Otomatik şeritten ayrılma ikazı

Başlatan SpeedyX, 31 Aralık 2011, 17:42:06

SpeedyX

Merhaba,

Arabalar için "Otomatik şeritten ayrılma ikazı" denen sistem teknik olarak nasıl çalışır?
Kendi arabasında böyle bir özellik olanlar nasıl algılama yaptığını bilir belki.

Biz kendimize yapmak istesek nasıl yaparız?

teknikelektronikci

vay be böyle sistemin olduugnu ilk kez duyuyorum hocam :) geri kalmisim :D
ama bu sistemin gene Türkiye yollarinda ne kadar düzgün calistigini merak etmiyor degilim :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ErsinErce

arabam yok ama discovery sağolsun çizgi izleyen robot mantığında çalıştığını öğrenmiştim hocam,
kızılötesi sensör ile şerit okunmaya çalışılıyor, sistemin uyarı koşulları pek belli değil yalnız
istemsiz şerit girişi hakkında beyin fırtınası yapmak belki bir sonuç çıkartır
direksiyon açı değişimi ve sinyal kontrölü aklıma gelen ilk seçenekler

teknikelektronikci

bir defa yol kesik cizgilimi yoksa düz cizgilimi bunuda sistem bilmeli öyle degilmi ? sonucta sollamak isteyince sistem uyari vermemeli
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ayhani

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 01 Ocak 2012, 13:39:48
bir defa yol kesik cizgilimi yoksa düz cizgilimi bunuda sistem bilmeli öyle değilmi ? sonucta sollamak isteyince sistem uyari vermemeli

Düz çizgi olan yerde zaten sollama yapmak hatalı sollamadır hocam!

Yabancılar kendilerine göre yani kurallara uyulduğunu varsayarak bunları yapıyorlar biz Türkler'e göre değil  :)

Bir arabada özelliğin şöyle çalıştığını biliyordum.
Şeritten ayrıldığında koltuğun titreşiyor. Fakat sinyal verip şerit değiştirirsen titreşim olmuyor. Tabi bizim milletin pek sinyal verme adeti olmadığı için direk sistem kafayı yer ;D
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Klein

tek sorun sinyal olsa iyi.
araç şeritleri takip ederse , kendini tarlada ya da refüjde bulabilir. :)

gambit1244

şöyle birşey olabilir..
aracın altına sensörler yerleştirilir beyaz boyaya geldiğinde bir pals üretir
bu palslerden 3 saniye içinde 3 tane ard arda gelirse (bu kısım sistemin bortü böceğe ötmemesi için)
tabi bu sırada sağ sol sinyalinide algılamamız lazımki eğer sinyal yanık durumda ise zaten şeritin üzerinden geçeceğimiz için boşuna titremeyi istemeyiz.

ayrıca hızıda bilirsek o anki hızda kaç mili saniyede bir şerit geçmesi gerektiğini ortalama hesaplayabiliriz ve sensörümüzü pulse pulse algılatan şeyin gerçekten bir şeritmi yoksa kağıt parçalarımı olduğunu biliriz.

hız bilgisi ilgili aracın can veya kwp (modeline göre) olarak data hattından alınabilir aynı şekilde sinyal bilgiside alınabilir eğer 2005 2006 üzeri bir araç ise
aracın konfor modülü sinyal için
motor beyni de hız bilgisi için okunmalı

aslında tüm bu bilgiler tek bi kablo üzerinden yüksek hızlı gidiyor zaten
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

muhendisbey

hocamın dediği gibi arabanın altında bulunan sensörün beyazı algılaması ve buradan üretilen pals ile olabilir.
çizgi meselesine gelince, kısa çizgiler bir araba boyunda değil neticede. başa ve sona eklenen sensörler yolun kesik çizgili olup olmadığını anlayabilir.
Ülkemde bu sistemin çalışabileceği yollar var. Bazı şehiriçi yollarda çizgiler reflektör bant ile yapılıyor. Buralarda sorunsuz çalışır. Boyası pek fazla eskimemiş yollarda da sorun olmaz. Sorun en çok silinmiş, genelde şehirler arası yollarda, ve çevre yollarında olur.

Ancak ben burada optik sensörler yerine başka sensörler kullanıldığını düşünüyorum. Neticede optik sensörler kirden fazlasıyla etkilenir. Sanki bu tip araçlar görmüştüm, emin değilim ama eteklik denilen yerlerindeydi sensörler. Vida kapağı olmasa gerek :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DataDiver

Sensörle falan uğraşmayıp kamerayı koymuş adam...Hatta tabelaları bile algılatmış..

Of bu çok iyi, şunları geliştiren mühendislerin yerinde olmak isterdim...

secretagent

OptimusPrime

http://www.hella.com/hella-com/479.html?rdeLocaleAttr=en

web sitesi çok değişmiş. en son geçen sene girmiştim. istediğimi bulamadım. şerit değiştirme asistanı adı altında bir video vardı. ön taraftaki gece görüş özelli olan bir kamera sayesinde hem şerit değişimini fark ediyor hem de gece sürüşünde yol üzerinde tehlikeli gördüğü yerleri iç taraftaki tft de işaretliyor ve sesli uyarı veriyordu.

şu an şerit değiştirme asistanı adı altında çevredeki araçların şerit değiştirmesi ve sürücünün uyarılması hakkında bilgi veren radar tabanlı bir sistemden bahsediyor.

çizgi izleyen robot değil yani... :)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

gambit1244

hocam video işliyor adamlar yapcak bişey yok
bizde yokki video işlemeyi bilen eleman sayılıdır...
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

mustafacan

Bu sistemi aracıma adapte etmek isterdim.

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

papsukkal

bunlar da araba ise bizim kullandıklarımız ne ki?

bir de merak ediyorum bu arabalar ile kaza yapmayı başaranlara mercedes ve audi ödül veriyorlar mı?

SpeedyX

Bir süredir uğraşıyorum, dikiz aynasının önüne bir kamera sabitleyip uzun yol boyunca ~1 saatlik kayıt yaptım. Video üzerinde hareketli nesneleri (insan, hayvan, araba) kare içine aldırabiliyorum.
Beyaz ve sarı şeritleri de mor renge boyuyorum, araçın kasa boyutuyla kalibre edersem şerit değiştirdiği zamanı algılarım. Şu an şerit çizgilerinin kameraya göre eğimi 85-95 derece dışındayken kenara bir icon çıkartıyorum, tekrar istenen açıya geldiğinde iconu görünmez yapıyorum. Kamerayı infrared kamera yaparsam gece görüşü de eklerim. Önde araç yokken uzunları otomatik yaktırıp, araç çıktığında da uzunları söndürtebilirim. Bir de aracıma ESP takılıyor, onu da takarsam otomatik hız azaltma da yaptırabilirim sanıyorum ama fren olmaz galiba. Bunlar için önce VAN protokolüne el atmam lazım. Uyarı tabelalarını tanıma olayı da iyi fikirmiş.

Problem olarak bazen fırtınadan sallanan ağaçları ve uçan kuşları da kare içine alıyor. Toprak yolda da beyaz şerit bulamadığından o icon sürekli görünüyor  ???

Bunlar güzel hoş da araç içine bu sistemi uygulamak da ayrı zor olacak sanırım.

Audi yapmışsa ben de yaparım :)