Usb to serial port dönüştürücü

Başlatan chezque, 27 Ekim 2011, 05:05:14

chezque

arkadaşlar benim kafam karıştı da. belki basit bir konudur bilemedim ama karışınca karışıyor işte. merak ettiğim usb-seri port dönüştürücü ile bilgisayarımdan veri aktarmak istiyorum devreme. daha doğrusu laptop üzerinden devremi kontrol etmek istiyorum. bunun için ara devre olarak max232li devreyi mi kullanacağım?

ferdem

Mikrodenetleyici ile haberleşmek için dönüştürücünün arkasına max232 bağlaman gerekir.

Kabil ATICI

Eğer ft232 tipli devre kullanırsan doğrudan işlemcine bağlayabilirsin. (gerilim seviyelerine uygun olmsına dikkat et.)

Eğer USB-seri çevirici adaptör türü kullanırsan o zaman max232 türü seviye çevrirci kullanman gerekir.
ambar7

chezque

peki rs232 ile yaptğım takdirde usb portumus seri port gibi mi görecek? yani arayüzden veri aktarımı için seri port bağlantısına ait bir kod mu yazmam gerek yoksa usb port bağlantı için mi kod yazmam gerek? matlabde yapıyorum arayüzüde seri port üzerinden bağlantıyı masaüstü bilgisayarımda sağlamıştım. orada seri port için;

rabbit=serial('COM3','BaudRate',9600);
set(rabbit,'DataBits',8);
set(rabbit,'StopBits',1);
fopen(rabbit)
fprintf(rabbit,ANS);
fclose(rabbit);
delete(rabbit);

yazmıstım ve sorunsuz calısmıstı. burada da bu kod ile bağlantı kurarsam çalışır mı?

Kabil ATICI

USB seri çevirici kullanırsan zaten bilgisayar   bir seri port iletişimi için gereken şartları oluşturuyor. Bu oluşturlan seri port  bilgisayarın aletleri arasında seri port olarak görülüyor, ve donanım seri port gibi bütün işlemler yerine getiriliyor. Yani bilgisayardaki seri port nasıl kullanılıyorsa o şekilde kullanılyor. (sanal seri port oluyor)

FTDI232 ile yaparsan bilgisayar açısından ister seri port (sanal seri port) istersen USB port aleti olarak kullanabilirsin. (sürücüleri yüklenmesi gereklidir)  İşlemcide zaten seri port durumunda bir değişiklik yok aynen seri port iletişimi gibi kullanılır.
ambar7

chezque

cok saol hocam bilgiler için. umarım deneme aşamasında bir aksilik çıkmaz.

MORosman7

Arkadaşlar benim elimde 1 adet c328-7640 JPEG kamera var.Yaklaşık 2 haftadır bu kamerayı pc me bağlamaya çalışıyorum.
Ama ne yaptıysam olmadı.RS232 of USB bağlantısını bir çok devre üzerinde denedim ama çalışmıyor bir türlü.MAX232 ile devreler kurdum
ama her seferinde "COM1 bağlantısı kurulamadı" uyarısıyla karşılaştım.ÇILDIRMAK üzereyim. :-X :-XBu konu hakkında bilgisi olan yardım eebilecek olan arkadaşlar;Allah rızası için bir yol gösterin.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum çözümlerinizi bekliyorum. :( :( :( :( :(

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: MORosman7 - 28 Ekim 2011, 13:44:49
Arkadaşlar benim elimde 1 adet c328-7640 JPEG kamera var.Yaklaşık 2 haftadır bu kamerayı pc me bağlamaya çalışıyorum.
Ama ne yaptıysam olmadı.RS232 of USB bağlantısını bir çok devre üzerinde denedim ama çalışmıyor bir türlü.MAX232 ile devreler kurdum
ama her seferinde "COM1 bağlantısı kurulamadı" uyarısıyla karşılaştım.ÇILDIRMAK üzereyim. :-X :-XBu konu hakkında bilgisi olan yardım eebilecek olan arkadaşlar;Allah rızası için bir yol gösterin.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum çözümlerinizi bekliyorum. :( :( :( :( :(

Bu kamera veya benzeri ile çalıştım hatta bilgisayara hem kendi ürettikleri program ile hem de visual basic üzerinde yazılmış bir programla  iletişim kurdum.

