OCX Kullanmak Güvenlimidir ?

Başlatan __TECH__, 05 Temmuz 2011, 13:59:14

__TECH__

Alıntı YapŞimdi  picproje.org  foruma giriyorsun. kullanıcı adın ve parolan var.

sorgulama yapıp mesajları arıyor yenimesaj kaydediyorsun bunlar veritabanına kaydoluyor.

veritabanına ait  user name ve pass nedir ? biliyor musun? SQL phpmy admin?  neayak. db username?  biliyor musun?

demek ki gerek yokmuş bunlar sadece adminin bilmesi gereken şeylerir. e ticaret siteleri de böyle çalışır.

http://www.exa.com.tr/

Mesela burada kullanıcı ve bayiler olur hiç biri veritabanı şifresini bilmez  arama yapar sipariş kaydeder.

Arkadaslar sanırım tam olarak okumuyorsunuz , web site yapımından bahsetmiyorum forumla karsılastırılmasını anlamadım , ben pcde çalışan bir masaüstü programın internetteki bir veri tabanına baglanmasından bahsediyorum , forum bir web sitesi ve server kısmında calısır kullanıcılar üyelik username ve passla girerler benim yazılım ise masa üstünde bir setup ile kurulan bir yazılım ve internetteki veri tabanına baglanııyor ve amacım bu baglantıyı kötü niyetli kişilerden gizlemek

t2

Veritabanı ile ilgili işlemlerin tamamını  sunucuya taşıyalım. Toptan Sipariş, sorgulama, raporlama işini yapacak  sayfalar *.asp veya *.php sayfalarıdır.

Program olmadan yetkili kişi ( toptancı) buraya giriş yapıp sipariş kaydedebilir. arama, raporlama yapabilir olsun.

Bu durumda kullanıcı bilgisayarında HİÇ bir program olmasına gerek yok. fakat program işleri kolaylaştıracak ise, meslea siparişleri kaydedip topluca ve hızlıca internete gönderecek ise böyle bir program isteniyor olabilir. Öyleyse program sadece kullanıcı adı ve şifreyi saklar webteki sayfayı kullanarak diğer tüm işlemleri yapabilir.   

birumher

__TECH__ senin istediğin güvenliği araya bir katman daha koymadan yapmanın tek yolu VPN kullanmak. Bayiler ilk önce bir VPN client ile senin server a bağlanacaklar. Senin server tarafında bir VPN server çalışacak. İstersen VPN konusunu bir incele aksi taktirde arkadaşların da dediği gibi araya bir katman koymadan bunu yapamazsın.
Birkan.Herguner