Opamp hesabı

Başlatan bybik, 09 Ağustos 2011, 17:00:51

-Hasan-

Alıntı yapılan: vebsel - 09 Ağustos 2011, 21:30:32
lm 358 de çıkış gerilimi olarak besleme gerilimine yaklaşamazsın . başka opamp lar da da denemeler ypa bence

Besleme gerilimini 1.5 - 2 V fazla verirsek bu durum çözülür bence.

Tagli

Klein'in de dediği gibi, LM358 de olsa simetrik beslemekte fayda var. Yanlış hatırlamıyorsam, tek besleme ile, LM358'i tampon olarak kullandığımda (voltage follower), giriş 0 volt iken çıkış 0'ın üstünde oluyor ve bu da soruna neden oluyordu.

Simetrik derken, aslında pozitif beslemenin eksilisi olması da gerekmiyor. -5 volt olsa yeter bence, maksat 0'dan biraz daha düşük olsun. Örneğin -5 +9 ile beslenebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

bybik

Alıntı yapılan: Tagli - 10 Ağustos 2011, 01:22:56
Klein'in de dediği gibi, LM358 de olsa simetrik beslemekte fayda var. Yanlış hatırlamıyorsam, tek besleme ile, LM358'i tampon olarak kullandığımda (voltage follower), giriş 0 volt iken çıkış 0'ın üstünde oluyor ve bu da soruna neden oluyordu.

Simetrik derken, aslında pozitif beslemenin eksilisi olması da gerekmiyor. -5 volt olsa yeter bence, maksat 0'dan biraz daha düşük olsun. Örneğin -5 +9 ile beslenebilir.

Evet dediğiniz gibi giriş tam sıfırken çıkışta 0,04 Volt oluyor.Değer çok küçük ama yinede bazı projelerde bir soruna neden olabilir.

OptimusPrime

741 simetrik besleme ister, 358 besleme seviyelerine yaklaşamaz vs vs. bu tip uygulamalarda rail to rail olarak anılan özel opamplar kullanılır...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

papsukkal

Alıntı Yap-5 volt olsa yeter bence, maksat 0'dan biraz daha düşük olsun. Örneğin -5 +9 ile beslenebilir.

önceleri 741 ile yaptığım çalışmalarda -2 v , +30 v kullanmıştım. kıyaslama devresi içn de voltaj takipçisi için de sıkıntı çıkarmadı. tam 0 okuyabilmiştim

gcakici

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 13 Ağustos 2011, 21:35:19
741 simetrik besleme ister, 358 besleme seviyelerine yaklaşamaz vs vs. bu tip uygulamalarda rail to rail olarak anılan özel opamplar kullanılır...

Türkiye'de bulunabilen rail to rail opamp var mı?

OptimusPrime

yanlış hatırlamıyorsam sene 2005 de bir projem için lazım olmuştu piyasada bulamayıp numune istemiştim.
daha sonra hiç böyle bir şeye ihtiyaç duymadım bu yüzden de piyasada var mıdır yok mudur bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Tagli

Geçende bir arkadaşa lazım olmuştu, Dorukan'dan bulmuştuk.

Bence şöyle yapılabilir: Bu rail to rail opamplar normalden baya pahalı oluyor. Karaköy'de elektronikçiler dolaşılıp "Abi fiyatı 3 - 4 lira civarında opamp arıyorum" demek lazım. Tabi satın almadan önce adamın elindeki opampların kodunu bir kağıda falan yazıp internetten incelemek şart. Sonra belirlenen opamp rahatlıkla alınabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

Burak B

LMC6482, 3-4TL gibi bir fiyata satılıyordu en son sordurduğumda.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

-Hasan-

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 13 Ağustos 2011, 21:35:19

Bu rail to rail ' in özelliği nedir peki? tek yönlü beslemede çalışabilmesi mi?

OG

Çıkış ucunun gerektiği durumlarda + ve - besleme uçlarına (Vdd Vss) çok yaklaşabilmesi (idealde + ve - değerlerine ulaşabilmesi) dir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Rail to rail opamp kendi icinde siniflara ayrilir.

1. Cikisi besleme gerilimlerine iyice yanasan
2. Girisleri besleme gerilimlerine iyice yanasan
3. Hem 1. hem de 2. sarti saglayan

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

-Hasan-

Alıntı yapılan: bunalmis - 14 Ağustos 2011, 13:35:08
Rail to rail opamp kendi icinde siniflara ayrilir.

1. Cikisi besleme gerilimlerine iyice yanasan
2. Girisleri besleme gerilimlerine iyice yanasan
3. Hem 1. hem de 2. sarti saglayan

Hocam bu 3 çeşide birer örnek verebilirmisiniz?

z

Bugune kadar 1 kez rail to rail opamp kullandim. Onun da sadece cikisi rail to rail idi.

Rail to rail opampin hangi tipini istiyorsan katalog verilerine bakip dikatli secim yapmalisin. Yoksa her rail to rail 3. sarti saglamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

ST TS507 opampı:

Very low offset voltage: 25 μV typ, 100 μV max
Low Vio drift in temperature: 1 μV/°C typ
Lower drift after reliability tests than competitive products
Rail-to-rail input/output
Operating from 2.7 V to 5.5 V
Very large open loop gain: 131 dB
High PSRR: 105 dB

Operating at low supply voltages from 2.7 to 5.5 V, the TS507 has a rail-to-rail configuration on both its input and output.

http://www.st.com/stonline/products/families_11302010/amplifiers_comparators/opamps/ts507amp.htm

Her ne kadar ST'nin ürünlerinden hoşlanmasam da bu ürünü hoş :)