi yerlerde pratik yaparak kendini gostermen daha sonrasi zaten gelecektir.ben sahsen otomasyon sistemleri ile komple ilgileniyorum,temel olarak cevre birimlerini ogren sonra cevre birimlerini nasil yonetecegini ogren en sona scada ve operator panelleri ogrenmen kalsin yoksa direk scada ve panelleri ogrenmen zor olur.

efekaan

anladım yani başlarda para az diosun ama ilerledikçe parada artıo diosun güzel herişte  olan bi prosedür ben mesela daha yeni başadım ıntouch kullanıorum scada işleri için umarım bende ilerde senin gibi olabilirim

efekaan

anladım bende tam onu sorucaktım bu otomasyon işlerine peki nerden başlamalıyım die yardımların için çok teşekkürler ben staj amacıyla başladım scada işi  verdiler bakalım hayırlsı diorum bende o şekilde başladım bu işe ama zevkli geldi yani scada işi hoşuma gitti tabi altı üstü staj uygulama yok bişey yok daha hayatımda allah bilir o zaman nelerle karşılaşıcam