hızlı prototipleme ve kalıp teknolojileri.

Başlatan salim ALTIN, 08 Temmuz 2004, 19:22:27

erhanmete

videoları inceledim ve cad çizimlerinden model yaptıracağım yerleride tespit ettim(fiyatları çok uygun değil ama neyse).fakat asıl ham maddenin malzemesi hakkında bir bilgiye ulaşamadım.tamam abs veya polycarbonat  yapamıyoruz ama hammaddemiz ne olacak.kırk tane kadar sürekli baskı aldığım kalıbım var.kimisinden yılda 10000 tane alıyorum kimisinden 100 tane.en azından 100 tane baskı alınacakları kendi bünyemde hallederim diye düşünüyorum.birde proje onaylanacağı zaman kutusuyla sunulursa daha etkili olur diye düşünüyorum.

hunter

kalıp içine dökülen malzeme ve bunun temin edieleceği yer ile ilgili bilgisi olan var mı?

z

Hizli prototip imalatinda amac,  gercegine cok benzer bir urunu bir an once ele almaktir.

Bu nedenle elde ettiginiz urun asil uretilecek urunun pek cok ozelligini sagla-maz. (mayabilir)

Bunlarin en onemlisi  dayanim ve saglamliktir.

Dolayisiyla  klasik yontemlerle uretime devam etmeniz gerekebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erhanmete

aslında numune çalışırken de işime yarayabilir.model üreten yerlerdende numune alabiliyorum ama onda kullanılan malzemeden dolayı aynı havayı vermiyor üstelik çok kırılgan.

blacksea34

selamlar
kaliplayacaginiz malzemeyi iyice inceleyin. dokumu nereden yapacagınızı,
gerekli noktalara brakacagınız hava tahlıyelerının yelerını tespıt edın.
eger elinizdeki parcada delik varsa deligin bir tarafini bant ıle kapatın
dokum yapacagınız kabı parcanın buyuklugune ve durus seklıne gore hesaplayıp mdf den yaptırabılırsınız.

en onemlısı:sılıkonun sertlestırıcısını cok ıyı bır sekılde karıstırdıktan sonra
vakum ortamında ıcındekı kabarcılar cıkana kadar bekletmelısınız.
gereklı vakum gucu ve zamanıda cok onemlı geregınden fazla vakum yaparsanız sılıkonun ıcındekı bazı madelerı ayırmıs olursunuz.
havası alındıktan sonra dokulen sılıkon ne kalıbın altında nede ustunde hıc bır kabarcık brakmaz.
modelinizin tesviyesine ozen gosterin zira yaptıgınız zımpranın izlerini bile aynen kaliplamis olursunuz.

sılıkon kalıbın ıcıne poliuretan,polyester,epoxi dokebılırsınız.
polyester son derece kırılgandır.
poliuretan ve epoxi son derece saglam dokum malzemeleridir

hunter

Alıntı yapılan: "blacksea34"selamlar

sılıkon kalıbın ıcıne poliuretan,polyester,epoxi dokebılırsınız.
polyester son derece kırılgandır.
poliuretan ve epoxi son derece saglam dokum malzemeleridir

Bu poliuretan ve epoxy malzemeyi nereden temin edebiliriz adres telefon verebilirmisiniz?
Selamlar.