mps2553 entegresinde led yakmak ?

Başlatan xxlxxl, 13 Kasım 2011, 20:58:07

xxlxxl

#include <msp430g2553.h>
#include   "stdbool.h"
#define WDTCONFIG (WDTCNTCL|WDTSSEL)
int main( void )
{
//P1DIR = BIT0|BIT1|BIT2|BIT3|BIT4|BIT5|BIT6|BIT7;
//P1OUT = 0;
P2DIR = BIT0|BIT1|BIT2|BIT3|BIT4|BIT5;
P2DIR = 0xFF;                                     
P2SEL = 0x00;
P2OUT = 0;
{
P2OUT |= BIT0;
P2OUT |= BIT1;
P2OUT |= BIT2;/
P2OUT |= BIT3;
P2OUT |= BIT4;
P2OUT |= BIT5;
///P2OUT = ????;  en son fixlenen kod arkadaşlar burdaki kod p2 olan tüm ledleri yakar fakat sorun varki
// p2out ile istenilen led söndürülsün p2out = 0; kodu tüm ledleri söndürüyor
/// öyle bir kod olsunki istediğimiz ledi söndürelimm bu kod çalışıyorrr bu sorunu hala çözemedim //çözülmedi

// istenilen led söndürme kodu ne ola bilir ??? P2OUT = BIT2 yi  söndürmek diğer ledler sönmesin
}
return 0;

yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum
}

ErsinErce

bunalmis hocanın C yazılarına göz gezdir

~ & bu işaretlerle yapılan bir yapı arıyorsun

xxlxxl

bunalmış hocakimdir biraz daha açıklayıcı yardımlar bekliyorum

ErsinErce

açıklayıcı yardımlar arama bölümünde bulunmaktadır, ayrıca bahsettiğim konu aşağıda buyrun;
https://www.picproje.org/index.php/topic,35908.0.html

xxlxxl

sevgili arkadaşım çok güzel yalnız burd abenim özellikle örnek kodda koydum orda pin2 ler pin1 lerde sorun yok pin 2 lerde ledler sonmuyor aynıanda sonuyor istediğiğm şu led1 yak led1 sondur ama led2 yanarken led1 sondur kodu bu yuden koydum ordaki örneklr karışık pin1 ler için

mümkünse yukardaki örneğe göre örnek berilmesi bende deniyorum kitimde saygılarımla

fatihinanc

Alıntı yapılan: xxlxxl - 16 Kasım 2011, 22:47:24
sevgili arkadaşım çok güzel yalnız burd abenim özellikle örnek kodda koydum orda pin2 ler pin1 lerde sorun yok pin 2 lerde ledler sonmuyor aynıanda sonuyor istediğiğm şu led1 yak led1 sondur ama led2 yanarken led1 sondur kodu bu yuden koydum ordaki örneklr karışık pin1 ler için

mümkünse yukardaki örneğe göre örnek berilmesi bende deniyorum kitimde saygılarımla

@ErsinErce hocam ;) demiş ~& kullanmak gerekiyor.

Yani olaya biraz mantıksal yaklaşmak lazım. Bir pini set etmek için 1 kullanıyorsan reset etmek(sıfırlamak) için de 0 kullanırsın.
Yani diğer pinlerin durumunu bozmadan porta öyle bir işlem yapacaksın ki sadece istediğin pin 0 olacak.
Bu işleme maskeleme deniliyor. Forumda aratırsan birçok yardımcı konu ve örnek bulabilirsin.

Burada önemli olan ~ ve & operatörlerini iyi anlayabilmek ;)
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

xxlxxl

sayım emektar ben burda msp serisine yeni başlayan birisi olarak ve yeni başlayanlara bir nebze yol aça bilmek için konulara girdim ~ işaretini biliyorum neden sen sadece copy paste yapıyorsun  bunu yapınca tüm ledler yanıyor ben burda p2 lerin peşindeyim yoksa karaşimşek yapma değil amacım....

ben yukarda son şekli ile çalışan kaynak kodu koydum denemeden etmeden geliyor sanırım millet ben her kodu deniyorum kitim var ve deniyorum lütfen olaylara birazda benm tarafımdan bakınız demekki olmuyor ki sürekli yazıyorum son çalışankod yukarda bir zahmet deneme şansınız varsa denyin ben dedim gibi sürekli deniyorum kod olarak yardımcı olurmusun operatorleri denedim olmuyor  yukardaki çalışan koda istinaden kod yardımı taleb ediyorum teşekkür ederim

fatihinanc

P2OUT &= (~BIT2);

Her kodu denemişsin ama galiba bunu unutmuşsun, işin mantığını anlatmaya çalışıyorum. Mantığını bilmeden ne kadar kod denersen dene.
Yukarıda ~ve & işaretini araştır denilmesinin sebebi de bu aslında.

Kolay gelsin.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

xxlxxl

emektar bitanesin valla sağolasın inan denemedim kod kalmadı teşekkür ederim şimdi deniyorum ben amacım kimseyi kırmak değil ama bilmeyen ler için her kod değerli çünkü bir sürü kodlaral uğraşıyorum kafa artık durdu durma noktasına geldi desem ama desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum hemen deniyorumm

xxlxxl

kodları denedim ledler sönüor fakat ledlerde çok az pırıltılar var 330 ohm dirençle bağlılar pin1 lerde yapılan ld kapatmalarda her hangi bir pırıltı yok ledler tam sönüyor p2 lerde bu durum pırıltı şeklinde kalıyor nedeni ne bilmiyorum 330 ohm direçlerle yaktığım halde ledlere enerji geliyor çok azda olsa osilator şeklinde sonuçta ld kapatma olayı tamam.. texsası öğrenmek lazım farklı bir entegre

ŞU AN İTİBARİ İLE SORUN ÇÖZÜLDÜ !!!!!!!!!  gerekli topraklama da yapılınca hiç bir sorun kalmadı forma ve yardımalrını ve sabırlarını esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum inanın hiç çekinmeden sorunlarımız sorularımızı çözümleye bileceğimiz bri platform kısa sürede bıu derece yardım aldığım bir forma rastlamadım