Resimdeki Devreye Nasıl Bir Yorum Yapılabilir?

Başlatan picmanya, 25 Temmuz 2011, 23:39:38

fatihkuzucu

2 degilde 4 katlı 6 katlı çizim yapılmalıdır.

"Yarık" dedigi aşındırılmış yüzey degil, pcb üzerindeki uzun deliklerdir.

1.5mm ile sürekli patlamalara maruz kalınır. 300 mil mesafe sürekli korunmalıdır gereken netlerde.

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: picmanya - 07 Ağustos 2011, 16:22:59
AC fazlar arası gerilim mesafelerini ve DC link gerilimi +V. bara ile 0V. arası mesafeleri çizdiğim pcb üzerinde 1,5 mm.
AC gerilim ile DC gerilim arası en yakın mesafeyi ise 1,8 mm. mesafede bırakarak pcb çizimimi ilerlettim. Bunları bilinçli olarak yapmadım. Böyle çizim daha yakışıklı oluyor ve bu yönde ilerlemeyi istiyor gibi.
ama 5-6 milim olsa, hatta bir iki santim olsa, daha iyi olur tarzı lipton sallama cevaplara kapalıyım. pcb de böyle bir çizim yapma imkanı yok. benimkinde yok. istemem öyle pcb yi olmaz olsun.

Bu yazıyı sonradan okudum. Buna göre çok cahilsiniz. Bu işlere baya bir para ve zaman harcayacağınız belli...
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

picmanya

zaman çok harcıyoruz buna katılıyorum ama şimdilik zaman çalıştığımızdan dolayı değilde yattığımızdan dolayı gidiyor.
para tutan bir iş zaten. bu baştan beri böyle. bunu görüp girdik.

çizdiğim en karışık kart çift yüzlü kanal içi kaplıdır. 4 ve 6 katlı pcb çizme olayını şöyle izah edeyim.

TO247 kılıflı igbt yi düşünün. Bu igbt pcb kart üzerine, lehimli montaj için takıldığında, pcb ister 2, ister 4 isterse 6 katmanlı çizilsin önemi yok. sonucda katmanlar arası geçişler komple pcb nin en üstünden en altına doğru kanal içi kaplı halde yapılıp,
en alt katmanda yani pcb nin en altında, yan yana 3 adet pedle igbt lehimlenmiş olacak.

Sonucda igbt nin pinleri yine yan yana gelmiş oldu. normalde pinler arası merkezlerinden 5mm. dir.
bu pinleri pcb ye lehimlemek için bırakılacak pedlerinde mecburen bir genişliği olacak. sonucda bu pedler arasının 2mm. üstüne çıkamıyacağı görülür. buda pedi kafamıza göre kendimiz en iyi şekilde çizersek diyelim. pcb çizim programlarında bu hazır kılıf olarak 1,5mm. olarak veriliyor. olayın diğer bir yüze ise kanal içi kaplamanın kalınlığı fazla değil ve delik içi çapıda düşük kalıyor.
bu yüzden yüksek akım ve güç gereksinimini kanal içi kaplama iletkeni karşılayamaz diye düşünüyorum. hem kanal içi kaplama boyunca igbt pinleri yine 2,5mm. civarında birbirine yaklaşmış oluyor.

İncelediğim bu tip cihazlarda pcb ler çift yüz kanal içi kaplı kotarılmış. 4 layere hiç rastlamadım.
zaten buda bir standart haline geldiğinden bu şekilde çiziliyor olmalı.
adam sürücü yapacak tek yüzlü kartla çizecek mümkün değilki.

istendiği kadar katman kullanılsın igbt TO247 kılıf olduktan sonra ped aralıkları mesafesi değişmez.
birde pedi ufacık bir şeyde koyamıyorsunuz yine 4-5mm. çaplı veya kenarlı bir ped koymak gerekiyor.

daha farklı bir öneri gelmezse, pedleri aynen kullanmayı ve mesfeleri değiştirmemeyi düşünüyorum.
kanal açma olayı uygulanabilecek bir şey değil en azından her aralık için uygulanamaz.bunu yapacak pcb cide ne paralar ister kim bilir.yapan varsa tabiki.çok özel bir işe girer.uygulamada pratik bir şey değil yani.

hala atlama olursa bu işin TO247 kılıflı igbt ile yapılamayacağı ortaya çıkacaktır.

JKramer

Eğer çalıştığınız firma kartları giyotinle kesmiyorsa yarıklar için fazladan ücret bile almayabilir. Elle açacaksa, dediğiniz gibi çok para isteyebilir, ben olsam ben de isterdim :).

picmanya

pcb ler genelde çoğunlukla kare ve diktörtgen çizildiğinden giyotin ve daire testere ile kesime girer.
freze veya takım ucu ile cnc de kesmekde mümkün ama bu seri kart basımında pahalıya mal olur.
takım ucu ile cnc de pcb kesmek iyi bir yöntem değil. daha doğrusu ekonomik değil diyelim.
kesiliyormu kesiliyor ama hiç akıl karı değil. freside bol olmalı sonucda freze ucu riske girmemk için en az 3-4 mm. çaplı kullanılır herhalde.

yarıkları aşmak işte bu tam cnc ruturun işi. buna itiraz edemem. tabi yine riskli çapı ince freze çakısı kullanılacak gibi.

yalnız bir kaç kez tekrarlı söylemiş olacağım ama , pcb üzeri o yarıkları açmak imkansız. pcb nin o kısımlarını ana pcb den söküp alınmış oluyor. ben burayı iyice anlatamadım herhalde.

galiba pcb yi göstermeden bunu anlatmakda mümkün olmayacak.

6 adet 1000uF. 400V. kapasiteyi ikişerli gurupda seri bağlayın ve 1500uF. 800V. kapasite elde edin.
bu durumda kapasitelerin oV. leri yani ortak noktaları tam arabir noktada toplanamlı değilmi?
şimdi bu noktayı +565V. baradan yarıkla kesin çıkarın bakalım. ne oldu? pcb nin o kısmı koptu.

bunun gibi 3-4 yerde aynı sorun oluyor.

benim mesafelerim iyi galiba, ben yola 1,5 ve 1,8mm. mesafe ile devam edeyim.

bu işin çözümü eldeki kompanentlerden dolayı mümkün değil. 1,5mm. den hiç bir şey atalayamaz.
incelediğim kartlar hep bu yönde çizilmiş.

fatihkuzucu

Yaşınız kaç bilmiyorum ama sallayıp duruyorsunuz. Bu pcb üretim tekniği, çizim teknigi, malzeme nasıl kullanılır konularında çok az bilginiz var.Bu boş iddiaları gerçek şeylermiş gibi anlatıp durmayın.

z

Alıntı YapSonucda igbt nin pinleri yine yan yana gelmiş oldu. normalde pinler arası merkezlerinden 5mm. dir.
bu pinleri pcb ye lehimlemek için bırakılacak pedlerinde mecburen bir genişliği olacak. sonucda bu pedler arasının 2mm. üstüne çıkamıyacağı görülür. buda pedi kafamıza göre kendimiz en iyi şekilde çizersek diyelim. pcb çizim programlarında bu hazır kılıf olarak 1,5mm. olarak veriliyor. olayın diğer bir yüze ise kanal içi kaplamanın kalınlığı fazla değil ve delik içi çapıda düşük kalıyor.
bu yüzden yüksek akım ve güç gereksinimini kanal içi kaplama iletkeni karşılayamaz diye düşünüyorum. hem kanal içi kaplama boyunca igbt pinleri yine 2,5mm. civarında birbirine yaklaşmış oluyor.

İncelediğim bu tip cihazlarda pcb ler çift yüz kanal içi kaplı kotarılmış. 4 layere hiç rastlamadım.
zaten buda bir standart haline geldiğinden bu şekilde çiziliyor olmalı.
adam sürücü yapacak tek yüzlü kartla çizecek mümkün değilki.

istendiği kadar katman kullanılsın igbt TO247 kılıf olduktan sonra ped aralıkları mesafesi değişmez.
birde pedi ufacık bir şeyde koyamıyorsunuz yine 4-5mm. çaplı veya kenarlı bir ped koymak gerekiyor.

daha farklı bir öneri gelmezse, pedleri aynen kullanmayı ve mesfeleri değiştirmemeyi düşünüyorum.
kanal açma olayı uygulanabilecek bir şey değil en azından her aralık için uygulanamaz.bunu yapacak pcb cide ne paralar ister kim bilir.yapan varsa tabiki.çok özel bir işe girer.uygulamada pratik bir şey değil yani.

hala atlama olursa bu işin TO247 kılıflı igbt ile yapılamayacağı ortaya çıkacaktır.

