ft232 çalıştırma sorunu!!!!

Başlatan mustafa6106, 09 Ağustos 2011, 11:22:26

mustafa6106

): lehim yaparken entegre ısınmadı bile nasıl arızalı olabilirki.yani pcye tektığımda ledi birkaçkez yanıp sönüyor

t2

led, az yanar yanmaz, söner arıza olmadığı anlamına gelmez.  Böyle arıza tespiti olmaz.

Besleme ucuna 470uF ve 100nF bağla, ayrıca çipin 3.3V ucuna da 100nF bağla
çipte arıza yoksa çalışır. Devreyi elde yaptıysan yanlış/ eksik  olabilir.

mustafa6106

bide şöyle bi sorun var.usb serial convert olarak değiştirdiğimde güncelleştirmede win aygıtınız yükleyemedi diyor yani drivırı göremiyor

mustafa6106

https://320volt.com/ft232rl-usb-rs232-cevirici-devre/ buradaki devrenin aynısını yaptım devreyi baştan çizdim.bağlantı vs doğru kısadevre kontrolüde yaptım

t2

sağlam bir bilgisayara gidecen orada deneyecen. orda çalışıyorsa devre sağlam pcde sorun var. sorunlu pcye format atacan .

mustafa6106

devreye baktınızmı herhangi bir sorun varmı?

t2

devreye bakmadım. sen şu dediğimkondansatörleri kontrol ettin mi

mustafa6106

alıntı yaptığım açık şemada beslemeyi direk bağlıyor (20 ve 4 nolu pinler) 17 nolu pine 100 nf kond. bağlı şaseye. 10u , 100n  ve 10nf kond. gurubu var + ile şase arasında. başkada kond. yok

t2

tamam doğru işte. peki sen  aynısını yaptın mı  sorun senin yaptığın devrededir. 10uF yerine 220 veya 470 taksan  iyi olur.

mustafa6106

datasheetine baktım şimdi 4.7u yazıyor elektroilitk kondansatöre

mustafa6106

neyse artık konya sokağa gidip kond almm gerekiyor.çok sağolun.bayağı meşgul ettim sizi.bi sorun olursa izninizle özelden msj atarım

t2

usb kablosu bile bozuk olaibilir.  devre kirlenmiştir. tinerle güzelce sil kurut. ft232 güzel çalışan bir entegredir. sorun çıktıysa devredeki işçilik kötü olabilir.

özel mesaj atma, buraya yaz. zaten ben söyleyeceğimi söyledim . başka pek bişey kalmadı.