220 v ile pic e nasil 1 ve 0 verebilirim?

Başlatan emrah, 06 Temmuz 2011, 11:26:48

askb

220v-->1n4007-->180kdırenc--->optokuplor---->gnd      bu 220vac yı algılama ıcın.

+5vdc--->4k7 dırenc ---> optonun kollektor bacagına ve pıc'e gırıs.bu noktaya 10mf kondansatorun + bacagını eklıyoruz.
kondansator ve optonun emıter bacagını gnd ye baglıyoruz.

en sade biçim de 220vac yı var yok seklınde pıc'e bıldırırısın.Kolay gelsın

Klein

Anladığım kadarıyla izolasyon önemli. Neden trafo kullanmayı düşünmüyorsun? Sonuçta test cihazı. Maliyetin çok önemli olduğunu sanmıyorum. Test süren de yeterince uzun.  Trafo çıkışını köprü ile doğrultup küçük bir kapasite ile filtre edersen bence gayet güzel bir algılayıcın olur.

Trafo seçeneğinin atlanmış olacağına pek ihtimal vermediğim için, cevaplara tekrar göz attım. Trafonun büyük kalacağını belirtmişiniz. 1W trafo bildiğim kadarıyla piyasada var.  Eğer yükün çok değişken değilse akım trafosu gibi birşey kullanabilirsin. Oldukça küçük boyları mevcut. Ama o da devren için büyük kalıyorsa , aklıma daha önce söylenmemiş bir yöntem gelmiyor.

emrah

klein, yardımın için sagol. tüm önerilerinizi deneyecegim ve en uygun olanı seçip onunla düzenegi kuracagım

gambit1244

Alıntı yapılan: askb - 08 Temmuz 2011, 19:19:28
220v-->1n4007-->180kdırenc--->optokuplor---->gnd      bu 220vac yı algılama ıcın.

+5vdc--->4k7 dırenc ---> optonun kollektor bacagına ve pıc'e gırıs.bu noktaya 10mf kondansatorun + bacagını eklıyoruz.

bence arkadaş cok iyi anlatmış ve gayet maliyetsiz ve yer de kaplamaz devrende bunu uygulayabilirsin
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

fahri-

Alıntı yapılan: gambit1244 - 09 Temmuz 2011, 12:56:31
Alıntı yapılan: askb - 08 Temmuz 2011, 19:19:28

bence arkadaş cok iyi anlatmış ve gayet maliyetsiz ve yer de kaplamaz devrende bunu uygulayabilirsin

Bu devreyi hiç sorunsuz ben kullanıyorum. 180k yerine faz ve nötr e 100k lık 2 direnç bağladım.