Resimdeki Devreye Nasıl Bir Yorum Yapılabilir?

Başlatan picmanya, 25 Temmuz 2011, 23:39:38

picmanya

PCB meteryelinin cinsinin ve kalınlığının burada hiç bir önemi yok.
gerilim pcb metaryelin den değil de havadan atlama yapabilir ancak.
en dandik pcb metaryeli bile havadan çok daha fazla elektriksel bakımdan izole bir malzemedir.

diğer bahsettiğiniz maske ve varsa özel kaplama malzemesi, işte bunlar önemlidir. buna katılıyorum. çünkü bunlar havadan atlama yapacak kısmı izole edebilir ancak.
maske UV ışık ile kuruyup donan tipde kullanılıyor. bizde onu kullanacağız. kısaca maskeler aynı diyelim yani. maske üstü veya altı özel bir kaplama malzemesi kullanıldığını sanmıyorum ve görmedim. bu fiziksel olarak kendini belli edeceği gibi, tamir sırasında sıcak havya ucu ve çizip kazıma esnasında da kendini belli ederdi.pcb imalatçılarıda böyle bir malzemeden habersiz ama bu özellikde kartları üretip müşterilerine veriyor. işin pcb kısmını biraz bilirim. konuyu araştırmışlığım var.

bu atlama mesafesinin DC 600V. için ve AC 400V. için gereksiz yere abartıldığını düşünüyorum.

yanlış anlamayın sözüm size değil genele,

daha yüksek voltaj değerleri için ve indüktif yük anahtarlanırken oluşacak yüksek voltaj tepeleri
için belki bir atlama sözkonusu olabilir, ama yukarıda belirttiğim düz gerilimler için bu söz konusu bile değil.

konu hakkında daha fazla gidecek zaman artık bana zarar yazar. atlama mesafesi benim için bitmiştir.
ben gerilim atlasın diye uğraştım ama atlamadı malesef. pcb de maskede yokdu.

zaten maskede gerilim atlamasını engelleyemez. gibime geliyor. belki çok az bir katkısı oluyor olabilir ama kalın bir tabaka oluşturmayıp mikron mertebelerinde kalıyor. ve onunda gözle görülmeyen delik bölümleri illa vardır. sonucda maskede serigrafi yöntemi ile pcb üzerine uygulanıyor.