Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

mcn

@eemkutay hocam,dediklerinizin çoğunda haklısınız gerçekten.

Kitin fiyatı da iyiymiş,ama e bay fiyatı tabi ki,bunu Türkiye ye getirirken gümrükte bir problem yaşarmıyız.Toplu almak istesek kesin takılır gümrüğe ama tek tek alsak?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Sepiroth

arkadaslar, ben simdi Empa'daki arkadasa mail aticagim, ST ve TI islemcili kitlerin fiyatlarini soracagim. Biz zamaninda TI kit almistik, ama tabi baya pahali idi (bayagi bir gelismis bir kitti). Ellerinde atiyorum  50$'i gecmeyecek sekilde neler var ogreneyim en iyisi, isterseniz sonrasinda arasindan seceriz.
Either you feel it, or not...

CLR

@mcn

Tek tek için problem yaşamazsınız. Ücretsiz gönderim. Aynı boarddan ve bunun gibi bir kaç tane board var bende.
Knowledge and Experience are Power

mcn

@Sepiroth hocam,50$ değilde 100$ sınır koyalım,bakarsınız 60$ a falan daha güzel bişeyler vardır.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Sepiroth

Simdi Empa'daki arkadasa mail attim, oglen arasinda da telde sıkıstırırım biraz daha:) Fiyat olarak net bir sinir koymadim zaten, ama maddi acidan zorlamayacak seklinde belirttim, hatta egitim icin planladigimizi da belirttim. Gerekirse bolge mudurune kadar giderim ben onunla, belki egitim icin karsilikli bir kiyak yapilip birseyler elde edilebilir. Bana en yakin zamanda bir calisma yapip gonderir, bende hemen size burdan iletirim.
Either you feel it, or not...

kiok1

Mesajların tümünü okudum. Hadise iyi niyetle gidiyor. Eğitim amacı olması çok güzel. Fikir fırtınası var bu da iyi. Fakat bir düşünce ortaya atıldığı zaman bizde nasıl çeyiz alınacak zaman yeni geline akıl veren çok oluyorsa bizde de öyle oluyor. O da olsun bu da olsun şu da olsun. Arkadaşlar gönül isterki herşey herşey olsun. Fakat şu bir gerçek ki hadiseyi kıymetli bunalmıs başlattı ve onun başlangıç fikri 50 tl yi geçmeyecek bir üründü. Şimdi şunu görüyorum iyi niyetle herkes birşeyler söylüyor kimimizde bu kitlerden fazlacana varmış vs vs. Ama kıymetli arkadaşlar herkesin maddi vb imkanları aynı değil. Şimdi şundan emin olun bu elli atmış liralık ücretleri dahi veremeyecek durumda arkadaşlar var. Ucuz bir kit almamız durumunda birçok insan çok daha kolay olarak bu kiti alır ve zamanla gücü yettiğince kendisine göre eklentiler yapılır. Kıymetli bunalmıs abimizi fikir veriyoruz ama simdiden iki kit siparişi verdi ve hala ona şu şekilde akıl veriyoruz o olmaz bu olsun yahu şimdiden iki kit siparişi verildi bile çöpe mi gitsin bu ürünler? Neyse uzun lafın kısası beyin fırtınası da bir yere kadar... Bu fırtına kafaları karıştırmaya başlayacak işi saptıracak ondan korkarım. Herkese saygılarımı sunarım.

Not: Bu mesajımda kişisel hiçbir yaklaşım yoktur. Tartışma amacıyla da yazmadığımı  da belirtmek isterim.

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

The Gariban

Kiok1
Doğru söylüyorsunuz.Birşeyler öğrenildikten sonra ben bu işi kıvırabilirim diyen daha sonra istediği kiti alsın.
Ben artık derslere kadar sustum

salih18200

Yazılım geliştirirken en uyuz olduğum iş donanıma modifiyeler yapmak, gereksiz yere zaman kaybı çalışırmı çalışmazmı, kartı yakarmıyım acaba vs. Bir de anlamadığım madem çevre birimi yok, biz kite kitte bize bakacaksa görsel bişeyler ortaya koyulmıcaksa proteustada çalışılır. Mesela elimde debug imkanı olmayan aduc7024 kart var. Beni kendinden soğuttu açıkçası. Hani diyorum bu kitte bi hevesle alınıp sora arkadaşları soğutmasın. Bord seçimi önemli projenin ilerlemesi açısından farklı fikirlerin tartışılması lazım. İyi işler çıkacağına inanıyorum.

