Bu Nasıl devre?

Başlatan zabun92, 03 Kasım 2011, 00:22:03

satilla

devrenin cıkısına zener yerine 7805 bağladım ve çıkıştan 5v aldım fakar skop ile baktıgımda 220v sinüs görünüyor
köptü diyottan sonraki kondansatör 35v olunca 7805 giriş geirlimi 45v
50vlik kondansatör olunca 7805 girişi 70 v oluyor

nedneleri nedir bunların,??

ferit06

kullanmış olduğunuz devrede 7805 zenerin görevini birebir yapmasını beklemiyorsunuz herhalde. Zener köprüden sonraki kısımdaki devrenin kondansator kısmı için ve çıkış için gerilimde sınırlama yaparken 7805 sadece çıkış tarafında sınırlama yapar. 35 V kondansatör bağladığınızda ölçtüğünüz gerilimle 50v kondansatör bağladığınızda ölçtüğünüz gerilimlerin farklı olasının sebebi bu kondansatörlerin sınır gerilimlerinin üzerinde yükü tutamamalarından kaynaklanmaktadır.   Çıkışta 220V neden? Ona cevap fiziksel devreyi kurup kendim ölçmeden bir şey diyemem. ( Edit : http://www.national.com/ds/LM/LM340.pdf sayfa 10 daki eşdeğer devreyi incelerseniz yüksüz ölçüm yaptığınızda 220V dediğinize benzer bir şey ölçmeniz mümkün görünüyor Q16 ve R16 aracılığı ile )Bu devrede en azından 12 V zener , daha sonra çıkışta 7805 kullanmalısınız.

satilla

Alıntı yapılan: ferit06 - 04 Kasım 2011, 14:31:30
kullanmış olduğunuz devrede 7805 zenerin görevini birebir yapmasını beklemiyorsunuz herhalde. Zener köprüden sonraki kısımdaki devrenin kondansator kısmı için ve çıkış için gerilimde sınırlama yaparken 7805 sadece çıkış tarafında sınırlama yapar. 35 V kondansatör bağladığınızda ölçtüğünüz gerilimle 50v kondansatör bağladığınızda ölçtüğünüz gerilimlerin farklı olasının sebebi bu kondansatörlerin sınır gerilimlerinin üzerinde yükü tutamamalarından kaynaklanmaktadır.   Çıkışta 220V neden? Ona cevap fiziksel devreyi kurup kendim ölçmeden bir şey diyemem. ( Edit : http://www.national.com/ds/LM/LM340.pdf sayfa 10 daki eşdeğer devreyi incelerseniz yüksüz ölçüm yaptığınızda 220V dediğinize benzer bir şey ölçmeniz mümkün görünüyor Q16 ve R16 aracılığı ile )Bu devrede en azından 12 V zener , daha sonra çıkışta 7805 kullanmalısınız.

zener olmazsa gerilimin yüksek olacagını biliyorum merak ettgim kondansatör voltajlarının neden yüksek olduguydu, cevabını almış oldum
peki 7805 in giriş gerilimi max 35 v oldugu halde ben 70 v giriş geirlimi veriyorum neden sorun çıkmıyor?
ama en çok merak ettigim şey, 7805 in cıkısına baglı pic'in bacaklarından cıkan 50 hz 220v genlikli sinyal (tabi skopta böyle görünüyor)
ölçü aletinde ise 5v dc görüyorum

ferit06

peki 7805 in giriş gerilimi max 35 v oldugu halde ben 70 v giriş geirlimi veriyorum neden sorun çıkmıyor?

Oradaki 35V garanti edilen max giriş gerilimi. Yüklü olarak 70V verdiğinizde muhtemelen çalışmayacaktır.

satilla

7805 çıkışında 2 tane 60 mA röle ve pic var...

ferit06

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 04 Kasım 2011, 16:12:18
7805 çıkışında 2 tane 60 mA röle ve pic var...

hangi devrede?

(2*60mA=)120mA *70V=8.4W bu güç tüketimine 7805 dayanıyor diyemezsiniz. (PIC hesaba dahil edilmemiştir.) Üstelik siz buna soğutucu da bağlamamışsınızdır.

satilla

hocam bir kaç tane 7805 yaktıktan sonra şu sonuca vardım;
eger 50v kondansator baglarsam giriş 70v ye çıkıyor ve 7805ler yanıyor
kondasatör 16v olursa 7805 girişi 25 v oluyor ve sorun olmuyor
ancak şuda var kondansatör 3 4 dk sonra baya bir ısınmış oluyor

sonuç olarak zener kullanmak şart...

peki hocam zenerin düşürecegi gerilim ne oluyor burda 314 v mu?

-Hasan-

Merhabalar;

Bugün merak edip evdeki gece lambasının içini açtım, gerçekten de içinde bu şekilde bir devre var:

Alıntı yapılan: berke_42 - 03 Kasım 2011, 10:58:09
C1 e paralel ( 680k--1mΩ) civarı bir direnç baglamalısın yoksa priz uçlarına dokunursan biraz gıdıklanirsın :)Benzer devreler piyasadaki ledli gece lambalarında sıkca kullanılıyor, uygulanacak devre led yakma ise  sorun çıkaracagını sanmam

Berke hocam bu kondansatöre paralel bağlı dirençlerin görevi nedir? konulmamasında gıdıklamasının sebebi nedir? :D Sadece bu tip devrelerde değil başka devrelerde de (ses vs.) bu bağlantıyı görüyorum.

berke_42

Direnç kondansatörü deşarj amaçlı kullanılıyor ,güvenlik önlemi olarak 
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Okan AKÇA

kondansötürön ac frekanstaki davranışını inceleyin

ta7iv

- bu devreden nekadar akım çekeriz?
-c1 kondansatörünün değeri ne olmalı?
-r1 direnci kaç ohm olmalı?
- c2 kondansatörünün değeri ne olmalı?
- devre sağlıklı çalışır mı?

çizim hataları
zener yönünü ters çizmişim
osiloskop değerleri giriş 8 volt olarak düşünlmüş çizim  :)

Soru yanlış sorulmuş.
Önce bu devreden ne kadar akım çekmek istediğinizi söylemelisiniz ki diğer değerler hesaplanabilsin.Ya da değerleri vermelisiniz ki ne kadar akım çekebileceğiniz hesaplanabilsin.
Ne kadar akım çekebileceğinize ve devre elemanlarının değerlerine biz (sorunun muhatabı katılımcılar) karar verecek isek, bu sorunun sonsuz sayıda cevabı vardır.
Anlatabildim mi?