Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

dombilik

Konu başlığının ilk sayfasından son sayfasına kadar
şöyle bir tekrar göz attım.Adet belirtenlerin dışında,"Bende varım" diyen
diğer arkadaşları da ilave ederek hesapladığımda yaklaşık
47 adet kart çıkıyor...
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

aykut54

Hocam arm board kesinleştikten sonra  gerekirse 2 adet alabilirim.

Elektroemre

Konunun takipçisiyim bende 1 adet istiyorum, kambersiz düğün olmaz :)
Cortex-M4 de DSP yeteneğide varmış...

carirt

Alıntı yapılan: bunalmis - 11 Ekim 2011, 22:00:38
@Pcb

Ben zaten İrlanda ikamet ediyorum. Yurt dışına yollarlarken illaki kargo ücreti istiyorlardır.

http://tr.farnell.com/ adresine girdiğinizde sizinle Yıldırım Elektronik mi muhatap oluyor?

bunalmış hoca irlanda  derken kuzey irlandamı güney irlandamı orada biryerdemi çalışıyorsunuz kendi işinizimi yapıyorsunuz

pcb

@bunalmis hocam
Alıntı Yaphttp://tr.farnell.com/ adresine girdiğinizde sizinle Yıldırım Elektronik mi muhatap oluyor?

hayır, Türkiye den Yıldırım elektronik vasıtası ile de sipariş edebilirsiniz, isterseniz direk Farnell.com sitesinden alabilirsiniz , yıldırım ile hiç alakası olmuyor.
söylediğiniz gibi 2 günde kapıya teslim ediyorlar. Direk alış-verişte max 70euro geçmiyorum gümrükten dolayı.
Sık alış-veriş yaptığımdan Farnell den %15 e kadar indirim kuponları geliyor son 3-4 aydır.
Ayrıca Stok ta olan ürünle beraber Amerika stogu talep ederseniz , Amerikan stogu mesela 1 hafta sonra ingiltereye geldiğinde gönderiyorlar ve bu gönderi için ayrıca ücret talep etmiyorlar, tabi stok ürünleri hemen sipariş verdiğinizde kargolanıyor.

Irland Farnell in uluslararası satışı yok muş

muhittin_kaplan

Kart Kesinleşsin Alalım v:)

M_B

Evet bende takip ediyorum bir kart kesinleşsin ona gore alacağız.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

dombilik

Ben,toplam kart adedine dair bir fikrimiz olması
açısından çıkarmıştım adetleri..M_B ve Muhittin_Kaplan hocam
sizleri de birer adet olarak hesaplamıştım  ;D
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

şaşkın

seçilecek karta göre 1 ya da 2 adet de ben almayı düşünüyorum bir liste oluşturulacaksa belirteyim :)

z

@Pcb,

Bireysel siparişler tr.farnell.com sitesinden yapılınca  Türkiye ofisi (Yıldırım) doğrudan adresinize yollayacak diye düşünüyordum.
Listeye beni de ekleyin şeklindeki mesajlara anlam veremiyordum. Toplu alım olayını şimdi anladım.

O zaman evet bu soruna çözüm bulmamız lazım. Empadan alış yapılırsa bu durumda bireysel sipariş yapılabilir. Geçmiş yıllarda Empa'dan
kit almıştım. Ürünün yurt dışı fiyatından biraz pahalıya gelmişti ama gelmişti.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SpeedyX

Toplu alım olacaksa ben de CM4 olandan alırım 2 tane, yalnız bende Türkiye de değilim... ve ancak Türkiye ye dönünce ilgilenmeye vaktim olacak gibi duruyor. Yanımda muhittin de olan F100 lü kart var, belki onunla bakarım biraz, stm32 programlamadım hiç, sayenizde onu da yaparız.

Şimdi baktım linkteki board doğru ise 20$ falan yapıyor. Türkiye de bu fiyata alınabilir mi?

gambit1244

bunalmış hocam biranonce başlıyalım kanım kaynıyor resmen birlikten kuvvet doğar felsefesini yansıtalım istiyorum
uzun zamandır bukadar heycanlanmamıştım...
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

yildizelektronik

Konuyu bende takipteyimm.Toplu alım olucaksa 2 adette ben alırım.

computerboy

Arkadaşlar 1 adette ben alırım.

