422 yardım lütfen.

Başlatan canbulut, 19 Aralık 2011, 15:22:12

Klein

DE/RE Bağlantısında ve kullanımında sorun yok. Sorun başka bir yerden kaynaklı olabilir. Gönderme mi yapamıyorsun? alma mı?

canbulut

alma yapıyor gönderme yapmıyor :'(

Klein

Seri dirençler büyük kalmış olabilir mi?

canbulut

hocam programsal olarak sürekli high yapınca çalışıyor.siz bana gönderme yaparken high yap..gönderme bittikten sonra low yap dediniz..bu şekilde çalışmıyor...yinede dirençlerle ilgiliyse kısa devre yapıyım ne dersiniz?

Klein

75176'nın DE akif edilmesiyle çıkışta datanın görünme süresi en fzla 250nS.
eğer DE edanle yapar yapmaz veri göndermeye başlıyorsanız ilk baytı ,  Gönder komutunu verir vermez , tüm baytın gitmesini beklemeden Disable yapıyorsanız da son baytı kaçırabilirsiniz. Enable/disable için biraz delay vermek gerek. 

canbulut

HIGH TX
pause 100
HSEROUT ["#"]
low TX
pause 100

deneme yaptım 100 ms yine olmadı :'(

canbulut

hocam gönderdiğimi
hserout[#fffffffffffffffff]

diye değiştirdim dosdoğru geldi bilgi sadece # gönderirken problem oluyor galiba.tabi denemelerim devam edecek.ikinci slavei takmadım henüz..onuda takcam.sizden allah razı olsun.zaman ayırıyorsunuz çok teşekkür ederim.

canbulut

hocam şimdi farkettimde son iki byte hep kaçıyor.neden olabilir?öylesine giden bilginin son iki byte'a A ve B yazıyorum sorun yokmuş gibi çalışıyor...tam olarak alamıyor.

Klein

"hserout(...)" fonksiyonu nasıl çalışır bilmiyorum. Eğer arka planda çalışıyorsa , siz gönder dediğinizde işiniz bitmiş olmuyor. hserout tüm veriyi göndermiş mi? , TX tamponu boşalmış mı? onu kontrol etmek gerekebilir.

canbulut

anladım..bu akşam inceleyim biraz hocam.

My75

Alıntı yapılan: canbulut - 20 Aralık 2011, 18:34:08
HIGH TX
pause 100
HSEROUT ["#"]
low TX
pause 100

deneme yaptım 100 ms yine olmadı :'(

Çünkü yanlış yapıyorsun;

HIGH TX
pause 100
HSEROUT ["#"]
pause 100
low TX

olacak..Daha önce örnek vermiştim,kırpılır demiştim..Sen gönderir göndermez  low yapıyorsun,biraz bekle öyle low yap..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

canbulut

ben ters tarafa yazmışım pause olayını.fakat yinede beni kurtaracak gibi değil bu olay..çünkü benim pause koyma şansım yok.koyacaksamda 3/4ms'yi geçtiğinde dinleme işi 90 ms içinde tekrar dinlemeye geçmem gerekiyor.bu hserout olayıda baya sürüyor galiba.benim bu registeri yemem lazım:)

My75

Çok uzun mesafe değil ise ve kontrol edeceğin cihazların hızınıda değiştirme şansın varsa hızlı protokol kullan..

2400 baud için 20+20ms bana yetiyor,zaten karşı tarafta alım yapacak aynı şekilde gecikme kullanacak.

9600 kullan

high tx
pause 20
hserout
pause 10
low tx

yada

high tx
pause 1
hserout 'uyandırma verisi
hserout  'asıl data
pause 10
low tx

Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

canbulut

bugün hastalandım ve işlerde yoğundu..bu projeye bakamadım..my75 kardeşim son mesajını deneyeceğim..yardımcı olan klein ve my75 ve ferdem ayrı ayrı üçünüzede teşekkür ederim.allah razı olsun arkadaslar yardımlarınız için.