hızlı prototipleme ve kalıp teknolojileri.

Başlatan salim ALTIN, 08 Temmuz 2004, 19:22:27

z

Farklı oldukları zaten anlaşılıyorda acaba tüp silikonu yokluk şartlarında yada ekonomi açısından kullanmaya izin verecek bir  çözücüyle kullanabilirmiyiz diye sordum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

Selam, konuyu izliyorum vakum konusunda sorun çekiyorsanız ki bir ara hunter bahsetmiş mevzu asılı kalmış,
ekovat evet çıkma bir ekovat işinizi görür, ben ekovatla vakum sistemini erimiş metalin içindeki gazı almada kullanıyorum, toplam maliyeti 50 YTL felan -760 torr'u 5-10 sn de görebiliyorum hacim 30 cm çapındaki bir fanustan ibaret, işinizi görecekse detaylı resimleriyle anlatabilirim

Veli B.

aster

tamam hazırlık yapıyorum,
tekrar aklıma geldi kullanılan nesnenin içini vakum etmek için ekovat yeterli gelmezse ki gelmesi lazım daha ucuz bir zımbırtı yok çünkü (bu arada ekovat 2 silindirli yağ içinde çalışan bir asenkron motordur+pompadır hem emme yapar hemde üfleme yapar)
gene ekovatı kullanarak başka bir büyük tank diyelim tüpün havasını boşaltın ama bir ucu olsun buraya bir valf takalım içi boşalmış tüpü vakum yapacağımız nesnenin bulunduğu ortamda açarsak o ortamdaki havayı hemen boşaltacaktır emecektir
böyle bir sistemi kendinize lehim sökmede vakum sistemi olarak kullanabilirsiniz pratik ucuz bir yöntemdir

bu son anlattığım içi boşaltılmış tüp olayını kalıpla baskı işlerinde kullanıyorum daha doğrusu havası alınmış ortamda enjeksiyon

hunter

Biri el tipi vakum aleti ile bunu yapabildiğinden bahsetmiş.. resmini görmüştüm ancak nerede hatırlayamıyorum..

ancak 50ytl lik çözüm gayet iyi..
Selamlar.

z

Onemli olan ulasilmak istenen basinc degeri.

Yoksa muslukdan akan suyla da vakum yapabilirsiniz. Elektrik supurgesiyle de.

CaFFeiNe

arkadaşlar şekildeki gibi bir malzemeyi nerede yaptırabilirim 15-20 adet lazım malzeme silikon gibi yumuşak bir lastik bir kızağın üzerine kaplama olarak takılıyor ve sürtünmeye maruz kalıyor esnek bir malzeme anlayacağınız bildiğiniz firma isimleri varsa yazabilirmisiniz teşekkürler

salim ALTIN

merhaba
@caffeine fotoğraflardan birşey anlayabilmek pek mümkün olmuyor. istediğin şeyi tam olarak tarif edebilirmisin.
Benim anladığım şu;
Bazı anahtarlıklarda veya isim plakaları üzerinde bombeli bir şekilde duran şeffaf , tırnak ile çizildiğinde hafif yumuşak olarak algılanan fakat tırnak izinin bir süre sonra kaybolduğu plastikimsi malzeme. Kırtasiyelerde satılan spor kulup armaları, türk bayrağı filan gibi küçük malzemelerin üzerlerinde de vardır. Şeffaf ve döküm yöntemi ile imal edilir.
siemens  ve bosch klimaların marka yazıları üzerinde vardır.

Bu işleri serigraficim yapıyor. Red line. topkapıda. Ümit kızılırmak. Ayrıca Modül promosyon isimli bir firma var bak internetten. o büyük firmalara yapar bu tip işleri miktarlı olarak.istediğin miktar küçük kalır.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

CaFFeiNe

salim abi
anahtarlık üzerinde olan şeffaf lastiklere benziyor ayrıca bazı açma kapama anahtarlarının üzerinde içine su,toz vs girmesin diye esnek şeffaf malzeme vardırya onada benziyor kalınlığı 0.6-0.8 gibi aşağı yukarı
ve resimlerdende görebileceğiniz gibi kalıp yaptırmak gerekiyor sanırım boyu yaklaşık 60-70cm
malzemesi önemli işte biraz dayanıklı bir malzeme silikonmudur nedir tam bilmiyorum fakat bunu bir makinada kullanıyoruz ve makinayı üreten yer kapandığı için (amerikada bir firma) onlardanda tedarik edemiyoruz bu malzeme yürüyen bir trigger kayışın üzerine 2-3bar basınçla basıyor dikkat ettiyseniz içerisi boş işte bu boş kısımda sünger var ve basınçla kayışın üzerine basınca kayış ile malzeme arasında kalan kumaş parçası kayışın dönmesi ile hareket ediyor (tabiki bu malzeme kayışa direk temas etmiyor temas yüzeyine 3M marka silikon bant yapıştırıyoruz) bizim için esas önemli nokta malzemenin esnek ve sağlam olması
şimdi malesef daha iyi tanımlayabilmek için absürd bir örnek vereceğim çok özür dilerim  :( malzeme durex,ok gibi bilinen nesnelerin materyalinin biraz sert hali gibi
tekrar özür dilerim

salim ALTIN

Merhaba.
Sanırım benim anlatmak istediğim malzeme senin ihtiyacını karşılar. Fakat anlıyorum ki düz yüzey üzerine yapışan bir malzeme değil. Kesitinin resmini çizebilirsen iyi olurdu. mutlaka çözüm vardır. ama kolaylık bakımından anlamak için resim önemli. verdiğin fotoğraflar tam olarak anlatmıyor.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

erhanmete

merhaba yukardaki linki tıkladığımda türkçe karakterler çıkmıyor yerlerine anlamsız şeyler çıkıyor.bunu nasıl düzeltebilirim.
teşekkürler.

z

Kullandigin programda (explorer vs) view menude encoding' e gel.

orada sira ile utf8, win 1254 vs dene. Birinden biri duzeltir. orda Turkce icin 5-6 secenek var.

aster