CLR

Merhaba,

Projeleri beraber yapacak olsanız da donanım her durumda önemli. Development board konusunda tecrübeli biri olarak minimum donanım konfigürasyonlu board önermem. Daha önce nxp board alacak arkadaşlara da aynı şeyi söylemiştim ama dinlemediler bir çoğu aldı, şimdi kaç kişi forumda ben şunu yaptım bunu yaptım diye sergiledi, kod veya proje paylaşması önemli değil,(eminim boardlar kenarda bekliyordur)  Ben de daha önceleri az donanımlı board almıştım led, rs232, buton ve 1-2 program yazıyorsun başka donanımsal bişey kalmıyor. Sonra bir lcd, sd card, flash IC,I2C,SPI,onewire donanımları bağlıyayım vs diyorsun hepsini başka boarda veya delikli plakete yapmak zorunda kalıyorsun, hem çok zamanını alıyor hemde maddi anlamda iyi para harcıyorsunuz. Size tavsiyem eğer gerçekten bir işlemci de ilerliyeceğiz diyorsanız aşağıdaki gibi bir board alın ve onun üzerinde ilerleyin (yani herkes aynı board'dan alsın), emin olun bu sizin için daha ucuza gelecektir veya hep beraber buna yakın board yapın ama sanırım bu fiyatı tutturamazsınız.

http://www.ebay.com/itm/Development-Board-STM32F107VCT6-3-2-TFT-2-4G-wireles-/220848980829?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336ba0035d

Mesela örnek vereyim,
önerdiğim boardda stm 107 serisi işlemci var. arm microcontroller olarak söylüyorum, 32bit bir işlemcide olması gereken herşey var sayılır. DMA,12bit adc, sd card interface, ethernet, spi,i2c, USB vs. vs.

Kart donanımı olarakta en düşük fiyatları yanına ekledim
3.2" TFT LCD,                                                               30$
2.4G wireless module                                                  15$
I2S audio decoder chip,                                               15$
SD Card Interface,                                                       10$
315M wireless communication module,                        10$
CAN bus interface,                                                         5$
485 Bus Interface                                                          5$
SPI FLASH chips, W25X16                                            10$ (isterseniz kapasiteyi arttırırsınız)
IIC interface EEPROM chips, 24C02                               2$ (isterseniz 24c1024,1025 bile yapabilirsiniz)
2 x RS-232C serial port                                                  2$
buzzer                                                                           1$
digerleri                                                                         5$
ve yine tüm IO'lar erişebilir şekilde
                                                                              toplam:110$

Şimdi siz çok ucuza bir board alacaksınız ama yukarıda yazdığım donanımların çoğu yok, zamanla ekleyecek olsanız en iyimser bakışla yukarıda kenarlarına yazdığım parayı harcayacaksınız. İlerlemek istiyorsanız eklemeniz lazım zaten.
Paradan daha önemlisi ise zaman, öyle bir zaman harcayacaksınız ki, %90nınız ilerletemez.

İyi taraftan bakalım ve bu donanımları bir şekilde sırasıyla zaman ve para harcadınız, yaptınız, yaptığınız işlerin görselliği de önemli olmalı, delikli plakete kurarsanız hem göze hitap etmez hem sorun çıktığında hatayı bulmak zor olur hemde başka donanım eklediğinizde ortam kablo yumağına dönecek. Sonra bağlantılar kopacak, ileride çalıştırmak isteyeksiniz yine, bakacaksınız şema yok, hangi kablo nerden koptu vs. , sıkılacaksınız. 

Herbiri veya bir kısmı için pcb çizseniz Türkiyedeki pcb 'ci fiyatlarıyla size yukarıda önerdiğim iki tane karttan alırsınız.
Bence hep beraber bunları düşünün.

İşlemci konusuna gelince F4 seçmeniz öğrenciler için iyi olabilir ama piyasada çalışanlar için iyi bir şeçim olmaz. Öğrencilerin zamanı var ama çalışanlar için öğrendiklerini doğrudan projelerine yansıtmak isteyeceklerdir. Bu yüzden F4'ü öğrenselerde, fiyat ve performans oranından F1'in yerini alması en az 3-4 yıl sonra olacaktır. F4 ile F1 benzer ama şöförlüğün olsada alışmak için yine en az 1-2 ay oryantasyon gerekecek. F1 derken ben size 103,105,107 serisi öneririm(100 serisi değil). Bu IC'lerle doğrudan proje piyasasına girebilirsiniz.
Knowledge and Experience are Power