Bir tankın içindeki sıvı miktar ölçümü?

Başlatan Maxim, 13 Ekim 2011, 09:31:17

Sepiroth

Maxim hocam, deponun ebatlari onemli bu noktada, hacim olarak bir onemi yok. Soyleki, deponuz 1m yuksekliginde taban alani 60m2 bi yerde olabilir, 60m yuksekliginde 1m2 taban alani bi yerde olabilir.
Sivi basincinin forumlu P=h*d*g.
g'yi sabit olarak alabilirsiniz, ben sistemin kuruldugu yerdeki yercekim kuvvetini arastirip bulduydum, o sekilde kullandim (cok minimal farklar oluyor, degmez sabit olsun)
d= olceceginiz sivinin yogunlugu.
h=yukseklik.

Diyelim ki olceceginiz sivinin yogunlu 2kg/m3 olsun (attim kafadan), deponun max. dolu haldeki yuksekligide 10mt. olsun. bu durumda P=10mt*2kg/m3*9.80665 N/kg=~196Pa'lik bir basinc sensoru isinizi gorur.
Either you feel it, or not...

Maxim

işin içine yerçekimide girecek değilmi
o zaman iyice karıştı iş

motorsikletin deposunu ölçmek istiyorum çünkü
20-30 litre arası değişebilen hacmi ve tipsiz-şekilsiz bir yapısı var

belkide dururken-sabitken ölçüm yapmak en doğrusu

edit:
basınç, viraj dönerken çok etki edecektir.

Kabil ATICI

Sıvı hacim ölçümler için sıvının cinsine göre değişen teknikler var.

Ultrasonik sensör: Mesafa ölçüm sistemlerinde kullanılan teknikle ses ile sıvının yüksekliği ölçülür,  toplam yüseklik ve taban alanı bilindiğinden kalan sıvı hesaplanır.

Elektriksel direnci olan (sabit): Toplam direnten gidilebildiği gibi (sıvı miktarı arttıkça direncin düşmesi) kademeli olarak ölçüm kullanılı. Belirli aralıklarla  ölçüm noktaları olan (direnci değişen sistemlerde) prob dizisi kullanılır sıvının yüksekliği ölçülür. (gerisi matematik).

Kapasitif yöntem: Burada iki paralel levha arasındaki kapasitenin ölçümü ile yapılır.  Elde edilen kapasitif değer diğer unsurlar sabit olduğunda sıvı yüksekliği ile orantılı olur.

Şamandıra yönte: Burada doğrudan tek bir şamandıra kullanımı ve şamandıra konumunu algıla ile yaplabildiği gibi deponun yüsekliği boyunca sabit şamandıralar yardımıyla sıvının yüksekliği belirlenebilir.

Işık kırlması: Özellikle saydam sıvılar için deponun yüsekliği boyunca prizmalar yerleştilir. Bu prizmalar sıvı olmadığında ışığı geri yansıtır. sıvı olduğu zaman ışık sıvı içinde dağılır. Bu yöntemle sıvının yüksekliği belirlenir.

Işığı geçirme: Saydam olmayan sıvılar için, deponun yüsekliği boyunca. karşılıklı ışı kaynağı ve algılayıcı dizisi yerleştirilir.  Sıvı varsa ,ışık yok. sıvı yoksa, ışık var ile sıvı yüksekliği  belirlenir.

hangisini kullanacaksın konusunda ise projeyi gerçekleştiren kişi olarak ancak senin karar verebileceğini düşünüyorum.

Gerisi matematik.
ambar7

Mucit23

Benimde böylebir sisteme ihtiyacım var.
Şu çok çok çok pahalı olan ultrasonik seviye sensörlerinin çalışma mantığı mesafe ölçümünemi dayanıyor. Yada şöyle şöyliyeyim. Su ses sinyalini yansıtıyormu veya ne kadarını geri yansıtıyor. Buna dayanarak şu robotlarda kullanılan ultrasonic sensörlerden alıp, Tankın veya deponun tavan seviyesi ile su seviyesi arasındaki mesafeyi ölçerek doluluk oranı hesaplanamazmı. Bana kalırsa en güvenli temazsız ölçüm tekniği böyle bişey olsa gerek ::) ::)

Kabil ATICI

Ultrasonik sensörle yapılmış septik tank projesi vardı. Sanırım bu bağlantı

http://www.circuitlake.com/septic-holding-tank-monitor.html iş görebilir.

galiba circuit Cellar dergisinde yayınlanmış...

http://www.circuitcellar.com/avr2004/wabstracts/A3501abstract.pdf projesi bir fikir verebilir.

Yanlış hatırlamıyosam bir firma yazıcı kartuşların içindeki mürekkep seviyesini ultrasonik sistemle ölçmek için patent almıştı.
ambar7

Sepiroth

Alıntı yapılan: Maxim - 13 Ekim 2011, 12:03:42
işin içine yerçekimide girecek değilmi
o zaman iyice karıştı iş

motorsikletin deposunu ölçmek istiyorum çünkü
20-30 litre arası değişebilen hacmi ve tipsiz-şekilsiz bir yapısı var

belkide dururken-sabitken ölçüm yapmak en doğrusu

edit:
basınç, viraj dönerken çok etki edecektir.
asil isler sen motorsiklet deyince karisti Maxim hocam:) Bu durumda en temizi samandira ile olcmen sanirim. Aslinda bir yol daha var, ama montaji biraz komplike.
Zamaninda gene bir proje icin tasarlamistim. Tirlarin depolarindaki mazot miktarini olcmek icin idi. Motorsikletin depodan benzini emdigi yere bir aparat ile flowmetre baglarsin + samandira. Samandira hala otomobillerde bile kullaniliyor sanirim (ki yokusta benzin ibresi oynar mesela). Depo tam dolu iken samandira fazla hareket etmez, dolayisi ile deponun full dolu ani bilirsin. Bundan sonra da flowmetre ile cekilen benzini hesaplarsin, hatta hem samandira hemde flowmetreden aldigin verileri korelasyon ile de birbirlerini duzeltme sansin da olur.
Either you feel it, or not...

Maxim

şamandıra kullanamam, onun için depoyu söküp sağını solunu delmem falan gerekir

ben bu işi basınç ile ölçücem bana başka yol gözükmüyor ufukta
sadece şu sıvı ağırlığının aşağıya verdiği basınç miktarını anlamaya çalışıyorum

soru şu :
20kg içi benzin dolu bir tank (suyun öz kütlesi farklı sanırım)
altındaki bir delikten aşağıya ne kadar basınç uygular ?

GreeN

Benzinin kesafeti 0.74 civarlarında.  Yani 20 litre benzin 14,8 kg ağırlığa denk geliyor.

Kalibrasyon için ; şekli şemali sabit olmayan cisimlerde sensörden okuduğumuz bilgiyi sabit bir matematik işlemine tabi tutarak bulamıyoruz.
Bunun yerine ;
1 litre benzin bulunan depodaki sensörün cevabı kaydediliyor.
1.1 litre
1.2 litre
1.3 litre
....
artırılarak bir tablo oluşturuluyor. Sensörden okuduğumuz değere karşılık gelen tablodaki veri senin depondaki ürünün litre karşılığı olabilir.
Yoksa full dolu depo için depodan okuduğumuz değerle , yarım depo değer birbirini asla tutmaz.
Benzin istasyonlarındaki kalibrasyon mantığı neredeyse aynı , orada giren ürünün bilgiside var satlan ürünün bilgiside var , bu iki değerle tanktaki prob hangi seviyede kaç litre ürün içeriyor ... program kalibrasyonu otomatik yapıyor.

Ayrıca benzin için şunuda söyleyeyim , sıcaklıkta depodaki basınç extra bir artış gösterecek. Benzin daha çabuk buharşır. Depo kapağı açıldığında bunu farkedersiniz. Buharlaşmadan dolayı açığa çıkan gazda  sıcaklığa bağlı olarak genleşir yada yoğunlaşır. Buda depo içi basıncı değiştirir.
Terörü Lanetliyoruz.

Maxim

Alıntı yapılan: GreeN - 13 Ekim 2011, 16:05:22

Ayrıca benzin için şunuda söyleyeyim , sıcaklıkta depodaki basınç extra bir artış gösterecek. . Buda depo içi basıncı değiştirir.

kesinlikle
bu çok önemli bir nokta ve çözümü yok gibi geliyor bana
deponun içinde baya bir basınç oluşuyor
20 litre benzin aldıktan 15 dakika sonra göstergede 35 litre okumayalım sonra

Okan AKÇA

deponun icerisindeki sıvının direncini olcerek bulabilirsiniz
yada şöle durum var tabana bir tane basınc sensörü tavanada bir tane sensör iki sensörün farkını bularak deponun sıvı miktarı ölcülebilir

tayyar

Bahsi geçen motorsikletin marka modeli nedir?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Maxim

Alıntı yapılan: tayyar - 14 Ekim 2011, 07:57:45
Bahsi geçen motorsikletin marka modeli nedir?

markaya özel bir uygulama değil ama cbf600

tayyar

Orjinalde nasıl biryöntem izlemişler diye merak ettim ancak pek bir veri bulamadım.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

GreeN

İstasyonlardaki tank probları bu şekilde. Mantarın yüksekliğini tank modülüne gönderiyor , yükseklik bilgisini mantarın pozisyonuna göre gönderiyor ama nasıl bir ölçüm tekniği var bilmiyorum. Tabi siz bu yöntemi tercih etmiyorsunuz. Seyir halinde benzinin çalkalanması yine bir problem.

Terörü Lanetliyoruz.

Maxim

orjinalde gösterge yok işte sorun orada
sadece ışık var
ışık yandımı benzin alıyorsun yoksa 20-30km sonra yolda kalırsın