STM32F407 Cortex M4 şamataları

Başlatan bunalmis, 16 Ekim 2011, 17:14:50

zamzam23

Alıntı yapılan: cenkun - 20 Aralık 2011, 18:31:42
Pin header sistemin çok kullanışlı olmadığını düşünerek kit üzerinde modifikasyon yaptım.
Erkek pinleri sökerek dişi kulandım. Kartın alt tarafında kısadevre oluşmasın diye yükseltmek için kartın alt tarafındaki  Jp2 ve Jp3 jumperlerını sökmedim.  Micro ubs soketi altındaki gnd bağlantısına 90 derecelik erkek pin header  lehim yaparak bir destek oluşturdum.

güzel olmuş.

fryrmnd

No ULINK Device found

debug yapmak istediğimde bu uyarıyı alıp da çözümünü bulan var mı acaba. 

pisayisi

options for target debug menu den use stlink debugger seçilecek.

Murat

MC_Skywalker

Kartı ilk USB taktığınızda sürücü yüklemeye çalıyor ve başarısız oluyor ise ST-LINK sürücüsünü el ile yüklemek gerek mektedir.

http://www.st.com/internet/evalboard/product/219866.jsp adresinden gerekli sürücü temin edilebilir.

[IMG]http://img585.imageshack.us/img585/7747/50841265.jpg[/img]

fryrmnd

cevaplar için teşkkürler.debugger kısımında stlink seçili. kartı balayınca donanında stlink dongle da çıkıyor.

no ULINK device found dan sonra  "flash download failed- target DLL has been cancelled" hatasını da veriyor. 64 bit win7 den kaynaklı olabilir mi? aygıt yöneticisinde hiç bir sorun gözükmüyor.

z

Option for target da hem debug hem de utilities menülerinde ST-Link Debugger seçmeniz gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fryrmnd

sağolasın bunalmış hocam gene hallettin.

MC_Skywalker

örnek uygulamalardan ikincisi de bir sıkıntı var.

//   RCC->PLLCFGR = 0x07405408;      // PLL katsayilarini M=8, N=336, P=2 ve Q=7 yapalim
     RCC->PLLCFGR = 0x07402A04;      // PLL katsayilarini M=4, N=168, P=2 ve Q=7 yapalim

kod bloğunda örnek programda aşağıdaki gibi yazılmış yukarıdaki gibi düzeltince program işliyor. Aşağıdaki gibi kaldığında OSC oturtma ve kurtarma rutini satırını geçemiyor.

RCC->PLLCFGR = 0x07405408;      // PLL katsayilarini M=8, N=336, P=2 ve Q=7 yapalim
//    RCC->PLLCFGR = 0x07402A04;      // PLL katsayilarini M=4, N=168, P=2 ve Q=7 yapalim

z

Her iki kod da çalışıyor.

2. programda (butona basınca yanan led uygulaması) çalışmadığını söylediğiniz programı derleyip debug penceresinde F5 e basın.

Daha sonra kart üzerindeki mavi butona basın ledlerin yanması gerekir.

İlk kodlarda aşağıdaki satır kullanılırken;

RCC->PLLCFGR = 0x07405408;      // PLL katsayilarini M=8, N=336, P=2 ve Q=7 yapalim

Daha sonraları dokumanlarda PLL girişinin 2Mhz olmasının jitter açısından daha iyi olduğu okununca aşağıdaki satır kullanılmaya başlandı.

RCC->PLLCFGR = 0x07402A04;      // PLL katsayilarini M=4, N=168, P=2 ve Q=7 yapalim

GreeN

Buton uygulamasını yüklemiştim , çalışıyor .
Terörü Lanetliyoruz.

GreeN

Alıntı yapılan: bunalmis - 21 Aralık 2011, 17:27:05
Her iki kod da çalışıyor.

2. programda (butona basınca yanan led uygulaması) çalışmadığını söylediğiniz programı derleyip debug penceresinde F5 e basın.

Daha sonra kart üzerindeki mavi butona basın ledlerin yanması gerekir.

İlk kodlarda aşağıdaki satır kullanılırken;

Daha sonraları dokumanlarda PLL girişinin 2Mhz olmasının jitter açısından daha iyi olduğu okununca aşağıdaki satır kullanılmaya başlandı.

@bunalmis hocam sonradan farkettim , "jittter" PLL'nin kayması gibi birşey mi ?

".... PLL girişinin 2Mhz olmasının jitter açısından daha iyi olduğu...." yoksa diğer çevre birimler üzerinde etkisinden mi bahsetmek istediniz.
Bir yerde DAC - jitter ile alakalı birşey okumuştum. Özel bir terim mi , genel bir ifademi merak ettim.
Terörü Lanetliyoruz.

z

Diyelimki PLL 100Mhz e set edildi fakat PLL 100Mhz e kitlenmeyip 99, 100, 101, 100, 99, 101 gibi sürekli geziniyorsa bu jitter olarak bilinir. Gerçi PLL ne yapılırsa yapılsın muhakkak küçükte olsa bir jitter olur fakat bu rahatsız edici düzeyde olmamalıdır.

MC_Skywalker

Debug yaptığımda OSC oturtma ve kurtarma rutini satırını geçemediğini fark ettim.

benzer bir durum LEDleri flash yapan programda da oldu. ilk derlediğimde yine OSC oturtma ve kurtarma rutini satırını da kaldı. Bahsettiğim satırları değiştirip clear traget yapıp tekrar derledim yine çalışmadı. Değişkliği iptal Bahsettiğim satırları eski haline değiştirip clear traget yapıp tekrar derledime bu sefer çalıştı.

Sıkıntını ne olduğunu anlamadım. Tekrar bir daha kontrol edeyim.

zabun92

kiti koruma için altına 5 mm plexiglass kestirdim ve dişi head pin taktım bence süper oldu
elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))