Kablosuz kombi termostatı yapıyorum Güncellendi

Başlatan smartcard, 14 Aralık 2011, 21:42:36

smartcard

Tavsiyelerin için teşkekürler @ambar7 dikkate alacağım.

tayyar

Rf kısmı halen daha deneme durumunda mı?

Veri göndermeden önce "uyandırma" işlemi için 5 baytlık 01 gönderilmesi gerekmez mi?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

smartcard

Şu an Rf kısmı deneme aşamasında şu an baskı devresini çizmeye çalışıyorum.Rf kısmı ile düzeltmeleri en sona bıraktım.Bitince en son halini ekleyeceğim. Teşekkürler.

smartcard

Devre araya başka işlerim olmasından dolayı biraz ara vermiş idim. Verici devrenin baskı devresini bitirdim. Baskı devre ile ilgili önerilerinizi beklemekteyim. Kod kısmında değişiklik yapılması gerekmektedir. Onuda bu hafta sonu yapmayı planlıyorum.

Ares Verici Baskı Devresi
http://www.mediafire.com/?aupwkazke1dtbmo

t2

Baskı devreyi istersen altın kaplama yap  bunlar devrenin çalışmasını sağlar mı? uğraştığın kombinin protokolü nedir? belki de protokol filan yok sadece kontak ile çalışıyor olabilir. Bu konudaki deneyiminizi öğrenebilir miyim? Kontak ile mi çalışıyor?

Kabil ATICI

Entegreye yakın besleme hatlarına 100nF kondansatör koy.
ambar7

smartcard

@ambar7 Daha önce belirttiğin gibi 7805,pic,ds,buton kontaklarına 100nf bağladım.
@t2 Kombim on - off şeklinde çalışmakta plaketi altın kaplamaya gerek yok diye düşünmekteyim fakat yolları kalay ile kaplamayı düşünüyorum.
Peki son bir soru daha Ankara'da sadece Solder Mask(Plaket bakırlı yüzeydeki yeşil veya farklı renkteki boya ) yaptıracağım bir yer önerebilirmisiniz?

Kabil ATICI

Pardon DS1302'nin ki biraz uzak kaldığı için görememişim.

http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/DS1302.pdf
DS1302 veri kağıtlarında kristalin bağlantısı konusunda 5. sayfada bazı öneriler var. Kristal çevresini gnd hattı ile çevrelenmesi gerektiğini belirtiyor. (topraklama) Çevredeki elektriksel alanlardan etkilenmesi söz konusu olabiliyor.

Bilemiyorum pic ile donanım olarak ilgim olmadı ama yaptığım mikrokontroller uygulamalarında kristlin dışı kılıfını gnd'ye bağlıyorum. Böylece elle yaklaşma ve kristale dokunma durumunda işlemci saat frekansı değişmiyor. (bu konuda hiç başım ağrımadı!)
ambar7

smartcard

@ambar7 Tamam onu da ekleyeyim onun dışında ilk defa PCB çizen birine göre nasıl olmuş?
Birde daha önce ETE beyin saat uygulamasını yaptım orada DS1302 ayaklarında pullup dirençleri yoktu.Ben yanlış mı biliyorum DS1307'de SDA-SCL hatlarına 10K pullup direnci takılıyordu.

zamzam23

hocam termostat ne alemde, çalıştırabıldınız mı?

computerboy

Merhaba, üstad bi ara internette texas' ın saatleri ile yapıldığını hatırlar gibiyim bi yerde görmüştüm araştırmak lazım estetik olması açısından süper olur. ayrıca sitede arkadaşın biri satıyor o saatten inceleyip araştırmanı tavsiye ederim. üretici firmalara fahiş fiyattan millete yivliyor sende onlara yivle :)

Eren Eraslan

hocam dosyayı tekrar upload edermisiniz  silinmişte .
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan