Opamp hesabı

Başlatan bybik, 09 Ağustos 2011, 17:00:51

bybik

Arkadaşlar opamp direnc hesabında sanırım bir hata yapıyorum.

Terslemeyen opamp şemesı kullanıyorum.

Kullandığım formül.

R1 ve R2 22k kullandım. besleme voltajı 3,3 volt opam ua741.Girişe 1,35 volt veriyorum.

Formüle göre
1+(22k/22k)=2(kazanc)
2(kazanç)   x   1,35(giriş) = 2,70 Volt olması gerekiyor.Ama aldığım çıkış  2,4 ve ne bağlarsam bağlayım çıkış aynı hiç değişmiyor. Acaba nerede hata yapıyorum.

LukeSkywalker

1.1V op-amp üzerinde harcanıyor olmasın. Beslemeyi biraz daha yükseltip deneyin.

JKramer

Beslemeye en fazla o kadar yaklaşabiliyordur. Giriş ve besleme gerilimiyle oynamak mümkün değilse rail-to-rail opamp'lara bakabilirsiniz.

z

Tek besleme kullanıyorsundur. Yada besleme voltajın düşüktür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bybik

Doğrudur dediğiniz gibi çıkış voltajı hiç bir zaman beslemeye eşit olmazmış hep biraz altı oluyormuş.peki bir sorum daha var.

Girişe verdiğim voltajı belli bir voltajın altına indirince çıkış değeri tekrar yükselmeye başlıyor.Bunun nedeni nedir?

-Hasan-

Alıntı yapılan: bybik - 09 Ağustos 2011, 17:00:51
Arkadaşlar opamp direnc hesabında sanırım bir hata yapıyorum.

Terslemeyen opamp şemesı kullanıyorum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Kullandığım formül.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

R1 ve R2 22k kullandım. besleme voltajı 3,3 volt opam ua741.Girişe 1,35 volt veriyorum.

Formüle göre
1+(22k/22k)=2(kazanc)
2(kazanç)   x   1,35(giriş) = 2,70 Volt olması gerekiyor.Ama aldığım çıkış  2,4 ve ne bağlarsam bağlayım çıkış aynı hiç değişmiyor. Acaba nerede hata yapıyorum.

Peki bu opamp devresi nerelerde kullanılıyor? gerilim regülatörü gibi geldi bana.

pcb

sinyali ters çevirmek mi yoksa yükseltmek mi amacınız ? Vout tan toprağa 100K veya deneyerek bir direnç bağlayın tekrar yükselme engellenir.

bybik

Gerilim regulatörü olarakta kullanılabilir.Ama ben elimdeki voltajı ikiye katlmak için kullanıyorum.Kullandığım picin hassasiyeti  4 mili volt ama sensörün hassasiyeti 2,2 küsür.Eğer voltajı ikiye katlarsam elimdeki pic ile sensörü okuyabilirim diye düşündüm.

-Hasan-

Meşhur gerilim çarpma devresi bu mu yani? bazen benim de ihtiyacım oluyor.

pcb

yükseltme devresi ise girişten toprağa da 100k bağlayın. R1-R2 dirençleriniz eşit olsun

bybik

Banada hep lazım oluyordu bende bugün çözeyim dedim.Bir kısmını hallettim ama hala anlamadığım yerler var.Şuan voltajı tam iki ile çarpa bildim.Ama giriş voltajı 0,8 voltun altına inmeye başlayınca çıkış gerilimide artmaya başlıyor.Pcb dediğin 100k direnci bağladım.Çıkış gerilim çok az bir miktar düştü.Ancak dediğim gibi belli bir voltajın altına inince gerilim yeniden yükseliyor.Bu arada denemelerde lm833 kullanıyorum artık.

bybik

Alıntı yapılan: bybik - 09 Ağustos 2011, 18:00:52
Banada hep lazım oluyordu bende bugün çözeyim dedim.Bir kısmını hallettim ama hala anlamadığım yerler var.Şuan voltajı tam iki ile çarpa bildim.Ama giriş voltajı 0,8 voltun altına inmeye başlayınca çıkış gerilimide artmaya başlıyor.Pcb dediğin 100k direnci bağladım.Çıkış gerilim çok az bir miktar düştü.Ancak dediğim gibi belli bir voltajın altına inince gerilim yeniden yükseliyor.Bu arada denemelerde lm833 kullanıyorum artık.

Aklıma bir şey geldi.Kurduğum devrede sonuçta terslenen girişede bir voltaj giriyor.Benim terslenmeyen girişe verdiğim voltaj terslenenden küçük olmaya başladığı için voltaj yeniden artmaya başlıyor olabilirmi?.

GreeN

Alıntı yapılan: bybik - 09 Ağustos 2011, 18:04:36

Aklıma bir şey geldi.Kurduğum devrede sonuçta terslenen girişede bir voltaj giriyor.Benim terslenmeyen girişe verdiğim voltaj terslenenden küçük olmaya başladığı için voltaj yeniden artmaya başlıyor olabilirmi?.

Bahsettiğin yerdeki voltaj , çıkışın yarısı.

Senin girişin 1,35 iken çıkış 2,4 volt. Yarısı 1,2 volt.  Yani hep girişten düşük oluyor.
Terörü Lanetliyoruz.

pcb

Alıntı YapR1 ve R2 22k kullandım. besleme voltajı 3,3 volt opam ua741.Girişe 1,35 volt veriyorum.
Ama aldığım çıkış  2,4 ve ne bağlarsam bağlayım çıkış aynı hiç değişmiyor.

besleme 3,3v , çıkış 2,4v , geri besleme 1,2v , sizin girdiğiniz değer 1,2v geçerse çıkış değerini düşürecektir, sebep opamp +,- girişlerini dengelemeye çalışması.
bence giriş değerinizi gerilim bölücü ile bölerek , çıkışta değişen okumak istediğiniz sensör max-min. değerine göre ayar yapmak

Klein

Alıntı yapılan: bybik - 09 Ağustos 2011, 18:04:36

Hayır olmaz.  + giriş -Girişten küçük olursa , çıkışın düşmesi gerekir. 
Opamp aslında bir karşılaştırıcı.  + giriş - girişten yüksek ise, opamp çıkışı hızla yukarı gider. Ta ki iki giriş arasındaki fark '0' olana kadar.  Bahsettiğin opampı kullanmadım hiç. Giriş empedansları veya offseti ile ilgili sorunun olbilir.
Veya
Kullandığın opamp Simetrik besleme gerektiriyor , sen Tek besleme kullanıyorsundur.