Öncelikle devre 3.3V ile çalışıyor. Bu yüzden doğrudan MAX3232 entegresi ile yapılan 3.3V'da çalışan bir RS232 üzerinden iletişim kurman gerekiyor.  Bu konu ile ilgili internette örnekler vardı.
Doğrudan bu kamera için üretilen program ile dene. Öncelikle sistemin çalıştığından emin ol.

Deneme imkanın varsa öncelikle seri portu  emülatör olmayan bir bir bilgisayar dene. (gerekirse bilgisayara doğrudan seri kartlar var)

Hatırladığım kadarı ile kamera oldukça iyi, JPEG olarak veri gönderebildiği gibi bimap formatında da veri gönderebiliyor.Renkli veya gri  görüntü gönderebiliyor.  Birkaç görüntü çözünürlüğü seçilebiliyordu.

http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2011/10/attiny2313-ile-pcm1602k-fsw-gbwvd.html
bağlantısındaki projedeki RS232 kartını kullandım. Baskı devresinde ve şemasında besleme bölümü gösterilmemiştir ama resimlerde sadece regülatör entegresi takılmamış halde görülmektedir.
ambar7

MORosman7

[/url][/img]
öncelikle verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.Vermiş olduğun linkteb bi resim aldım burda bana lazım olan sadece kırmızı çizgi içerisindekimi.Yani sadece rs232 devresini kurmam yeterlimi.Çünkü aynı linkteki baskıdevre resiminde -kırmızı olan üzerinde simgeler bulunan- resimdeki diğer bazı elemanlarıda kullanmış.Bu kısımda kafam karıştı.İlgin için tekrar sağol.

Kabil ATICI

Sadece RS232 yazan devreyi kurman yeterli ve beslemeyi unutma...
ambar7

MORosman7

eyw hocam denicem inş çalışır buşekilde.Peki elinde bu yapmış olduğun çalışmayla ilgili kaynak varmı yararlanabileceğim.

Kabil ATICI

Bu kamerayı ilk gördüğüm yer bir güvenlik kamerası uygulaması idi. Devre kameranın aldığı görüntüleri sd kart üzerine kaydediyordu. İşlemci atmega32, programı baskom idi.

Benim yapmaya çalıştığım uygulama da buna benzer bir şey olacaktı. Ama yarım kaldı. (3.3v atmega32 bulamadım) sonuçta proje yardım kaldı. Ama kamera komutlarını  anlamak ve kamerayı kullanabilmek için ön çalışma için kamerayı bilgisayara bağlamıştım. Sadece birkaç tane çekilmiş resmi bilgisayara kaydetmeyi başardım.

Ama şu anda bu proje için  oluşturduğum dosyalar nerede tam kestiremiyorum. Çünkü uygulamayı 2007 civarında yapmıştım, ve asıl önemlisi iş yerim için yapmıştım. ağustos ayı itibarı ile çalıştığım iş yerim kapandı.

Bu konu ile sanırım tek şansın internet. Tam hatırlamıyorum ama
http://www.jnutthailand.com/hobby/hobby.htm
http://bansky.net/blog/2008/03/jpeg-camera-and-micro-framework/comments.html
http://www.riccibitti.com/witnesscam/schematic.htm (bu proje circuit cellur dergisinde yayınlanmış)
bağlantısında bahsediliyor.
Kolay gelsin...
ambar7

MORosman7

Eyw hocam.Linkler çok işe yarar sanırım biraz ingilizcemi geliştirmem gerekecek ;) bu arada işin içinde üzüldüm hocam inş daha iyileri olur.İyi çalışmalar.

MORosman7

Alıntı yapılan: ambar7 - 28 Ekim 2011, 16:01:46
Sadece RS232 yazan devreyi kurman yeterli ve beslemeyi unutma...

Bişey daha besleme kaynağını 3.3 v a ayarlıyorum ölçü aleti ile 3.3 ü okuyorum.Ama devreye bağladığımda gerilim 1.3 lere düşüyo bu normalmi yoksa bişeyi yanlışmı yapıyorum.

MORosman7

gerilim kaynağını bağlamadan önce 3.3V gösterirken devreye bağladığımda ölçülen gerilim -aynı noktadaki- 1.3V oluyor.Bu sorun devam ediyor ve hala çözemedim.Bununla birlikte kameranın denemesini yaparken baudrate diye bişeyle karşılaştım bunun ne olduğunu söyleyebilcek birileri varmı acaba.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.