44.1 Khz hikayesi

Başlatan bunalmis, 25 Aralık 2011, 14:49:03

z

Neden 44Khz degil de 44.1 Khz in hikayesini ariyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

#1
Hikaye video teyplere kadar uzaniyormus.

http://en.wikipedia.org/wiki/PCM_adaptor

Bu durumda asagidaki hikaye de sanirim dogrudur.

Kennedy uzay aracı fırlatma rampasına baktığımızda, asil yakıt tankının her iki yanında iki büyük füzenin yer aldığı dikkatimizi çeker. Bunlar SRB (Solid Rocket Boosters) olarak adlandırılır ve Thiokol şirketi tarafından Utah' taki fabrikasında üretilir. Bunların genişliği yaklaşık olarak 5 feettir. Aslında bunları tasarlayan mühendisler daha fazla genişlikte yapmayı istemişler, ama yapamamışlar....

Neden ?
SRB' ler fabrikadan fırlatma rampasına trenle gönderilmek zorunda olduğundan bu istekleri gerçekleşememiş. Bahsedilen tren yolu dağdaki bir tünelden geçmektedir ve SRB' ler yolun genişliğinden hafifçe daha geniş olan bu tünelden geçmek zorunda olduğundan, bahsettiğimiz genişlik de yaklaşık olarak tren raylarının arasındaki genişlik olan 4 feet 8.5 inç'ten biraz fazladır. Bu oldukça ilginç bir mesafe. Neden acaba tam olarak bu ölçüde?

Çünkü İngiltere'de bu şekilde ve raylar ilk defa sürgündeki İngilizler tarafından yapılmış.

Peki neden İngilizler bu genişliği kullanıyorlarmış? Çünkü ilk tren raylarını yapanlar eski tramvayları yapan kişilermiş ve bu genişlik de onların kullanmış oldukları genişlikmiş.

Neden acaba özellikle bu uzunluğu kullanıyormuş bu adamlar?

Çünkü bu adamlar, tekerlekler arasındaki bu mesafeyi eskiden beri at arabalarını yaparken dikkate alıyor ve tramvayları yaparken de aynı şase genişliği ve araç gereçleri kullanıyorlarmış.

Güzel. O zaman, at arabalarında tekerlekler arasında neden bu ilginç ölçüyü dikkate alıyorlarmış?

Çünkü diğer bir ölçü kullandıklarında eski bir İngiliz yolunda araba bozulduğundan, yol izleri arasındaki mesafeye uyacak şekilde ölçüyü tutturmak zorundaymışlar. İyi de acaba kim bu eski yolları yol izlerini böyle oluşturacak şekilde yapıyormuş? Avrupa'daki (ve İngiltere'deki) ilk uzun mesafeli yollar Roma İmparatorluğu tarafından kendi savaşçıları için yapılmış ve o zamandan beri kullanıla gelmekteymiş.

Bu yol izleri neden bu şekildeymiş? Roma İmparatorluğu'nun ilk savaşçılarının arabaları bu ilk tekerlek izlerini oluşturmuşlar ve diğerleri de arabalarının tekerleklerinin zarar görmesinden korktuklarından, bu izlerin üzerinde gitmesini sağlayacak şekilde iki tekerlek arasındaki mesafeyi taklit etmek zorunda kalmışlar. İste bu nedenle, Roma İmparatorluğu için ya da Roma İmparatorluğu tarafından yapılan at arabalarının hepsi, tekerlekler arasındaki bu mesafeyi koruyacak şekilde ayni ölçülerdeymiş.

ABD'deki standart ray genişliği olan 4 feet, 8,5 inc ölçüsü Roma imparatorluğu savaş-arabalarının yapılış kurallarından türemiş gelmiştir. Kurallar ve bürokrasi her zaman var olmuştur.

