wireles ten ethernete geçiş hakkında.

Başlatan tayyar, 06 Ekim 2011, 12:28:36

GreeN

Alıntı yapılan: tayyar - 05 Kasım 2011, 15:49:20
Bahsettiğim yöntem ile ağa bağlanmayı becerdim. Evdeki pc ye ethernet kartı üzerinden bağlıyorum ve çok rahat ağa bağlanabiliyorum(sanki kablo ile modeme bağlıymış gibi otomatik ip aldırarak).

TV ye bağladığımda ise otomatik olarak ip almıyor. dhcp aktif olmalı diyor ki ap nin dhcp sini aktif hale getirdiğimde  kendisine web arayüzünden ulaşamıyorum bile anlamadım gitti.

TV ye elle ip veriyorum

ip adresi 192.168.1.100
alt ağ  255.255.255.0
ağ geçidi 192.168.1.1
dns sunucusu 192.168.1.1

Bu şekilde tv internete yazılım yükzeltilmesi için bağlandı bilgisi geliyor ekrana. Hatta kontrol ettim yeni firmware bulunmamak taymış ancak allshare özelliği ile hard diskteki  film/müzik vs vs yi göremiyorum.

Samsungun kendi media share yazılımı dışında 3. partiyazılımları deneyeceğim bu gece eğer sonuç alabilirsem burada yazarım.

Yol gösterebilecek fikri olan arkadaşların yorumlarına her zaman açığım tabiki:)

Ağda ap'ninde adsl modeminde dhcp'si açıksa problem çıkabilir. Yani modem ip vermeli ap değil.

TV'ye bağladığınız ap diye tabir ettiğiniz accsess point ethernet modunda çalışıyor olmalı , ama siz dhcp^den bahsettiğinize göre cihaz ap modunda çalışıyor , ap modunda çalışırken bir ağa bağlanamazsınız , diğer clientler size bağlanabilirler. ap'nin ayarlarını ethernet client yapın internet olan wireless ağınıza öyle bağlanmayı deneyin.

TV'nizin otomatik olarak ip alabilmesi için modeme kablo ile bağlanması gerekir diye düşünüyorum .
Yada bir swich kullanmanız TV'nin direk modemden ip almasını sağlayabilir denemek lazım.

Terörü Lanetliyoruz.

tayyar

AP client mode  olarak tanımladıkları için öyle yazdım yoksa dediğiniz gibi client  modunda calısıyor .

Zaten pc ye  ethernet üzerinden bagladıgımda her hangi bir problem yok tıkır tıkır gidiyor.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

tayyar

Durumu özetleyeyim - hala çözemedim...

Evde küçük çapta bir kablosuz ağım bulunmakta. İnternet sağlayıcım Superonline(fiber). Modemimde Tılgın HG1311.

Masa üstü bilgisayarım modeme ASUS WL-167G V3 usb dongle ile bağlı ve problemsiz çalışıyor. (Şifreleme WPA)

Yeni aldığım tv Samsung 32D5000. Üzerinde ethernet portu bulunmakta. Modem üzerinden ethernet kablosu ile tvyi ağa bağladığımda otomatik olarak ip alıyor ve ALLSHARE  düzgün bir şekilde çalışıyor.

Ancak sorun şu ki tv ile modem arası kablo çekilemeyecek durumda (Ayrıca "hanım" faktörüde mevcut:) )

Burada karşıma 2 seçenek çıkıyor:
1. Samsungun kendi usb wireless dongle'ını alıp ka  blosuz olarak ağa bağlanmak
2. Client modda çalışan bir AP yi ethernet kablosu ile tv ye bağlamak.

1. seçenekteki dongle 120TL; 2.seçenekteki ap ise 50TL

Aradaki fark yüksek olduğu için 2. seçeneğe yöneldim ve TP-Link TL-WA500G marka model bir ap aldım.

Sıra geldi ap yi yapılandırmaya. Pc deki dongle'yi cıkatıp ap yi kablo ile pc ye bağladım. Kullanma kılavuzunda statik ip atayıp (192.168.1.100) bağlanmam gerektiği yazıyordu ve bağlantıyı kurdum.

İlk önce LAN ayarlarından gateway ip sini girdim (192.168.1.1) (diğer yazanlar önayarlı olarak geldi)

Sonra wireless kısmına geçtim ve temel ayarlara başladım. Ülke olarak Türkiye seçtim. SSID olarak tplink yazdım (ssid olarak modemdekinin aynısını yazarakta denedim ana temel problemimi çözmedi) Bağlantı kanalını modem ile aynı yaptım.

Wireless modu olarak client sectim. En alttaki survey butonuna basında açılan pencereden kendi modemime bağlandım. modemin ssid'si ve  mac adresi otomatik olarak üstteki resimde bulunan yere geldi.

Sonrasında wireless security kısmına geçerek modemdeki şifrelemeyi seçtim ve modemde aktif çalışan kablosuz ağ şifresini girdim.

Son olarak tüm yapılanları kaydedip ap yi reboot ettim.

PC'nin ip ayarlarını   otomatik ip alma moduna geri getirdim. PC ap üzerinden modeme bağlanıp otomatik ip aldı ve problemsiz olarak ağa ve internete bağlandı.

Buraya kadar herşey güzel. Kabus buradan sonra başladı.

AP'i pc den ayırıp çalışması gereken yere götürdüm ve tv ye ethernet üzerinden bağlayıp fişini taktım. TV yi çalıştırdım ve ağ yapılandırması kısmına girdim.
Uzun uğraşlarıma rağmen otomatik ip aldıramadım.
TV nin verdiği uyarı şu şekilde:

Burada dikkatimi çeken otomatik olarak almaya çalıştığı ip benim ağ ip tabanımdan farklı (168 ile başlı yor)

Manuel yoldan ip tanımladım: (ip adresinin sonunu 2 olarakta 100 olarakta denedim ama sonuca bir etkisi olmadı)

manuel ip yapılandırmasına verdiği cev ap şu şekilde oldu

Yani bağlanmış durumda ancak allshare özelliğini bir türlü aktif edemedim. İşletim sistemim Win7 Samsung un kendi sitesinden indrdiği allshare versiyonunu kullanıyorum ama hişç bir türlü  erişemiyorum.

Modemden direk kablo çektiğimde problem yok ya da tvyi ethernet kablosu ile pc ye bağlayıp  ağ ayarlarından ethernet ve usb dongle'i köprülediğimde de istediğim gibi çalışıyor ancak ap ile çözüme ulaşamadım.

Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum 3 gündür okumadığım yer kalmadı...
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--