l297 l298 surucu sorunu

Başlatan justice_for_all, 09 Aralık 2011, 18:32:35

justice_for_all

l298 entegresini degistidikten sonra sorun cozuldu arkadaslar herkese cok tesekkurler...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

fryrmnd

değiştirince istediğin yönde istediğin gibi döndümü. kaç voltta nekadar devirde ne kadar akımda dönüyor.

justice_for_all

hocam elimde tarayicidan soktugum dandik bir step motor vardi evet istedigim gibi istedigim yone donuyo.motor biraz isiniyo aslinda akim fazla sanirim tabi l298 de isiniyo 12 volto 1 a adaptorle calistir hic bi sorun olmadi sanirim 1a az cekiyodu motor.daha kaliteli bir motora ihtiyacim var hocam..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

fryrmnd

anladım.başka bir motor ile dener ve l298 ile ne kadar motordan ne kadar akım akıttığınızı,denerseniz ne kadara devire çıktığınızı yazarsanız sevinirim. 12 voltta mı çalışıracaksınız yoksa daha yüksekleri deniyecekmisiniz.

justice_for_all

suan 12 volt ile caliscam bilgisayar guc kaynagini baglamayi dusunuyorum besleme olarak 12 volt simdilik yeter.tama daha kaliteli motor bulup deniycem yazarim istediginiz bilgileri.su arkadasiniz motoru nerden almisti dediniz?

fryrmnd

yıldırım elektornikten aldım demişti.

justice_for_all

Alıntı yapılan: fryrmnd - 18 Aralık 2011, 21:24:57
anladım.başka bir motor ile dener ve l298 ile ne kadar motordan ne kadar akım akıttığınızı,denerseniz ne kadara devire çıktığınızı yazarsanız sevinirim. 12 voltta mı çalışıracaksınız yoksa daha yüksekleri deniyecekmisiniz.
ilk motor denememi yaptim.
hocam bir motor aldim ve denedim 12v gerilim ile yarim adimda 1.5 a cekiyor gerci motorun uzerinde 1 a yaziyor ama olcu aleti 1.5 amperi gosterdi.suan usbden motoru istedigim yone istedigim devirde dondurebiliyorum yalniz l298 biraz isiniyor daha buyuk bir sogutucu bulmam gerekecek.

acaba masaustu bilgisayarlarinda anakart uzerine takili fanli sogutuculardan alsam is gorurmu ?

fryrmnd

direk dibine dayarsanız illaki fayda eder sanırım.
motorun 1 amper yazıp 1,5 amper çekmesi  :o.  bobin başına 1 amper mi acaba. yani bobinlerden 0.75-0.75(toplamda 1.5 amper) mi akıyor. kaynaktan çekilen akımı mı yazdınız? yoksa bobinden mi ölçtünüz?
Alıntı Yapmotoru istedigim yone istedigim devirde dondurebiliyorum
kaç devire kadar döndürdünüz? 1.5 A i kaç devirde çekti? saat darbesini picden mi veriyorsunuz?

bunları da yanıtlayabilirseniz sevinirim.

abuk sabuk hareketler(sıtma gibi titreme  ;D) yok galiba. ben bir kez baskı yaptım. istediğim yönde, belli bir devir aralığında(benim için yeterli) döndü ama akım çekemedim  en düşük devirde bile. ya chopper devresinin referans voltajında hatam vardı.  bir kez daha bastım bu sefer sıkıntı yaptı adam gibi döndüremedim. acaba baskımda mı hata var. siz karta bastınız mı? bastıysanız paylaşabilirmisiniz?

justice_for_all

kaynaktan olctum hocam toplam 1.5 amper.hocam ben programdan clock sayisini gonderiyorum 1000 clock gonderdim 1.5 amper 2000 gonderdim yine ayni 100 gonderdim yine 1.5 amper beklemeleri ayarlamaniz lazim uygun beklemeyi bulana kadar deneyin..

her 10 ms araliklarla clock gonderiyorum guzel calisiyor 20 yapinca biraz daha yavas donuyor ama tork gucleniyor 10 ms den dusurunce motordan garip garip sesler geliyo.

Alıntı yapılan: fryrmnd - 26 Aralık 2011, 22:31:42
kaç devire kadar döndürdünüz? 1.5 A i kaç devirde çekti? saat darbesini picden mi veriyorsunuz?

suan fazla isinma sebebiyle fazla devire cikmadim l298 yakmak istemedim en son 2000 clock darbesi gonderdim,clock araligi 10 ms,evet 18f4550 kullandim projemde.

Alıntı yapılan: fryrmnd - 26 Aralık 2011, 22:31:42

siz karta bastınız mı? bastıysanız paylaşabilirmisiniz?

evet karta bastim tamam paylasayim semasi yukarida zaten pdf olarak cikti alip paylasirim

fryrmnd

anladım hocam dediğiniz şekilde 10ms bekle 10ms ver yapınca  zaten hız fazla artırılmıyor. ben 555 le vermiştim. gerçi hız önemli değildi neden 555 le verdiysem. birde dediğiniz gibi düşük devirde deniyim. teşekkürler.

justice_for_all

https://rapidshare.com/files/1280689597/PCB_Project1.pdf

projem burda surucu devresi bikac tane smd kondansator var umarim sorun olmaz.