Bazen size bazı kuralları hatırlattıklarında ve siz bu kuralların kimin kıçının altından çıktığını sorarsanız, değil mi? Tam doğru yoldasınız, Roma İmparatorluğu'nda savaş-arabaları, arabanın eni, tam olarak iki atın kıçının arasındaki mesafeye eşit olacak şekilde yapılmıştır. Böylece ulaştığımız yanıt, en başta sorulan sorunun yanıtıdır. Şimdi de bağlantılı başka bir konu... Yine atların kıçı ve yolun genişliği ile bağlantı kuran başka bir ilginç hikaye. Uzay aracı fırlatma rampasına baktığımızda, asıl yakıt tankının her iki yanında iki büyük füzenin yer aldığı dikkatimizi çeker. Bunlar SRB (Solid Rocket Boosters) olarak adlandırılır ve Thiokol şirketi tarafından Utah' taki fabrikasında üretilir.

Aslında bunları tasarlayan mühendisler daha fazla genişlikte yapmayı istemişler, ama SRBler fabrikadan fırlatma rampasına trenle gönderilmek zorunda olduğundan bu istekleri gerçekleşememiş. Bahsedilen tren yolu dağdaki bir tünelden geçmektedir ve SRBler yolun genişliğinden hafifçe daha geniş olan bu tünelden geçmek zorunda olduğundan, bahsettiğimiz genişlik de yaklaşık olarak iki atın kıçı arasındaki mesafeye denk gelmektedir.

Yani sonuç olarak, dünyanın en gelişmiş ulaşım sisteminin fırlatma füzelerinin dizaynı, iki bin kusur yıl önce bir atın kıçının genişliği ile belirlenmiştir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

#2
Alıntı YapExplanation of 44.1 kHz CD sampling rate

The CD sampling rate has to be larger than about 40 kHz to fulfill the Nyquist criterion that requires sampling at twice the maximum analog frequency, which is about 20 kHz for audio. The sampling frequency is chosen somewhat higher than the Nyquist rate since practical filters neede to prevent aliasing have a finite slope. Digital audio tapes (DATs) use a sampling rate of 48 kHz. It has been claimed that thier sampling rate differs from that of CDs to make digital copying from one to the other more difficult. 48 kHz is, in principle, a better rate since it is a multiple of the other standard sampling rates, namely 8 and 16 kHz for telephone-quality audio. Sampling rate conversion is simplified if rates are integer multiples of each other.

From John Watkinson, The Art of Digital Audio, 2nd edition, pg. 104:

    In the early days of digital audio research, the necessary bandwidth of about 1 Mbps per audio channel was difficult to store. Disk drives had the bandwidth but not the capacity for long recording time, so attention turned to video recorders. These were adapted to store audio samples by creating a pseudo-video waveform which would convey binary as black and white levels. The sampling rate of such a system is constrained to relate simply to the field rate and field structure of the television standard used, so that an integer number of samples can be stored on each usable TV line in the field. Such a recording can be made on a monochrome recorder, and these recording are made in two standards, 525 lines at 60 Hz and 625 lines at 50 Hz. Thus it is possible to find a frequency which is a common multiple of the two and is also suitable for use as a sampling rate.

    The allowable sampling rates in a pseudo-video system can be deduced by multiplying the field rate by the number of active lines in a field (blanking lines cannot be used) and again by the number of samples in a line. By careful choice of parameters it is possible to use either 525/60 or 625/50 video with a sampling rate of 44.1KHz.

    In 60 Hz video, there are 35 blanked lines, leaving 490 lines per frame or 245 lines per field, so the sampling rate is given by :

    60 X 245 X 3 = 44.1 KHz

    In 50 Hz video, there are 37 lines of blanking, leaving 588 active lines per frame, or 294 per field, so the same sampling rate is given by

    50 X 294 X3 = 44.1 Khz.

    The sampling rate of 44.1 KHz came to be that of the Compact Disc. Even though CD has no video circuitry, the equipment used to make CD masters is video based and determines the sampling rate.

(Reference kindly provided by Kavitha Parthasarathy.)

Also, David Singer noted that 44,100 can be factored as 2^2 * 3^2 * 5^2 * 7^2, i.e., the product of the squares of the first four prime numbers.
http://www.cs.columbia.edu/~hgs/audio/44.1.html

yol hikayesi çok mantıklı hocam, doğrudur büyük ihtimalle

z

#3
Aslinda hikaye cok.

