Pals üretmek ile ilgili bir sorun

Başlatan dyonizos, 13 Ekim 2011, 22:38:47

dyonizos

:) infrared kullaniyorum hocam.
Hatta bir kac farkli dalga boyunda cesitli vardi elimde hepsini denedim ama bir turlu kamerayi kontrol edemedim. Denemelere devam ediyorum.

dyonizos

32700 Hz frekansında bir pulse nasıl üretebilirim.

Maxim

Alıntı yapılan: dyonizos - 17 Ekim 2011, 11:57:33
32700 Hz frekansında bir pulse nasıl üretebilirim.

ne yapacaksınız bunu ? yada yaptınızmı ?

dyonizos

vazgectım :)

Ancak hazır konu acılmısken tekrar yukarıda daha once verdıgınız kodları calıstırmayı basardım. bır sorun yok gıbı ancak led ın ısıgı cok az gelıyor kamerayla baktıgımda. yanı normal bır tv kumandası ıle kıyaslanamıyacak kadar az. bu nedenle de kumanda mesafesı nedeyse 2 metrelere kadar dusuyor. Transıstor falan fılan herseyı denedım ama olmadı ısıgı artırma noktasında. Pulse seklınde bır cıkıs oldugu ıcınmı boyle oluyor. Bu ledın ısıgı nasıl artırılabılır?

Kabil ATICI

Daha kaliteli bir LED kullanmak
Mercek sistemi kullanmak
Ayna sistemi kullanmak
LED için sürücü devresi kullanmak. (Belki Mosfet veya yüksek güçlü transisitör)

Ayna ve mercek sisteminde ışık huzmesinin açısı daralacağı için hassasiyeti artabilir.
ambar7

dyonizos

transistor kullandım ve direc olarakta 2-10 ohm arası cok kucuk bır dırenc ıle 5v beslemeye dırek baglamama ragmen ısık sıddetı degısmıyor.

Kabil ATICI

Besleme yeterli gelmeme durumu olabilir. Darbe sürelerin çok küçük olduğunda  LED'lere verdiğin güç düşük gelebilir. Çözüm olarak gerilimi artırmak olabilir.

Kayan yazılarda  80-100 sütunluk bir tabelayı 5V ile tek parça sürmek istersen ekrandaki LED'ler soluk yanar ama 32 sütunluk bir tabelayı 5 V ile sürersen normal yanar. Yani led için sürme enerjisi gerekir. İşte bu noktada 80 sütunluğu normal parlaklıkta sürmek için besleme gerilimini 12V civarına çıkartıldığında parlaklık normal oluyor.
ambar7

dyonizos

Pekı bu kumandanın orjınalı saat pili ile calısıyor yani yaklasık 3v ıle nasıl bu kadar yuksek mıktar ısık uretebılıyor? yanı gerılım daha fazla degıl.
farklı ve ledı daha parlak yakacak bır sınyalmı ortada?

Kabil ATICI

Mümkün.  Biz piyasada ne varsa onu kullanma durumunda kalıyoruz. Bunlarında en iyisi olma durumu pek nadir!

Malum LED var , Led var, hatta süper LED var.
ambar7

dyonizos

benim elimde 4-5 çeşit ir led var hepsınde ısık neredeyse aynı duzeyde. Usenmesem kumandayı cıkatrıp ıcındekı led ı kullanıp denıycem ama sankı olay ledden zıyade ikinci bir led in parlak yanmasını saglayacak sınyalmıs gıbı duruyor.