işlemci kontrollü sinüs üretimi

Başlatan Hattusa, 22 Ağustos 2011, 23:01:50

Hattusa

yok usta ses katındaki diye bahsettiniz ya bende mc34119 lu devre gibi bişey sandım  ;D  ;D  ;D

bir örnek verebilirmisiniz yardımcı olacak şekilde
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

z

Bu devre ne yapiyor. Anladigim kadariyla Tx hattindan bir seye 20..30Hz civarinda bir sinyal yolluyor. RX hattindan neyi dinliyor?

Bahsettigin cip yerine LM386 tarzinda cip kullanarak devreyi aynen kullanabilirsin.

Sen sinus sinyalin genligini acip kapayacagim diyince ben de ses sistemlerindeki digital kontrollu volume ciplerini kullan demistim. Verdigin semada  sinusun genligini ayarlama isi (varsa eger) pwm tarafindan yapiliyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Hattusa

Alıntı yapılan: bunalmis - 24 Ağustos 2011, 01:23:20
Bu devre ne yapiyor. Anladigim kadariyla Tx hattindan bir seye 20..30Hz civarinda bir sinyal yolluyor. RX hattindan neyi dinliyor?

Bahsettigin cip yerine LM386 tarzinda cip kullanarak devreyi aynen kullanabilirsin.

Sen sinus sinyalin genligini acip kapayacagim diyince ben de ses sistemlerindeki digital kontrollu volume ciplerini kullan demistim. Verdigin semada  sinusun genligini ayarlama isi (varsa eger) pwm tarafindan yapiliyordur.

bülent hocam TX kısmından 5 Khz civarı sinüs yolluyor bobine, RX kısmı ise başka bir antenle sinyali yakalıyıp opampla sinyali işlemciden inceleyeceği şekle sokup, dinleme yapıyor. bu devre VLF tarzı metal dedektörü devresidir.
dediğiniz gibi lm386 işimi görürse bana yeterli, ben sinüs sinyalini 5 khz - 15 khz arası kontrol edebileceğim seviyede olsa yeter.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

fractal

ben bu metodu şöyle yorumladım;
sinüs(2*pi) yi ne kadar örnekleme alacaksam ona göre parçalara ayırıp tablo yapıyorum.sonra ne kadar frekansta sinüs elde edeceksem örneğin 50hz. periyodu 20ms ve 20 örnek aldıysam her 1ms de duty cycle tabloya göre değiştireceğim.
peki h-köprü kullanacağımız zaman pozitif alternansı ürettikten sonra negatif alternans için yarım period da yani sinüs(pi)demi geçiş yapazağız. ölü zaman ayarı nasıl olucak?en önemlisi bu metotla akım kontrolü nasıl yapılır?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur