2800 VOLT HV POWER SUPPLY

Başlatan TA7R, 09 Ağustos 2011, 06:24:40

TA7R

[img=http://img8.imageshack.us/img8/554/2800volt.th.jpg]
Merhaba
Yukarıda şemayı eklemeye çalıştım , bir amatör proje için 2800 volt 2 amper güç kaynağı yapmam gerekiyor. Bir firmanın bu iş için yaptığı HV Supply devresini buldum , devreye 8 adet 250v girip doğrultuktan sonra ekleniyor ve toplam 2800v elde ediliyor, ben devreyi switching psu zannetmiştim (belki benzer mantık) ancak sonra cihazın iç resimlerini gördüm kartların altında 2kwlık Troidleri görünce plan bozuldu ve açıkcası anlayamadım . 8 adet 250 v ac için Troid kullanıp 8 adet 250v çıkış alacağına  9 veya 10 adet 220 Voltu köprülere girip ekleyip 2800 volt neden elde edilmemiş , bunun nedenini anlayamadım. Güç mü vermiyor ? Bir teknik imkansızlık mı var ? Konu hakkında bilgili arkadaşlardan bunun nedenini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla ...

askuzucu

Köprüleri besleyen AC voltajların birbirinden  izoleli olması gerekir.
     Çok yüksek akım ve voltaj isteniyorsa, transformator 8 adet 250 volt sargısına sahip ise en mantıklı yol şemadaki gibidir. Doğrultma elemanlarının özel olması gerekmez. Voltajda çökme olmaz. Hepsinden önemlisi ark ve izalasyon problemi ortadan kalkar.
     ( Çıkışta kullanacağınız lambaları da merak ettim. Palalel? Push-Pull?)

TA7R

Sayın Askuzucu , teşekkür ederim. Bu konu için 220 giriş 2800v çıkış bir trafoyla başlanmış , köprü/kandansatör vs.. doğrultulmuş bir kaç devre de var elimde aslında onları yapmaya daha yakındım.Bu devre biraz daha teferruatlı ancak bahsettiğiniz ark ve izolasyon sorunlarının da çok önemli olduğunu kayıt etmiş bulunmaktaydım. Bir sorun daha var , soft on veya step-start devresi
2800V ac trafolu devrede bunları yapmam lazım. Bu devrede sizce step- start a gerek yok mu dur ? İzolasyon ve ark problemi için her ne kadar yok demişseniz de sanırım bunu pcb üzerindeki elemanlar arası diyorsunuz / çıkıştaki toplanmış 2800V uçlar ve bunların elemana (lambaya)  transmisyonunda ark ve izalasyon sorunu devam eder sanırım , doğru mu ?
Grid drive 2500 W Svetlana single GU84-b

OG

2800V yüksek bir gerilim değil. Trafocular sarar ve tek parçada işi kurtarabilirsiniz. Normal trafocular sarmazsa neon trafocuları var :)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Şemada primera bağlanan sigortalara, sekonder filitre kapasitörlerine bakınca sistemin yüksek güçlü olduğu anlaşılıyor.
Böyle bir transformatör tek sekonderli, doğrultma devresi de günümüzde tek parça yapılabilir. Fakat malzemeler üzerindeki stres de artar.

Tek sekonderli trafonun hem voltajı hem de gücü yüksek olunca polyester tarzı izolasyon sargılarda soğuma sorunları oluşturacağından yağlı trafoya geçmek gerekir bu da trafo ebatlarını ve maliyetini arttırır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

Bunalmış hoca teşekkür ederim , anlayamadığım bir kaç konu daha var , devrede kondansatör sembollerinin yanında değer olarak 10K  yazan elemanlar var , hatta bacaklarına bile 1 ve 2 diye numara atanmış , bu 10K Kondansatörler nedir ? bilen var mı?

ipek

Lambalı linear anfilerde genelde tek sekonder bulunur gerilim ikileyiciler ile yavaşca voltaj katlanır bunun gerekçesi
bu kadar yüksek voltajlı diyot ve kondansatör elbette vardır buna şüphe yok fakat standart değildir bu yüzden ayrı ayrı ünite yada
tek trafoda muhtelif sekonderler gerekir 10K dediğiz kondansatörlere paralell eşitleme (Bleeder) direncide olabilir 10.000Volt'un kısaltılmış ifadeside olabilir.
hiç lambalı bir devre ile uğraşmadım fakat merak edip okumuştum yüksek güçlü lambalar için Chimney kavanoz soğutma blower salyangoz fan aparatları ve içinde özel kapasiteleri bulununan
gümüş press nötralizasyon soketi gerekebilir böyle uçuk şeyler gerekinçe insan soğuyor ve korkuyor bu 2800 voltu doğrultuğunuzda 4000 volta yakın voltaj ve bahsettiğiniz akımıda katarsak
genç dinamik ve mantık illede temkinli davranmak gerekir emniyet hat safhada olmalı ölüm riski şans faktöründen daha yüksek görünüyor
benim size naçizane tavsiyem bu tür aletleri yapmak değilde ikinci el falan çalışır durumda temin etmenizdir kalın sağlıcakla...

