Opamp hesabı

Başlatan bybik, 09 Ağustos 2011, 17:00:51

z

http://focus.ti.com/paramsearch/docs/parametricsearch.tsp?family=analog&familyId=1465&uiTemplateId=NODE_STRY_PGE_T

Yukaridaki linki tikladiginda karsina gelen tabloda Rail-Rail kutusunda in ve out secenekleri var.

Burdan girisin mi cikisinmi yoksa herikisinin mi rail to rail olacagini belirliyorsun. (Gerci sadece girisi rail to rail opamp TI opamp yok)

Ya cikisi rail to rail yada hem girisi hem de cikisi rail to rail opamplar var.

Aklimda girisi rail to rail cikisi rail to rail olmayan opamp var kalmis fakat bir kac firmanin sitesini dolastim ve sadece girisi rail to rail olan opampa rastlayamadim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Giriş katını, toprak seviyesini,  ve opamp kazancı uygun şekilde ayarlasak  asla besleme sınırlarına yaklaşmadan çalıştırsak Rail to rail  opamp gerekir mi ki?

Bir devrede  opamp entegresini + - 12 volt ile beslemişler. başka bir devrede sadece 0-5 V ile beslenmiş. Entegre aynı . 2. devreyi kontrol ettim çıkış gerilimi 1 voltun altına asla inmez 4voltu da asla geçemez gibi görünüyor. Bu yüzden yüksek beslemeye gerek duyulmamış.  Giriş sinyali itinayla bölünmüş, toprak  seviyesi 2.5 V ve kazanç, yetecek kadar.

Halbuki 1. devrede 5 volt olmasına rağmen  opamp için, +- 12 v besleme yapmıştı. Ben de bu  opamp  5 volt ile çalışmaz zannediyordum. alakası yokmuş.  1. ve 2. devre farklı kişilere ait tasarımlar olup tasarım zamanları arasında 15 sene gibi bir fark var.

Bu devrenin başka varyasyonunu da incelemiştim. Opampı besleyebilmek için mc34063 ile 5 volttan 20V Dc üretilmişti.

Gerçekten merak ettim Rail to rail  opamp kullanımının mutlaka gerektiği uygulamalar nelerdir ?   

z

Batarya ile calisan artistik tasarimlar icin gerekli.

Power ve voltaj sorunun yoksa opamplari istedigin gibi +/- besleyebiliyorsan rail to rail gereksiz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

LM358 yerine kullanılabilecek Rail to Rail opamp ne önerirsiniz? Simetrik besleme olmadan 5V ile besleyeceğim. Çıkış 0-3.3V arası bir gelirim olacak.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Mucit23

Bakayım Teşekkürler.

Edit: Hocam MCP6022 5 TL civarı. Biraz pahalı gibi. Daha ucuz çözümler varmı?

Kabil ATICI

ambar7