LDRden Analog Bilgi Okumak

Başlatan jozzef, 23 Ağustos 2011, 22:26:10

Klein

Ben mi bir şeyi kaçırdım bilmiyorum.
Vin sabitse  gerilim bölücüde bir sıkıntı çıkmaz.  Vin  aynı zamanda ADC referansı ise, tam skaladan biraz kaybedilir, bunun dışında gayet iyi çalışır.

LDR_resist=(((adrange/(adrange-adcval))*r_bias)-r_bias);

Tagli

Yukarıda yazdığım gözden kaçmış sanırım. Opamp ile tersleyen kuvvetlendirici devre yapılır, giriş gerilimi ve giriş direnci sabit tutulur, geri besleme direnci olarak da LDR kullanılırsa doğrusal bir çıkış elde edilebilir.

Öte yandan, sürekli doğrusallıktan bahsediyoruz ama acaba LDR'nin ışık şiddeti karşısındaki direnç değişimi ne kadar doğrusal? Bunu bilmediğim için soruyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Girişine sabit voltaj uygulanmış opamplı sistemde kazançı belirleyen geribesleme direncinden zaten sabit akım akar. Farklı bir öneri getirmedin, gene sabit akım kaynağı prensibini kullanmış oldun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

jozzef

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle şunu sormak istiyorum. Elimizde 2 yol var, ya voltajı regüle edeceğiz ya da akımı. Ben 7805 kullanarak voltajı regüle etmiyor muyum? Voltaj bölücünün TF'sinde Vin değerini sabit alamaz mıyım?
@camby: Çıkışların non-linear olmasının nedeni paralel voltaj bölücünün thevenin eşdeğerleri non-linear ilerlemesinden değil midir?
Sonuç olarak trimpot ile LDR'yi seri bağlayıp, LDR'yi trimpot ile kalibre edip analog olarak okumayı düşünüyorum.
Yardımcı olan herkese teşekkürler.

camby

Vin sabit zaten orada bir sorun yok , aslında hiç bi yerde sorun yok da çıkış non-lineer , yani ( sallıyorum ) ışık 10 luks iken direnç 100 ohm ise , ışık 20 luks iken direnç 200 ohm değil.. ( gerilim bölücü ile )

Bu bir sorun mu ? Uygulamaya göre değişir . Yapacağın sistemde bu non-lineer çıkış önemli olmayabilir.

Eğer önemli ise ,

1 - Vout  'un lineer olmasını sağlayacaksın ( sabit akım ile oluyor )

2 - Mikrodenetleyicide doğrusallaştırma yapacaksın

Voltaj bölücünün TF'unda Vin sabit zaten fakat akım değişken , hem Rldr hem de I_ldr değişken olduğu için sistemin derecesi artıyor.

@tagli , bikaç datasheette tam lineer , bazılarında neredeyse lineer gözüküyor
Hem sensör non-lineer , hem de devre non-lineer çıkış verse işlemcide durumda nasıl toparlanır merak ediyorum :)

GreeN

Yukarıdaki şemada sadece ADC ile ölçeceğin Vout değeri ile LDR direnci hesaplanabiliyor.(Hesaplamadaki değerlerin hepsi sabit. akım değişken olsada bizi ilgilendirmez) İstenende bu direnc bilgisini almak. Burada bir sıkıntımı var?

Bu direnç değerine karşılık ışık şiddetini bulmak istiyorsan o zaman sıkıntı olabilir ki onunda çözüm yolları bulunur. Zaten böyle bir iş için LDR kullanmak ne kadar doğru olur , asıl mesele burada...
Terörü Lanetliyoruz.

LukeSkywalker

Yani bu konunun bu kadar neden uzadığını anlayamadım. En kolayı ve maliyetsizi hangisi ise arkadaş onu yapsın. Soruyu soran direnç değerini nasıl okurum diye sormuş. Biz de her iki yöntemi de söyledik. Kendisi karar versin. 1 adet direnç de  kullanabilir, bir adet LM317 ile veya 2 adet transistörle sabit akım kaynağı da yapabilir.