GSM modüller hakkında...

Başlatan sinasos, 05 Ağustos 2011, 11:26:01

sinasos

Değerli arkadaşlar, GSM modüllere bu sıralarda biraz merak sardım ve Simcom marka SIM300Z modül aldım. ancak aldığım modülün ve board üzerinde güç katı yokmuş. sorunum şu ! bilgisayar ile modül arasında bağlantı kuramıyorum. bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. nelere dikkat etmeliyim, nerelerde hata yapıyorum... aşağıda sistemi genel olarak koymaya çalışıcam. şimdiden herkese teşekkürler.

[IMG]http://a1108.hizliresim.com/11/8/5/4630.jpg[/img]

computerboy

Hocam eklediğiniz şemadaki gibi RS232 sinyalini TTL seviyesine düşürüp gsm modemi haberleştirebilirsiniz. board üzerinde ttl seviye dönüştürücü olmaması ilginç. Ben bi ara baya uğraşmıştım. ayrıca bendeki modemde enable pinide vardı bunlarıda kontrol etmeyi unutmayın.

iyildirim

Resim de görünen dişi DB9 (f) bilgisayara ait değilde max232 tarafındaki dişi DB9 soket ise ve standart bir cross seri kablo ile bilgisayara bağlıyorsanız, iki kere crosslamış olacaksınız.  Eğer öyleyse max232 nin 14 ve 13 nolu pinlerine yapılan bağlantılar yer değiştirmeli.

Ali_54

gerilim dönüştürücü gerekli. ama bu entegreler türkiyede yok.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

rf

RS232 to TTL dönüştürücü için MAX3232 kullanmanızı öneririm Modemin iolari genelde 3V ile çalışıyor.

4V DC 3A gerilimi LM2576ADJ ile kolaylıkla üretebilirsiniz.

Türkiyede bulunmayan herhangi bir malzemeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Kolaylıklar dilerim.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

tekosis

Başlangıç için çok farketmez ama bundan sonrası için sim900 modüllerin öneririm. Yeni nesil olaonları onlar.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tuggy

Modülünün GND si ile D-9 un  GND sini birleştirmelisin.

3 Volt  dediğimiz şey bir potansiyel farkıdır. Nereyle fark GND ile. PC ile GPS modüldeki GND leri birleştirmelisin ki referans noktaları ortak olsun ve aynı dili konuşabilsinler;)

rf

sn@tekosis haklı başlangıcı bile SIM900 ile yapmanız faydalı olacaktır.
Bana kalırsa, vakit kaybetmeden telit  GL865'e geçmelisiniz.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Ali_54

GL-865 le biraz çalışmıştım. ama pahalı olduğu için sim900 e geçtim. Geliştirme kitini getirttim. güzel bişey. ama ne hikmetse bi türlü haberleşemiyorum bu meretle. AT command dinlemiyor yaw :(  besleme konusunda  2575 aklıma gelmemişti iyifikir :) .  L200 de var

MrDarK

GL865'in fiyatı ne kadar ? Pahalı derken merak ettim doğrusu. Birde aldığınız kiti kaç paraya getirdiniz ? Fiyatları bilgilendirebilirseniz çok sevinirim (:
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mcan

GL865'in hiç 100 dolar altı breakboard şeklinde satılanlarını bulamadım.

MrDarK

breakboard'dan kastınız kit halinde demek mi ?

Çok zor bi yanı olduğunu düşünmüyorum 70$'a aldım ben bu yıl içinde onun dışında antenidir kargosudur şuyudur buyudur 80$yaptı. Regulatoru pcb'si ile birlikte 100tlye imal ettim hocam.

Ali_54

100tl yinede pahalı bence. sim900 22dolar+kdv ye numune aldım. kit de 200tlye falan geldi. GL865 eletrodavi.com da (kazikvadisi.com :)) 90tl falandı saırım.  bence pahalı. öbürü dolar ucmus olmasa 40tl ye kapatılır. at komutlarında sıkıntı yaşıyorum ama sim900 de. İnsan AT gönderince doğal olarak OK abi hazırım filan bekler dimi :)
oda AT diye döndürüyor. ne yazarsam aynısını döndürüyor. uğraşmış olan var mı? AT komut moduna geçiremedim mi yoksa

MrDarK

Aynısını alıyor olman çok ilginç ve şiddetle muhtemel bağlantılarında bir problem söz konusu olmalı. Tx pini ile Rx pini Com portunda veya modülünün üzerindeki seri haberleşme pinlerinin çevresideki lehim atıkları veya bağlantı sorunu yüzünden kısa devre ihtimali olmalı hocam. Tx piniyle Rx pinlerini bağlantı yokken bi ölç bakalım nedir neyin nesidir. Sanırım voltaj dönüştürücü bir devre kullanıyorsundur max'lı bi entegre. Hem max'ın girişi pc'nin com portundakileri hemde max çıkışı modulun tx rxlerini bi ölç bakalım. Şiddetle ihtimal bir kısa devre olmalı :D

Klein

Gönderdiğin komutun aynısının alman normal. Echo modu açıktır.  Echo modunda gönderdiğin karakter aynen sana yansıtılır.
Kapatmak için "ATE0\r\0"  açmak için "ATE1\r\0" gönderilir. Komut yerine getirildiyse "OK\r\0" cevabı alırsın. Eğer komut başarısız ise ""COMMAND  DENIED\r\0"  cevabı alırsın.
Eğer echo modu açıksa önce gönderdiğin karakterleri alırsın. "\r" gönderdiğinde komut işlenmeye başlar , ona göre de cevap alırsın.
Örneğin:
Pin kodunu çek etmek için
"AT+CPIN?\r\0" gönderirsin.
Beklenen cevap "+CPIN: READY\r\0"
eğer pin kodu girilmemişse "PIN REQIRED\r\0" cevabı alınır.

Sim kart kontrolü
"AT+CSMINS?\r\0"
Beklenen cevap  "+CSMINS: 0,1\rOK\r\0" 
beklenmeyen cevap  "SIM NOT READY\r\0"

operatör varlığını çek etmek
"AT+CREG?\r\0"
beklenen cevap  "+CREG: 0,1\0"
beklenmeyen cevap "MISSING OPERATOR AND NETWORK\r\0"

internet bağlantısı
"AT+CIPSTART=\"tcp\",\"www.benimsayfam.com\",\"80\"\r\0"
beklenen cevap "CONNECT OK\r\0"
beklenmeyen cevap "SERVER CONNECTION DENIED\r\0"

Bu örneklerdeki beklenen cevaplar duruma göre değişebilir. Örnek olsun diye verdim.

ekleme:
benimsayfam.com isimli bir site varmış. gerçekten benim sayfam değildir. :)