ADC Girişi Koruma

Başlatan hazad, 22 Aralık 2011, 00:59:53

hazad

Birde şöyle bir link buldum. 3. rejuster olan yer.  Bu opto Couplerler ON/OFF olarak çalışmıyor mu? led üzerinden ne voltaj geçtiği önemli değil diye biliyorum. LED üzerinde ki voltaj eşik değerini  geçince transistor aktif oluyor değil mi. buda buda voltaj değil ON/OFF bilgisi almamızı sağlıyor. yada özel bir optocoupler mi var?

Opto-isolation

z

Voltaji gerilim bolucu ile dusurdukten sonra tekrardan x2 kazanc vermeye gerek yok (Voltaji dusursun ve ardindan buffer uzerinden ADC ye girersin).

R8 in hic bir amaci yok.

C10 ise risk. Kapasitif yuklenmeye musait opamp kullanmadigin surece bu kapasitor, opampi zorlar hatta osilasyona bile neden olur.

Eger C10 u kullanacaksan opamp cikisi ile C10 arasinda direnc kullanmalisin.

D2 nin alttaki ucunun Gnd ile baglanmasi gerekiyor.

D2 ve D3 orada duracaksa bunlar opampi koruyacaktir. Fakat opamp besleme voltaji, ADC giris voltajindan daha yuksekse ADC hala risk altindadir.

Eger opamp besleme voltaji, ADC giris voltajina esitse opampin rail to rail olmadigi surece ADC nin tum araligindan yararlanamazsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hazad

Bu devre aslında 75v ölçmek için sorunsuz çalışıyor şimdilik. ancak bunun gibi 7 analog giriş daha var. o girişler 0-5v arası için. bölücü yok o yüzden 75v yanlışlıkla o pinlere bağlanırsa diye aslında foruma koymuştum. kafa gitmiş iyice yanlış resmi koymuşum demeseniz farkında değilim.

aslında x2 kazanç yerine POT yada trimpot koymayı düşüyorum. Bunu kalibrasyon için kullanıcam ancak dediğiniz gibi opampın Çıkışı 4V geçmiyor tabi simulasyonda. ancak opampın beslemesini artırırsam 6V olursa 5V cıkıs alabiliyorum. diyotlar opampı koruyor. opampın girişine 5v fazla gelmiyor. ancak bu bağlantı 5V beslemeye zarar verir mi?

datasheetinde rail to rail yazmıyor ama 1mhz band genişliği var.

D2 toprakladığım zaman 75v toprağı ile opamp ve pic'inde toprağı eşit oluyor.  bunu izole etmem gerekir mi bilmiyorum. ? etmem gerekirse nasıl olcak. tabi bunları nasıl yapıcağımı bulamadım. kafam çorba gibi oldu.

C10 dediğiniz gibi kaldırdım.

celebrium

Şimdik şöle hazad kardeş

0-5V arası ölçüm yapmak istediğin bütün ADC portların girişine; seri bir direnç  ekle (örneğin 8k2 olsun sink akımını geçmesin birkere), sonra Mikroişlemcinin +5V ve GND uclarına  diyotların resimdeki gibi bağla. ok?
Bu senin Mikro işlemcini her türlü 75V ttan koruyacaktır ;) Güvenebilirsin. Bir de seçtiğin diyotların voltajı 75V tan büyük olmalı !!!

Şimdi şu opamplı devrene bir bakalım. Orda baya bir karmaşa ve yanlışlıklar gördüm.
Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

celebrium

Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

z

75v verirsen direnc uclarinda yaklasik 70v kalir. Direncde harcanan guc, 70*70/6800=0.72w eder.  yaklasik 1w direnc kullanman gerekir.

Fakat ADC girisine 5.6v uygulayamazsin. Bunu bir yerlerde tartismistik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

celebrium

Evet 10mA akım var ben orda 1mA  yazmışım. Bu durumda 1w lık direnç kullanmalıki koruyabilsin ADC leri. 5V6 burda İşlemcinin Beslemesini 4V lar civarına indirip.  Bİr tanede Voltage referans entegresi kullanırsa mesela 3V luk bir voltage refaransı ile ADC leri doğru okuyabilir. ;)

celebrium

Tabi bu durumda Vreferans voltajı bir ADC ile okumalı ve bu değere göre ölçtüğü değerleri karşılaştırmalı

hazad

Ustadlarım ilginiz için hepınıze cok tesekkur edıyorum.

ben simdi söyledikleriniz doğrultusunda dervreyı yaptım. girişlerin tamamına bas21(diyot) koydum. hiç bir şekilde dediğiniz gibi 5.6 v geçmiyor. bu sorun tamam ancak söyle bir sorunla karsılastım. ben bu girişi önce opampa sonra bir multipleksire ordanda PIC gönderiyorum. bahsettiginiz direncten kullanmandım. ADC girisinden önce koyacapıgımız direnc ADC'ye dusecek olan gerılımın bır kısmını kendı uzerinde tutup buda yanlıs ölçmemize sebebp olmaz mı?

Ben size devre semasının tamamını koyuyorum.

hatalarımı burdan daha görulebılır.

[IMG]http://img407.imageshack.us/img407/1760/adce.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

hazad

http://c1112.hizliresim.com/s/q/18s53.jpg

celebrium dostum yukardaki resimde önerdiğin kenetlemeyi yaptım ancak belli bir voltajdan sonra diyota noluyosa +5v kaynağa akım geçiyor sanırım buda besleme gerilimini bozuyor. 7.5 üzerinde +5V da yükselmeye başlıyor buda bütün devreyi risk altına sokuyor. sizce kullandığım diyottan olabilirmi?

BAS21 kullanıyorum.

celebrium

Hazad kusura bakma bayağı olmuş siteye girmeyeli
Son gönderdiğim resimde bir analog uçlara bağlı seri dirençleri kullanmalısın yoksa 75 V luk sinyal, beslemene zarar verir. Direnci mutlaka kullan ok.