not bende bu image shack her zaman açılmıyor 2800 DC olduğunu şimdi gördüm

TA7R

İpek teşekkür ederim , bahsettiğiniz riskin farkındayım . Devreye 2008 de teşebbüs ettim , kontrol pcb lerine dahi  İngiltereden getirdim tam başlıyacaktım ki bu HV sorunu çıktı ve o zaman vaz geçtim ancak proje beni kendine çekiyor , kontrol kartlarının montajına başlamak üzereyim , Lamba ve chimney sk3 sokete bir şekilde Ukraynada ulaştım sanırım 10 güne kadar elde olur.
Tehlikeli ama çok zevkli bir konu , kontrol kartları giirişteki step- start devresinden başlayarak lambanın sürülmesini , Rf giriş ve çıkışları dahil bir çok noktada gerilimi keserek kontrol ve koruma sağlıyor . HV yi iyi izole etmek ve lambaya kadar doğru bir transmisyonla getirip devreyi oluşturduktan sonra riskler azalıyor . Yaşamın kendisi dahi başlı başına bir risk biliyorsunuz tedbiri elden bırakmadıktan sonra olabilecek şeyler takdiri İlahidir ...
10K condansatörler acaba polaritesiz 10 uf ler (tantal) gibi olabilir mi ? Farnellde 10k capasitor diye bakınca bunlar çıkıyor karşıma voltaj değerleri verilmiş 400v gibi ...

z

Alıntı yapılan: TA7R - 09 Ağustos 2011, 20:14:28
Bunalmış hoca teşekkür ederim , anlayamadığım bir kaç konu daha var , devrede kondansatör sembollerinin yanında değer olarak 10K  yazan elemanlar var , hatta bacaklarına bile 1 ve 2 diye numara atanmış , bu 10K Kondansatörler nedir ? bilen var mı?

Mercimek tarzi kapasitor uzerinde 10K yaziyorsa bu 10000pf anlamina gelir. Bu da 10nF demektir. Fakat semada bir kapasitore 10n bir baska kapasitore 10K neden yazmislar anlam veremedim.

Eger elektrolitik kapasitor ise govde uzerinde 1 ve 2 numaraya iliskin polarite aciklanmistir. Bu durumda 10K 10uF olabilir. (Fakat bunu bilerek yazmadim tahmin sadece.)

Eskiden elektrolitik kapasitorlerin kicinda pinlerin cakili oldugu percinler ve bunlarin  uzerinde degisik semboller olurdu. Mesela kare ve ucgen. Govde de kare + ucgen - gibi aciklama
yazardi. Eger elindeki cihaz eski tarihli ise benzer bir durum olabilir.

Kesin olarak 10K yazmalarindaki amac budur diyemiyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

bunlar 10NF 500 voltluk K yani önemsiz %20 tolerans kapasitör seramik disk olabilir
mylar film olabilir doğrulma amaçlı değil süzme amaçlı zaten bunlara paralel elko kapasiteler mevcut..

TA7R

Akım konusu nasıl oluyordu ? Bana 2800 v 2.5 amper dc güç lazım toplamda , bu durumda her bir 250 voltluk ac sarımlar kaç amper olmalı ? 8 devre birleşince voltajlar ekleniyor akım ise 8/1 mi oluyor ? yani 2.5 amper toplam için 2.5 x8 = 20 amper her bir 250v luk sarım için lazım bu doğru mu ? Meslek lisesi biteli 30 yıl olmuş nerdeyse unuttum çoğu şeyi ...

Klein

Seri devrede gerilimler toplanır, akım sabit kalır.  2800V 2.5A için her sargının 2.5A olması yeterlidir.

TA7R

Klein teşekkür ederim. Bir sorum daha var . 3-5000 volt ac ve dc nasıl ölçerim en ekonomik çözüm . Prob diyecekseniz bunun değeri ne olmalı ?Ölçü aleti dijital-analog fark eder mi?  Benim avometre max 1000 v ölçüyor.

Klein

Yüksek voltaj probu yoksa , dirençlerle gerilimbölücü yapıp ölçebilirsin.  9M 1M seri bağlarsanız.  1/10 bölücü yapmış olursunuz.

TA7R

Klein teşekkür ederim. Bu dirençler nasıl  (taş,karbon,telsargı ,vb...) ve hangi güçte olmalı? Bir de kullanılacak ölçü aletinin dijital- analog olması fark eder mi ?