Mplab v8.76 başlangıç yardımı

Başlatan yunusxls, 12 Ekim 2011, 12:23:40

yunusxls

Mplab v8.76 indirdim ve bilgisayarıma kurdum.fakat diğer sürümlerden sanki farklı geldi .
new proje diyorum ve oraya kodları yazıyorum.
untitled.c uzantısıyla kaydediyorum. file>export ile .hex uzantısı yapıyorum.ama bu hex çalışmıyor. ve 80kb gibi büyük bi boyutu oluyor.normalde byte oluyordu.
programı nasıl derleyebilirim

justice_for_all

kodu c ile yazıyosunuz sanırım bilgsayarınız mplabın c derleyıcısi warmı export yaparak hex koduna cewiremezsiniz derlemeniz gerek projenizi build yapmanız gerek arkadasım
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yunusxls

yok ben assembly ile yazıyorum. build kısmında biçok seçenek var.proteus vsm, pickit3 , pickit2 , mplab icd3...
hangisini seççemi bilemedim.bikaçını denedimde bi sonuca varamadım.

justice_for_all

assembly yazıyosanız dosyanızı .c olarak diilde .asm olarak kaydetmelisiniz projeyi olustururken pic modelini sectikten snra mplabın assembly derleyicisini (mpasm.exe) secin sonra dosyanızı derleyin bu sekilde yaparsanız olur
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

bigbey

asm yazılımınızı tamamlayınca dosyaya bir isim verin *.asm uzantılı.
daha sonra device bölümünden yazmak istediğiniz pic modelini seçin.
ALT+F10 tuşuna bastığınızda mpasm editörü, yazılımınızı derleme işlemine başlatır.
yazılımınız hatasız ise, yazılımın *.asm olarak kayıt edildiği yerde *.hex uzantılı dosyayı bulabilirsiniz.
TA6R

yunusxls

omurkosem

mplab 8.3 kullanıyorum bir türlü derlediklerimi asm olarak kayıt  edemedim. Her hangi bir ayar yapmam gerkiyormu. Birde windows 7 de programlama yapabilirmiyim.

justice_for_all

arkadasim derledigin dosya zaten asm uzantili olmaz sen asm uzantili dosyayi derleyip hex uzantili bir dosya elde edersin bu dosyayida pice atarsin sonra...
programlama derken  pice program atmak mi yoksa pice program yazmaktanmi bahsediyosun..

bigbey

@omurkosem,
Yaptığınız yazılımı farklı kaydet seçeneği ile isim vererek kaydedin. açılan pencereye (dosyaismi.asm) olarak el ile yazın kaydedin.
TA6R