TO247 de orta bacağı sağ ve sol bacaklardan uzaklaştırabilirsin. Profesyonel pek çok cihazda bu şekilde orta bacağı eğilmiş yapılarla karşılaştım.

Kafası çalışan bir mekanikçi TO247 yi bu şekilde eğen basit bir kıvırma kalıbı yapabilir. Belki de hazırda böyle bir el aleti satılıyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Kanal açma her yerde mümkün değil. Ama mümkün olan yerler için çok özel maliyetler çıkmaz karşınıza.  Hatta halihazırda yaptırdığımız kartlarda freze işçiliği olan kartlarla ,olmayan kartlar arasında bizim farkedebildiğimiz fiyat farkı yok.
Kartın her yerine yaptıramazsın ama en azından varistörün olduğu bölgeye , giriş klemensinin olduğu bölgeye , ve özellikle soketler gibi temssızlık sonucu ark oluşabilme ihtimali olan bölgelere , çıkışı kontrolsüz olan sürücü trafolarının pinlerinin aralarına ( çıkıştan akım çekilmediğinde çıkışın kontrolsüz olarak yükseldiği anahtarlama transformatörleri) ark kanalı açmakta fayda var.

picmanya

TO247 kılıf igbt 4-6 katmanlı kart da nasıl karta monte edilir? ben bildiğim kadarıyla açıklamaya çalıştım.
ve böyle olacağı kesin, gördüğüm tüm kartlarda bu şekilde çünkü. yanlış bilip yazdığım bir nokta varsa o kısım daha iyi bilen birisi tarafından açıklanabilir.

igbt ayakları özel bir yöntemle bükülüp bir birinden uzaklaştırılmıyorsa, pcb nin çok katmanlı kullanılması mesafe sorununu asla çözmez en altdan kopmle yan yana lehimlenecek bacaklar sonucda. bu bacakların lehimleneceği birer de ped olacak. ve bur daki igbt lerin sunubber devresi ile igbt sürücü devresinide düşündüğümüzde işin içinden çıkılamıyor.

şu noktayı tekrar yazayım; TO247 kılıflı igbt düşünün bacakları arasındaki ara mesafe 3mm. civarında.

şimdi ben tüm aralıkları 3mm. ye çıkarsam sorun çözülmüş olması gerekir değilmi? hala çözülmez denilirse burayı anlamakda zorlanırım işte. biz tüm pcb üzerindeki mesafeleri 5mm. yapsak ne olacak ki sonucda igbt nin bacak açıklığı belli.

birde bu igbt yi tasarlayanlar acaba bu igbt nin pcb ye bir pede lehimleeceğini düşünmemişlermi?
bacağını kıvırıp kullansınlar diye bir mantığı üretici yapmaz burasıda kesin. kullanıcı bunu kendi akıl edip yapabilir ancak.
birde bacak kıvrılsada igbt dibinden yine kıvrılması mümkündeğil.

igbt kendini 3mm. mesafe ile kılıfından ve pin yapısından dolayı otomatik sınırlamış zaten.

işe mantıken bakıldığında 2mm. üstü mesafeler her yerde kesinlikle mümkün değil. gördüğüm pcb lerden yola devam edersem hala mesafeleri değiştirmemem gerektiğini düşünüyorum.

giriş ac tarafında bu mesafe belki biraz daha arttırılabilir. bunu dikkate alacağım. bu mümkün çünkü. ama dc taraf da ve özelliklede igbt tarafında bu mümkün değil. kompananetler bunu sınırlıyor. işin içinde olmayan biride bu kısımları göremiyor olabilir. gerçek kompananetler üzerinden pcb çizimine başlanmadan çıkabilecek srunlar herzaman görülemeyebiliyor.

ben bu işi çözmek için burdayım. macera yaşamak veya masal anlatmak için değil. benim gördüğüm gerçekleri yazdığımı düşünüyorum. yada benim gerçeklerim bunlar olmuş olsun. boşa harcıyacak zamana hiç sahip değilim. sonuca yönelik çalışmalar yapmam gerekli.

projede baya bir ilerleme kaydettik. yakında imalat safhasına geçeceğiz artık.

olumlu - yapıcı eleştirisi olan ve yardımı dokunanlara teşekkür ederim.

fatihkuzucu

[IMG]http://img190.imageshack.us/img190/6254/83821380.png[/img]

1200V gececekse yollardan, Bu çizimdede elinize alırsınız pcbyi.

4-6 katlı çizim gerekirse yapılır. Yolun geçecegi alan yoksa artırılır. Alan varsa artırılmaz.

Yapıcı olmayan eleştiriler sizin olmaz, delinmez, kullanılmaz, üretilmez, mantıklı değil, kesilmez gibi saçma tanımlamalarınızdan çok daha yapıcıdır.

z

Guc anahtarlarının bacakları eğilerek kullanıldığında yada uzun bacaklı montajda bacakların oluşturduğu kaçak endüktans yüksek akımlarda sorun oluşturuyorsa, anahtarlama sinyalinin dik kenarlarına çok küçük bir eğim verilir. Bu eğim sayesinde anahtarlama elemanı, bu endüktanslardaki enerjiyi kendi üzerinde harcar ve ısınır. Bu yöntem bazen tercih edilen durumdur.

Hatta bu durumda oluşan ısı artışı ile snubberdaki ısı artışı mukayese edildiğinde snubber devresi basitleştirilip ısıyı doğrudan transistör üzerinde harcama yöntemi seçilebilir. Hatta ve hatta fast recovey diyodlar kaldırılıp yerlerine daha geç toparlanan yavaş diyodlardan konur.

Bu tip yöntemler aynı zamanda EMI açısından da faydalar sağlar.

Bacakları eğip bükme fikrini derhal reddetmeyip bu konuda bir iki çalışma yapmakta fayda var.

picmanya

diğer yerlerde anlaştık, ama bu ara mesafeler de anlaşamıyacaz gibi. 1,5mm. mesafeyi hala korumam gerektiğini ve altına düşmedikçe sorun yaşamıyacağımı düşünüyorum. hem bu şekilde yaparsam igbt pinlerinide büküp - kıvırmaya gerek kalmıyor.
1,5 mm. az bir mesafe değil. buji tırnakları arası 2,5 - 3 mm. gibidir. buji tırnaklarında gerilimin atlaması için en az 5-6kV. gerilim gerektiğini biliyorum. hatta tırnakları az ayırdığınızda bu kadar yüksek gerilim atlayamayabiliyor. bu tip devreler genelde 7,5 ve 15kV. olarak sunuluyor. 7,5kV. altı buji ateşlemesi için yüksek bir gerilim sayılmaz.
atlayacak olan gerilim olmuyor mu? bizim devremizdeki pik gerilimleri düşünmezsek en fazla DC 600V. ile uğraşacaz bu gerilimin 0,5 mm. den bile atlıyacağını sanmam. denemelerim de de de sorun çıkmadı zaten.
birde igbt bağlantılarında yüksek kesit alanlı yollar kullanmam gerekiyor. yüksek gerilim tepecikleri oluşmasın diye ve akıma zorluk gösterilmesin diye en az 1,5 - 2  mm. kare kesitli yollar kullanmam gerektiğini düşünüyorum. bu snubber devresinide çok rahatlatır. ve igbt leri dibine kadar kökleyip pcb ye lehimlemem gerektiğini düşünüyorum. böylede yapacam. yoksa 15-20 amperleri almak pek mümkün olmayabilir. bu durumda igbt pinlerinide eğip bükmek gerekmiyecek.  gördüğüm tüm örnek pcb lerde bu mesafeler bu şekilde kotarılmış. tamam pcb leri çift yüzlü kanal içi kaplı çizilmiş ama bu çizim yalnızca güç elektroniği kısmı gözetildiğinden dolayı yapılmamış. artık günümüzde pcb ler genelde böyle çiziliyorlar. devre açısından kolaylık oluyor.
bahsedilen yarıkları tv ve plazma lardaki smps devrelerinde gördüm sadece ama onlarında bu yarıkları olmayan modelleride var. hatta yeni geleneleri bu halde oluyor. H köprülü güç elektroniği cihazlarında yarık olayına pcb üzerinde ben rastlamadım.
pcb yi o hale çevireceğime onca masraf yapacağıma dışarıya bağımlı kalacağıma igbt leri iki-üç katı masrafla modül tipliye çeviririm daha iyi olur. ama yinede bakalım hatam ne kadar büyük olacak diye bu haliylede bir pcb muhakkak toplanmalı.
kusura bakmayın yarık ve mesafe olayın da ben ikna olmadım. ama bundan önceki noktalar da bir çok anlaştığımız, öğrendiğim yer var.