Nicin 50Hz, Nicin 60Hz  Nicin 625 satir? Nicin 5V. Nicin 3.3V  Nicin 1.8V  Nicin Feet? Nicin inch?

Nicin Picproje?

Birde beni cok korkutan  44,100 = 2^2 * 3^2 * 5^2 * 7^2

Nicin pi ve e bu evrenle alakali.

Picprojenin hikayesini de dinlemek isterim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

Alıntı yapılan: bunalmis - 25 Aralık 2011, 16:40:28
Birde beni cok korkutan  44,100 = 2^2 * 3^2 * 5^2 * 7^2

taylor serisine benzer bir seri vardı şu an aklıma gelmiyor hocam bundan baz alınmış olabilir

z

Yok hocam ya tamamen bir tesaduf yada kelebek etkisi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hala Cevabını Bulamadığım Bir Soru.
neden Dünyanın Tam Dönüşünü 24 e bölmüşüz/Bölmüşler.

GreeN

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 25 Aralık 2011, 19:14:41
Hala Cevabını Bulamadığım Bir Soru.
neden Dünyanın Tam Dönüşünü 24 e bölmüşüz/Bölmüşler.

Bu işin sonu altın orana gider gibi... :)
Terörü Lanetliyoruz.

Tlepsh

Bunlara en güzel örneklerden biri de daireyi niye 360 derceye böldüğümüzdür.

Her zaman öğrencilere soruyorum , ben de TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından birinde okumuştum.

Daireyi 360 a bölmemiz bize Babilli'lerden miras kalmıştır. Çünkü kendileri bizim gibi 10 luk değil 60 lık sayma sistemi kullanıyorlardı.

Ve 6 x 60 = 360...

Tlepsh

Alıntı yapılan: gerbay - 25 Aralık 2011, 20:02:52
hocam radyan ya da grad da kullanabilirsin..

Maalesef sayın gerbay, sizden başka radyan veya grad örnek veren olmadı :)

Bizim öğrencilere (üniversitede fizik öğrencileri) soruyorum neden 200 veya 500 e bölmüyoruz da 360 diye, cevap yok. Herkes böle olması gerektiğine inandırmış kendini.

Selamlar...

ipek

hesap makinaları hep beni uyuz etmiştir günümüzde oldukça konforlu ve ucuz olan makinaları hipermarketlerde test etme şansı buluyorum.

saatler için time base çipi üretmişti national firması MM5369 bu IC 3.579545Mhz 'i muhtelif rakamlara bölerek AAN tipi 60Hz EYRN ve ESTN modelleride 50Hz ve 100Hz üretiyordu.

bu pahalı bir çip idi bulunması zordu, 4060 4040 4013 gibi çipler ile yapmaya karar verdik ,4040 bölüm oranı çok fakat osc'si yoktu 4060 ve arkasına 4013'ü benimsedik ,hesap makinasını aldık ve şaşırdık.

3545579 bölü 60 yaptık küsürlü bir rakam çıktı, razı geldik fakat çıkan rakamı tekrar 60'a çarptığımızda sonucu yakalayamadık ,77'li yıllar derhal TI'ler ve casio'larda denedik sınavı sadece TI geçebildi.

aradan geçen zaman her şeyi yoluna koymuştur diyip çok popular bir cep telefonunun calculator'ünü açtık, zaman bizim tahmin ettiğimiz gibi yaraları onarmamış.. ;D

subram

#11
@bunalmis hocam nedir bu "44,100" cahilliğime verin hiçbirşey anlamadım.

benim kafa durmuş :) konunun adı 44,1KHz ben ne soruyorum. hazır sormuşken nerede kullanılır bu 44,1Khz :)
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

ipek

Benim bidiğim Dijital audio örnekleme frekansı genelde CD okuyan Dac'lar kullanıyor...

uop

insan kulağı en fazla 20 kHz duyabilir. örnekleme yapılırken aliasing olmaması için sinyalin frekansının iki katıyla örneklenir. bu da 40 kHz yapar. garanti olsun diye biraz daha artırmışlar sanırım.

bu durumda "neden 44.1 kHz?" değil de "neden 4.1 kHz" diye sormamız gerekiyor :)

muuzoo

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...