Senkron paralel 8 bit kamera

Başlatan bunalmis, 05 Aralık 2011, 15:03:02

z

@T2  Seftaliyi buldum tatlisinimi arayim?  (Bu atasozu boyle değilmiydi yoksa)

Kameranin bobinlerini sardim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

Bülent hocam dıştaki bacaklar ile ortada lehim yaptığınız bacaklar bağlantılı diye hatırlıyorum
resmin sağ tarafında bir kısa devre oluşacakmış görüntüsü var dikkat edin (resmin sağ tarafı dış uç 2 ile orta 3 numara)

z

Besleme voltajlarinin 3.3v olmamasi kotu oldu. Hic devre yapmadan dogrudan STM32F4-Discovery kartin pinlerine baglamak istiyordum.

Simdilik amacim TFT yada LCD ekran falan baglamak degil. Goruntuyu rama almak, ramdaki verileri diske yazmak, diskten okuyup pcde goruntulemek.

Keil'de CPUmuzun memorysinin su adresinden su adresine kadar olan kismini diske yaz diye bir sey varmi? Daha once bu konuyu arastiran oldumu?

Elimdeki deneme surumunde boyle bir sey goremedim. uvision 4.22.22 yi kirmam gerekecek. Kurek de lazim simdi.

Yardimlariniz cok makbule gececek.

ErsinErce

Disk derken kendi flashına mı? yok bir SD karta fln mı?

SD kart için Chan'in kütüphanesi kullanışlı oluyor http://elm-chan.org/fsw/ff/00index_e.html, STM32 örneğide alt kısımda mevcut

ama kendi flashına yazma konusuna bootloderlardan bakılabilir,

önceki kürek bu sürümdede kullanılabiliyor hocam

z

Disk derken PC nin kendi diskine.

Kameradan alinan veriler STM32F407 nin raminda depolanacak. CPU yu bir yerde durduracagim. Keil debug modunda iken RAM'daki verileri okuyacak ve PC nin diskine yazacak. Daha sonra bu verileri PC deki yazilimla okuyup goruntuluyecegim.

Bu bir deneme daha dogrusu hobby calismasi ve bu asamada SD ile projeyi karmasiklastirmanin geregi yok. Ana amac Kamerayi ve STM32F407 nin kamera interface'ini kullanmak DMA ile interfaceden alinan verileri RAM'a tasimak gerisi fasa fiso.

Ayrica SD kullanmamiz gerekirse Chanla Chunla ugrasamayiz.

Delikanli programci, baskasinin yazdigi kodu kullanmaz.

ErsinErce

Alıntı yapılan: bunalmis - 14 Aralık 2011, 01:41:15
Ayrica SD kullanmamiz gerekirse Chanla Chunla ugrasamayiz.

Delikanli programci, baskasinin yazdigi kodu kullanmaz.
:D hay hay hocam

Keil de öyle bir özellik görmedim ama önceden Debug.ini dosyasında oynadığımız gibi bir fonksiyon yazarak,
belirtilen adresleri dökümlemesini sağlayabiliriz hocam, aklıma şu an bundan başka bir yol gelmedi

z

Supersin. Boylece kartimizda uretecegimiz bilgileri PC'ye aktarmak icin bu asamada RS232, USB vs islere girmemize gerek kalmayacak.
Ramdaki veriler tak tak PC HDDye.

ErsinErce

Bülent hocam şimdi datasheetlerine baktım da kameradan çıkış aldığınız o pinler sadece kamerayı sabitleştirmek için galiba
pin çıkışları hep dış tarafta gözüküyor, o kısım hakkında pek bir bilgi yok ayrıca burada uğraşanlarda aynı şekilde dıştan almışlar
http://forum.sparkfun.com/viewtopic.php?f=5&t=10314&start=15

z

Hoca samanlıkta anahtarı kaybetmiş fakat anahtarı samanlığın dışında arıyormuş.

Hoca ne arıyorsun?
- Anahtar arıyorum.
Nerede kaybettin?
- Samanlıkta kaybettim.
Niçin dışarıda arıyorsun?
- Samanlık çok karanlik.

Benimkisi de böyle oldu. Havyamın ucu kütük gibi, dış pinler çok ince, plastik aksama da çok yakın. İçpinlerle dış pinlerin bağlantılı olup olmadıklarını ölçmeye de üşendim.

Uyarın üzerine şimdi ülçtüm iç pinlerle dış pinlerin alakası yok.

Şimdi nasıl çözüm bulacağım bilmiyorum.

Mucit23

Hocam datasheedte içteki padlerle ilgili bir bilgi varmı. Neye dayanarak lehimlediniz kabloları.
Datasheedte dıştaki pinler isimlendirilmiş.

gif image hosting
Buna göre bir pcb yapabiliriz.

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Aralık 2011, 12:07:47
Hocam datasheedte içteki padlerle ilgili bir bilgi varmı. Neye dayanarak lehimlediniz kabloları.
Datasheedte dıştaki pinler isimlendirilmiş.

Yok iç pedlerle ilgili bilgi yok. Açıkcası iç ve dış pinlerin bağlantılı olacağı varsayımıyla yaptım. İç padler daha etli olduğu için cezbetti beni.

PCB hazırlayacak olursanız ben de isterim.

Birde şeytan diyorki, STM32F4 Discovery üzerindeki mikrofonu, Ses çipini, ivme ölçeri sök at.

Mucit23

Hocam Akşam evde kameranın kılıfını çizmeye çalışayım. Sonra PCB çizeriz istediğiniz gibi. Şuan okuldayım.

ErsinErce

Mucit23

hocam eagle dosyaları oradada bendeki eagle dosya içerisinde açabileceği hiçbirşey bulamıyor. İçinde iki adet resim birde farklı uzantılı dosyalar var. Eagleyi fazla bilmiyorum. Benim hata yapıyorum??