picmanya

Alıntı yapılan: bunalmis - 11 Ağustos 2011, 16:39:36
anahtarlama sinyalinin dik kenarlarına çok küçük bir eğim verilir. Bu eğim sayesinde anahtarlama elemanı, bu endüktanslardaki enerjiyi kendi üzerinde harcar ve ısınır. Bu yöntem bazen tercih edilen durumdur.

bu kısmı çok iyi anlayamadım.

igbt ler zaten kendin den iç yapılarında hızlı ters diyotlara sahip.
dışarıdan ekstra diyot takılması gerekiyorsa, ayriyeten takılabilir tabiki.
ama o diyotlarda yüksek amperli ve soğutuculu olmak zorunda galiba.

bu tip diyotun kılıfını bilmem ama en az TO220 kılıfında gibi bir şey olmalı diye düşünüyorum.
bunu devreye takmak ve soğutucu bağlamak daha doğrusu 4 olan TO247 kılıflı kompanenleri 8 e çıkarmak devre üzerinde pek mümkün değil. aslında bu iş TO247 kılıflı diyotlu igbt ilede olacak iş değil galiba. bende ilk protatipi böyle yapacam zaten.
TO247 lerle Full H köprü kurmadan direkt modül tipli igbt lerede geçiş yapılmazki değilmi? işte yarıkdı, marıkdı mesafeydi orda bu sorunlarda yok.

Vebsel 'in söylediği gibi bu iş modül tipli igbt işi gibi görünüyor.

z

Alıntı yapılan: picmanya - 11 Ağustos 2011, 17:49:55
Alıntı yapılan: bunalmis - 11 Ağustos 2011, 16:39:36
anahtarlama sinyalinin dik kenarlarına çok küçük bir eğim verilir. Bu eğim sayesinde anahtarlama elemanı, bu endüktanslardaki enerjiyi kendi üzerinde harcar ve ısınır. Bu yöntem bazen tercih edilen durumdur.

bu kısmı çok iyi anlayamadım.

Hani mosları sürmek için çok yüksek akım basabilen iyi sürücüler lazım denir ya. Yukarıda yazdığım da tersi bir durum.

Bu çok iyi sürücülerin gate'de giden hattı üzerine küçük geciktirme devreleri konur ve MOS yada IGBT'nin gate gerilimlerinin dik değilde eğimli yükselmesi sağlanır. Bu müdahale anahtarlama elemanımızdaki kayıpları arttırken beraberinde bazı avantajlar getirir. Bu avantajlara ilgili yazımda değinmiştim.

picmanya

ilgili yazınızı bulur yine okuruz hocam.
anladığım kadarı ile igbt nin di / dt ve dv / dt  değerlerini yumuşatmayı kastediyorsunuz, igbt kesime giderken oluşacak yüksek voltaj tepeciklerini küçültme için böyle bir şey yapılıyor olmalı. burda geciktirici tarz donanımsal bir devreye hiç rastlamadımda geyt direnci ile ve kesime götürme gerilim değeri ile oynandığını okuyor ve biliyorum. ekstra geytden önce geciktirici bir devre de kullanıldığını öğrenmiş olduk. devamını ilgili yazınızdan takip ederiz artık. açıklama için sağol.