ARM'ye Nasıl Başlanır?

Başlatan Kadir Can(16F84), 27 Ağustos 2011, 19:46:57

z

TI CM3 ciplerinde ROMa gomulu hazir yazilimlari kullanirsan cip degisikliklerinden etkilenmezsin.

Bunun icin StellarisWare® ile ilgilenmen gerekir. Cok hantal oldugu icin ben tercih etmiyorum. Fakat bu kodlar zaten romda hazir oldugu icin
flasha yerlestirecegin ana kodlarin sismez.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kadir Can(16F84)

Teşekkürler hocam, :)
StellarisWare'i araştırıyorum.
İşime yarayacak kesinlikle.
Tekrar teşekkürler.

kck87

hocam siz 1 kart önerecek olsanız hangisini önerirsiniz?
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

z

Bu konuda sizi yönlendirmek istemem. Araştırmacı yapınız varsa dilediğinizi seçebilirsiniz. Problemleri kendi kendinize çözme alışkanlığınız yoksa, C ve Keil tecrübeniz yok yada çok az ise, forumda üzerinde durulan sorular sorulup cevapları verilen çipin kartını almanız mantıklı olur.

TI fanatiği olduğum için ARM çip tercihim de TI'dan oldu.

kck87

anladım hocam saolun, zatyen 2 haftadır araştırıyorum karar veremedim daha :)
C ve keil tecrübem yok ama öğrenmek istiyorum ve arm ile birlikte bunları öğrenmek istiyorum.
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

Kadir Can(16F84)

kck87 hocam,
Forumda LPC serisi işlemciler galiba daha çok rağbet görüyor.
İsterseniz Proteus ile bir başlayın, sonra istekleriniz şekillenince kit seçebilirsiniz.

kck87

evet araştırmalarım sonucu lpc serisi işlemcilerin daha fazla tercih edildiğini gördüm ilk başlarda stm 32f10X seerisini düşünüyordum ama gördüm ki lpc hakkında daha fazla kaynak var :)
bu sebepten lpc serisi bi mikrokontrolör üzerinde çalışmaya karar verdim ama modeline karar veremedim :) muhtemelen lpc1768 olacak gibi duruyor.

Kadir Can(16F84)

Hocam LPC1768 yerini LPC1769'a bırakıyormuş.
LPC1769'a da bakabilirsiniz.

camby

ARM İşlemcilerin (TI , NXP ) Çalışır proteus modelleri var mı ? LPC ARM7'ler dışında birşey gözükmüyor ?

airforce

LPC1768  ve LPC1769 un tek farkı gördüğüm kadarıyla maksimum işlemci frekansları.

LPC1768 100Mhz
LPC1769 120Mhz   (Saniyede daha fazla işlem gücü tercih sebebi)

@kck87
Bende sizin durumunuzdayım.LPC1769 u kendim alıp kendi deneme boardumu yapmaya başladım şuan çizim aşamasındayım. İçime sinen bir çizim olduğunda sitede yayınlayacağım böylece LPC ye başlamak isteyen benim gibi arkadaşlara güzel bir yol olacak.

Üzerinde uğraştığım kart 2 adet bread board üzerine takılacak geniş  ve uzun dip kılıf  entegre tarzında olacak. Usb den besleme ve programlama yapılacak.Besleme ve clock uçları dışında bütün uçlar dışarıdan ulaşılabilir olacak.Üzerinde potansiyometre,led,lcd benzeri herhangi bir donanım bulunmayacak.İstenilen donanım breadboard üzerine takılarak istenilen pinlere bağlantı yapılarak kullanılacak.

Teşekkürler...

Kadir Can(16F84)

camby hocam,
Sadece LPC ARM7'ler çalışıyormuş.
http://www.labcenter.com/products/lpc2000.cfm

Veli B.

Alıntı yapılan: airforce - 02 Eylül 2011, 18:47:56
... Usb den besleme ve programlama yapılacak.Besleme ve clock uçları dışında bütün uçlar dışarıdan ulaşılabilir olacak...

SWD desteğini koymanızı tavsiye ederim.

z

Benim ARM kitim de asagida.

Delikli pertinaxda sol ustte duran jtag kartim. Hemen sagindaki de adapter kartina monte ettigim islemcim.

Etraftaki kalabaliga takilmayin. Onlar islemci ile gelistirdigim projeye ait.

airforce

SWD = serial wire debug mış

Benim gibi yeni öğrenenler için

http://infocenter.arm.com/help/index.jsp?topic=/com.arm.doc.dui0499a/CHDHDGGG.html

Zaten bu pinlerde dışarıya çıkıyor ve yan yanalar kartı sade tutmak adına jtag veya başka konnektörler eklemeyi düşünmüyorum şimdilik. Bu temel kart sağlıklı çalışırsa diğer versiyonlarda eklemeyi düşünüyorum bu tip konnektörleri.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

kck87

Alıntı yapılan: Kadir Can(16F84) - 02 Eylül 2011, 18:14:19
Hocam LPC1768 yerini LPC1769'a bırakıyormuş.
LPC1769'a da bakabilirsiniz.

hocam tavsiyen için teşekkür ederim lpc1769 lu bi kart bakmalı o zaman, yada lpc18 serisi daha hızlıymış diye duydum ama lpc18xx serisi ile bi geliştirme kartı bulamadım nette.

Alıntı yapılan: airforce - 02 Eylül 2011, 18:47:56
@kck87
Bende sizin durumunuzdayım.LPC1769 u kendim alıp kendi deneme boardumu yapmaya başladım şuan çizim aşamasındayım. İçime sinen bir çizim olduğunda sitede yayınlayacağım böylece LPC ye başlamak isteyen benim gibi arkadaşlara güzel bir yol olacak.

Üzerinde uğraştığım kart 2 adet bread board üzerine takılacak geniş  ve uzun dip kılıf  entegre tarzında olacak. Usb den besleme ve programlama yapılacak.Besleme ve clock uçları dışında bütün uçlar dışarıdan ulaşılabilir olacak.Üzerinde potansiyometre,led,lcd benzeri herhangi bir donanım bulunmayacak.İstenilen donanım breadboard üzerine takılarak istenilen pinlere bağlantı yapılarak kullanılacak.

Teşekkürler...

arm a adım atan arkadaşlarımız için çok iyi olur tabi, çizim konusunda elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.