TI Cortex M4 Mcu Serisini Çıkardı

Başlatan f_machine, 24 Ekim 2011, 09:46:02

t2

Alıntı yapılan: silvercopper - 24 Ekim 2011, 19:55:10
Keşke TI de hibe kit dağıtsa bir de onun tadına baksak.
Hibe kitlerden, malzemeden pek netice alınamaz. 1 TL dahi olsa ödeme yapmak gerekir.  herkesi bilmem ama ben para verip aldıklarımızın dahi kıymetini bilmedim. hiç ilgilenemediğim malzemeler oluyor.

erkan614

Yapacak proje olmadıktan sonra neyleyim ti nxp derslere başlayıp kitlerle bişiler yaptıktan sonra bakarız diğerlerine

şu iğrenç ötesi espiriyi yapmama izin verin
Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 24 Ekim 2011, 22:17:52
herşeyi ögrendkte marka seçiyoz birde ben daha elime arm almadım ;D ;D ;D
sağ elinle sol omuzunun uzantısına tut

KaraBekir

STM32F4 ile karşılaştırılınca oyunak gibi kalıyor. (Tabi at binenin kılıç kuşananındır.)

OptimusPrime

Alıntı yapılan: eemkutay - 24 Ekim 2011, 21:27:02
TI ;  DSP, power sektöründe çok iyi ama mikroişlemci ve microcontroller konusunda biraz problemli olduğu söyleniyor. Ben bizzat kullanmadım ama MSP430, omaplarda ve Luminary micro'yı aldıkları için Stellaris cortex m3'ler de(Lumi'den kalan)  bug'lar olduğunu ve sürekli modifiye ettiklerini duydum. Ve ayrıca çok yüksek kullanım(10000 bile az) olmadıkça teknik desteğin olmadığı da söyleniyor. Yani TI'ye almıyor. :) Bundan sıkılan Arge firmaları başka firmalara kaymışlar. Ama power konusunda TI oldukça iyi ve fiyatları uygun, step up step down IC'lerini çok kullandım.

msp430 serisini çok fazla kurcalamadım ufak bir projem vardı. kazayla bir kaç msp şehit ederek msp dosyasını kapadım ama şuan stellaris ve dsp serisinden birer ürünü aktif olarak kullanıyorum. erratasında ilginç hataları var doğrudur. şansa denk gelirseniz TI Türkiye ti ye almaz. ti ye almazdan kastım ilgilenir ama derman olamaz. en sonunda avrupadan veya amerikadan bir fae ile mailleşirken bulursun kendini. o da internette kolayca bulabileceğin dokümanları mailin ekine sıkıştırıp sıkıştırıp gönderir. şansa ti ın wiki sayfasında aynı sorun ile karşılaşan varsa ve cevaplandıysa ne ala yoksa wikiye derdini anlatıp birinin kaale almasını beklersin. vaktin olmaz vazgeçersin zor dur almak ti den bilgiyi misali...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

CLR

@OptimusPrime

MPS430 ve omap'ta problemler olmasaydı benim tanıdığım en azından 2 firma onbinlerce adet kullanacaktı ama TI ilgilenmedi veya problemleri çözemedi. Sanırım TI Türkiye'yi pazar olarak görmüyor. TI satın almadan önce Stellaris'ler ilk ve en ucuz cortex m3'lerdi. Hatta sologanları 1$'a cortex m3'tü. Ama buglar içerdiğini duyunca ilgilenmedim bile. Yoksa en donanımsız versiyonunu 1$'a alırdım pic16,18 yerine kullanırdım. Microchip 8,16bit fiyatları inanılmaz pahalı. Microchip'i mecbur kalmadıkça veya istek olmadıkça salladım gitti artık.       
Knowledge and Experience are Power

z

Ti son senelerde Turkiye'ye de onem verdi. En azindan Turkiye'ye Empa'dan bagimsiz TI sorumlusu atadi.
Bir firmada hangi cip kullanilacagina patronlardan cok arge personeli karar verir. Tasarimcinin Ti tecrubesi yoksa o firmada kolay kolay TI cpu vs kullanilmaz.
TI in bugsiz cipi yoktur herhalde. Fakat bu buglarin hic biri sizi kesin yolda birakacak buglar degil. Cok ciddi buglar zaten bir sonraki revizyonda duzeltilmis oluyor.
Arkadaslarim Microchip'i birakip TI'ya gectiler. Bunda en buyuk etken Microchip'in XXX islemcisinin cevrelsel etkenlerden etkilenmesi oldu. Ti denediler memnun kaldilar ve su anda Microchipten daha ucuza islemci aliyorlar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Bildiğiniz USB özellikli en ucuz mikrodenetleyici  nedir? 

z

Sen TI in gozune kestirdigin bir USB cipiyle proje yap. Yilda kullanacagin cip sayisini net olarak belirle. TI'yi firmana davet et.
Turkiye'de Iki ayri firma ayni cipi farkli fiyattan aliyor.

Kullandigin TI urunlerinin cesidi ve sayisi arttikca sen TI'yi TI da seni sevecektir. Bu gerci her firma icin gecerli.

fahri-

Alıntı yapılan: t2 - 27 Ekim 2011, 10:41:59
Bildiğiniz USB özellikli en ucuz mikrodenetleyici  nedir?
LPC1343 ü inceleyebilirsiniz.

t2

Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Ekim 2011, 10:46:56
Sen TI in gozune kestirdigin bir USB cipiyle proje yap. Yilda kullanacagin cip sayisini net olarak belirle. TI'yi firmana davet et.
Turkiye'de Iki ayri firma ayni cipi farkli fiyattan aliyor.

Kullandigin TI urunlerinin cesidi ve sayisi arttikca sen TI'yi TI da seni sevecektir. Bu gerci her firma icin gecerli.

Fiyat belli olmadan boşuna ne uğraşacam, TI işlemcisinin turşusunu kursun. micrchip. açıkça ilan etmiş bu adet alırsan fiyat bu demiş. kaldı ki özel fiyat isteme imkanı var. fiyat  daha da düşer.

LPC1343  fiyatını bir türlü bulamadım farzedelim 1000 tane istesek fiyat ne olur yoksa en az 100 bin tane mi almak gerek?

fahri-

http://www.futureelectronics.com  e bakın.

Oldukça uygun fiyatlar var. pin sayısı ve kılıfa göre fiyatlar değişiyor.

z

Alıntı yapılan: t2 - 27 Ekim 2011, 10:55:57

Fiyat belli olmadan boşuna ne uğraşacam, TI işlemcisinin turşusunu kursun. micrchip. açıkça ilan etmiş bu adet alırsan fiyat bu demiş. kaldı ki özel fiyat isteme imkanı var. fiyat  daha da düşer.

LPC1343  fiyatını bir türlü bulamadım farzedelim 1000 tane istesek fiyat ne olur yoksa en az 100 bin tane mi almak gerek?

TI da fiyatlarını açıkça ilan etmiş. Fakat bunları değiştirebilirsin. Örnekleri var.

Fiyatı yanlış kişilere soruyorsun. TI'ya soracaksın.

t2

bana 1 doların altında usb özellikli mikro lazım.  usb bridge vbs çipler var ama mikro yok. sanki dünyada yok

OptimusPrime

freescale MC908JB8JDWE
digikey de 2.8 dolar. 100 tane alırsan 1.59 dolar. belki 10K alırsan 0.99 dolar olur... :)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

OptimusPrime

1 dolara usb3.0 kurtarmıyor demek ki... :)