Opamp hesabı

Başlatan bybik, 09 Ağustos 2011, 17:00:51

pcb

1,35 - 1,2 = 0,15V , ikiye katladığı için 0,30V , 2,4 + 0,30 = 2,7V ancak hesapta böyle tam 2,7v alamayablirsin
2,7v alamama sebebi girişin 0,15v geri besleme voltajından büyük olması

-Hasan-

Alıntı YapVeya
Kullandığın opamp Simetrik besleme gerektiriyor , sen Tek besleme kullanıyorsundur.

Eğer bu durum sorun olabiliyorsa, sizin LM833 simetrik besleme istiyor, eğer siz tek besleme yapacaksanız LM358 kullanın, tek besleme istiyor.

Klein

Datasheet'e şöyle kabaca bir göz attım. Çip +- besleme gerektiriyor.
Tek besleme ile kullanılabileceğine ilişkin bir  not  dikkatimi çekmedi.
En az besleme gerilimi ne olabilir? Datasheet'i detaylı incelemediğim için görmedim. Buna da dikkat etmen gerek.

Ekleme:
Tek besleme ile çalışabilen opamplar için dahi tek besleme her zaman baş ağrıtır.  Offset sorunu , linearizasyon sorunu vs.. vs..
Opampları simetrik beslemek her zaman iyidir.

GreeN

Alıntı yapılan: Klein - 09 Ağustos 2011, 18:28:26
Datasheet'e şöyle kabaca bir göz attım. Çip +- besleme gerektiriyor.
Tek besleme ile kullanılabileceğine ilişkin bir  not  dikkatimi çekmedi.
En az besleme gerilimi ne olabilir? Datasheet'i detaylı incelemediğim için görmedim. Buna da dikkat etmen gerek.

Ekleme:
Tek besleme ile çalışabilen opamplar için dahi tek besleme her zaman baş ağrıtır.  Offset sorunu , linearizasyon sorunu vs.. vs..
Opampları simetrik beslemek her zaman iyidir.

2 ila 22 volt gibi bir değer hatırlıyorum 741 için ama simetrik besleme.
Terörü Lanetliyoruz.

bybik

Evet sorun tamamen çözüldü lm833 simetrik besleme gerekiyormuş.Elimdede lm358 vardı denedim ve sorunsuz çalıştı.Artık deger sıfıra kadar iniyor ve orada kalıyor.Offset sorununu şimdilik yazılımsal olarak çözebilirim.Simetrik beslemeyi sağlamak biraz daha zor olur.
Herkese teşekürler sayenizde opamp ile ilgili kafamdaki bir çok soru cevaplandı.

bybik

Çıkış voltajı ile ilgili bulduğum bir yazı nelki yardımı olur.

Op-amplarin çıkış ucu bir adettir. Yük, çıkış ucu ile devrenin şase ucu arasına bağlanır. Alıcıda
düşen çıkış geriliminin seviyesi op-amp besleme geriliminden 1-2 V daha düşüktür. 1-2 V luk
gerilim, op-ampın iç elemanları üzerinde düsmektedir. Alıcıya giden akım ise 10-100 mA
dolayındadır. Alıcı akımının yüksek seviyelere çıkmaması için genelde 10 kW luk direnç çıkışa
seri olarak bağlanır.

Zaten benim sorunumda tam degere yaklaşırken oluşuyor orta ve düşük degerlerde çıkıştan aldığım voltaj.Formüle tam olarak uyuyor.

-Hasan-

bybik arkadaşım 2.7 V almam gerekiyorken 2.4 V alıyorum demiştin, aradaki fark 0.3 V peki her zaman fark 0.3 V mi oldu?

bybik

Şuan lm358 ile deniyorum direnç değerleri eşit.Besleme 3,3volt giriş 3,3 volt çıkış gerilimi en fazla 1,8 volt.
Aynı sokete lm833 de taktım 1,85 oldu.
En başta ölçtüğüm 2,4voltu 741 ile ölçmüştüm ve opampıda doğru düzgün hiç çalıştırmadım.Yani bu degere pek güvenmiyorum.Ama lm-lerinki kesin değerler.

-Hasan-

Peki daha aşağı gerilimlerde istediğiniz gibi tam 2 katını aldınız mı?

bybik

Evet düşük değerlerde tam değeri aldım.Tabi direçlerin sebeb olduğu çok çok ufak bir yüzde var.

-Hasan-

Peki hocam bununla bir ses sinyalini çarpsak ne olur? bir kaset çalarım var, kulaklık çıkışını ölçtüğümde gerilim 20 mV civarlarında, bu 20 mV ' yi 0 - 5 V seviyelerine çekebilir miyim?

bybik

lm833 ile yapılmış bir çok ton kontrol devresi mevcut.Sanırım seste yükseltilebilir.Eğer bu mümkün olursa güzel bir vumetrede yapılabilir :).Veya fft ile frekans analizi yapılır iş daha profesyönele dökülebilir.

-Hasan-

Katılan herkese teşekkür ederim, gerilim çarpma olayını ne zamandır merak ediyordum, öğrenmiş oldum, ayrıca opamplar hakkında bilmediğim birkaç şeyi daha öğrenmiş oldum, opamplar hakkında gerçekten güzel bir konu oldu.

Herkese bol elektronikli günler. :)

ipek

edit yanlış oldu bhen sildim

vebsel

lm 358 de çıkış gerilimi olarak besleme gerilimine yaklaşamazsın . başka opamp lar da da denemeler ypa bence