NecroCapo

Geliştirme kitini aldıktan sonra , gerekli çevre birimleri için ayrı bir kart düşünebiliriz. Arduino Shield' ları gibi pin headerların üzerine oturturuz. Böylece belki de, çoğu kişi tarafından hiç kullanıl(a)mayacak olan TFT LCD, Sd kart veya Wireless modüllerine boşuna para vermemiş oluruz. Led yakıp söndürmek, veya diğer basit işlemler yapmak isteyenler için ideal.İleri seviye kullanmak isteyenler modül kart(lar)ını kullanır. Böylece her iki hedef kitle için uygun olur.

Elimde lcdsiz stm32-discovery (cortex m3) kartından var, fakat ST'nin CM3 ve CM4 geliştirme kartları arasında fazla fiyat farkı yok gibi, M4 daha mantıklı geliyor bana da.

dombilik

eemkutay hocama temelde hak veriyorum.Zira benim elimde de hali hazırda
http://www.aliexpress.com/product-fm/498157960-Free-Shipping-STM32-MCU-Development-Board-STM32F103VC-2-8-TFT-LCD-Module-JLINK-V7-wholesalers.html
linkini vermiş olduğum kit ve LPC1769 expresso gibi bir kaç board var ama;
burada alınması düşünülen kit gerçekten ederine göre çok ucuz (STM32F4).Aramızda öğrenci arkadaşlarımızda var.Malii durumu çok iyi olmayan arkadaşlarda var.Hiç kimse "bu board u ben alamam" demedi.Hatta durumu iyi olan arkadaşlar birden fazla alıp diğer arkadaşlara hibe edebileceklerinden bahsettiler.
Bunalmış hocam ve diğer hocalarım sayesinde temelini bizler öğrenelim.
Binaları daha sonra herkes istediği şekilde kursun düşüncesindeyim.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

gambit1244

herkez kendince haklı

ama bencede bu ufak kit ile başlayıp gerekirse once bi led yakıp söndürüp
butona basınca led yanan programlar yazıcaz
pic e başlarkende boyle başladım ve hiç pişman degilim

eemkutay hocamda haklı ileride bu kitler can sıkıntısından başka bi iş yapmaz donanım bağlayıp proje yapmak ölüm
ama ileri ile şuan arasında bi basamak varsada o basamak 30-40 tl fiyatıyla bu kit olmalı
bakarız arm debuggerina arm datasheetlerine arm ide sine alıştık
kendimizie güvenimiz geldi
o aşamadan sonra zaten herkez kendine göre olan uçuk kitini alır (maddi imkanı yettiğince)
kimi can bus olanı alır
kimi organik led olanı alır sd kartlı alır
kimi gider manyetik sensörü 3x accelerometer olanı alır
yada parasına göre alır vs. vs.
ama bu işe başlayıp ilk özgüvenimizin gelmesi için
bence f4 kiti gayet uygun   biz bunu ogrenene kadar içinde cortex m4 olan dehşet kitlerde piyasaya çıkmaya başlar
isteyen m3 e hiç takılmadan direk m4 ü öğrenir

şimdi diceksinizki arm nin ne oldugunu bilmeden m4 senin neyine fakat oyle degil
bi şekilde teknolojiyi takip etmeliyiz madem bu işe bulaştık ve azimliyiz ozaman en son teknolojiye sahip olanı yapalım
çok çok aşırı bi fark olcagını sanmıyorum iki kartın arasında aramızda birsürü mühendis
birsürü ingilizce bilen birsürü kafası zehir gibi çalışan parlak insan var
saygılar
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

muhittin_kaplan

Öğrenmek istediklerim
Bunalmış Hocanın Hangi Kart Üzerinden Dersleri Yayınlayacağı (Ki bunun için Beklemedeyim).
Birde Bu kiti Breysel Olarak mı alacağız Toplumu ?
Sanırım Her ikiside kararlaştırılmadı

galenga

hocam alımlar başladımı ben de almak istiyorum ne yapmamız gerek.

Saruman

Evet arkadaşlar EMPA'dan yanıt geldi.

"

Fiyatımız 17$+kdv'dir. Teslimat 5-6 hafta civarıdır.

Ödeme siparişle birlikte peşin olarak yapılmalıdır.

Siparişinizi bekler, iyi çalışmalar dilerim.

"
Şimdi bir alım listesi çıkaralım derim. Mevcut durumda alınacak kit sayısı 50yi aşmış görünüyor. Fiyatı biraz daha

aşağı çekebileceğimiz kanısındayım.

Bunalmis hocam ne diyorsunuz? Nasıl yapalım? Sepiroth senin bu durumda yapabileceğin bir şey var mı? İndirim

ya da benzeri bir şey?