STM32F407 için LCD ILI9320 , LCD ILI9325 telefon ekranları

Başlatan GreeN, 04 Ocak 2012, 10:55:58

muhittin_kaplan

STM32F407  sitesinde örnekler var derken hangi siteden bahsediliyor ?

pisayisi

Bence pcb ile uğraşmaktansa aşağıdaki resimdeki gibi hazır doğrudan header pinlere monte edilebilcek bir ili9325 tipi tft lazım görüntüde güzel oluyormuş

Murat

GreeN

Terörü Lanetliyoruz.

Elektroemre

Çin malı 320x240 ekranların (özellikle 37 pin olanların) çoğu ILI9320-9325 uyumlu.
9326 vs ile tam emin olmamakla birlikte sadece bir kaç init parametresi farklı olmakta. Geri kalan veri gönderme registerler vs benzer.

Ekranın pinlerini tesbit edip hardware yapıldıktan sonra 00h registeri okunup tam sürücü modeli tesbit edilebilir.
Nacizane tavsiyem ilk etapta hazır hardware alıp denenilmesi yönünde.
Çünkü kendi yapacağınız hardware da bir pin iyi lehim tutmamış olsa ve gözünüzden kaçsa o zaman başlıyor şölen.
Saç yolduran saatler... Yazılımda mı sorun donanımda mı?

İyi çalışmalar.

Burak B

@Elektroemre işte Lojik Analizörün rölü o noktada başlıyor. ;) 16 Bitlik bir lojik analizör ile hemen her çalışır durumdaki LCD' yi kullanabilirsiniz.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mcan

Bu ekranlari incelemedim , bir sorum var .Acaba bu ekranlarda goruntuyu hafizada tutan ram miktari ekran çözünürlüğünün iki katı kadar olanı varmı?Bende nokia renkli ekran var ve eğer işlemcinin hızı düşükse ekranı doldurduğu belli oluyor.

Maxim

minik bir soru
ILI9320 ile ILI9325 arasında yazılım farkı varmı ?

yamak

Bu ekranlar hakkında bi sorum olacaktı. Benim kullandığım kitte bu ekranın ilk 8  data pinini 8 li bir latch e bağlamışlar.O 8 pine de ayrıca 8 adet led bağlamışlar galiba hem ekrana görüntü basmak hem de o ledleri o anda kullanabilmek için yapmışlar bunu. @mcan'ın da bahsettiği gibi görüntüyü hafıza tutmak için ram bulunuyo. Madem ram var neden böyle bişeye ihtiyaç duyuyolar. Yani o latch i kullanmasalardı ben data pinleriyle oynasaydım bi sroun çıkar mıydı.Ekrana ağait şematik aşağıadaki gibi:

SERRO EFE

Maxim herhangi bi fark yok sadece init kodları farklı bide ekranın x-y duruşu fark ediyodu heralde. Geri data yazma ve okuma işleri standart

iyildirim

Alıntı yapılan: Maxim - 08 Ocak 2012, 14:27:19
minik bir soru

Init kısmı dışında fark yok.  Aynı yazılım her ikisi ile de çalışır.  Çin malı ekranlardan almıştım. Örnek olarak elimde de 9320  arduino kodu vardı. 9320 ve 9325 datasheetlerine bakıp registerler adreslerini düzenleyince sorunsuzca çalıştı. 

Burak B

Alıntı yapılan: Maxim - 08 Ocak 2012, 14:27:19
minik bir soru

Yok diyebiliriz sadece bazen kontrolcüye özgü birkaç farklı komut olabiliyor. Mesela LGDP4532, ILI9325, R61505X için aynı kodu kullanabilirsin. Ekran taraması v.s. değişecektir ancak temelde komutlar aynı.

@yamak ordaki devrenin TFT nin kullanımıyla direkt bir ilgisi yok 8 bit - 16 bit dönüşümü ve "Voltaj Seviye Dönüşümü" yapıyor. İstersen TFT'yi direkt 3v3 bir MCU' nun 16 bit veriyoluna bağlayabilirsin. Ayrıca TFT rami ile bu devrenin bir alakası yok o olay başka bir konu. TFT rami bizim ekran kartlarının hafızası gibi düşünülebilir. Yani oraya yapılan müdahale anında ekranda görüntülenir. Grafik programlama ile uğraşanlar bu tip konuları daha iyi bilirler.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

yamak

Hocam tamam dedikelerinizi de yapmaya yariyo bu devre ama ustteki 74lv573 latch entegresi alttaki 8-16 bit donusturucunun ilk 8 bitini latch etmiyo mu?

Lütfi AYYILDIZ

Piyasada baya bi çin ekranı var gördüğüm kadarıyla, İkisinin çipini öğrendik 8k1465- ILI9326, 8k1463- ILI9325. Bu modellerin çiplerini nasıl buluyorsunuz?
Örneğin 8k1480 bunun çipi nedir.? ILI9320 çipli tft nin 8k gibi adı nedir? Google bu konuda pek yardımcı olmuyor.

GreeN

Alıntı yapılan: mozkan87 - 04 Ocak 2012, 11:37:08
0,8 mm ama ben soket bulamadım. O nedenle PCB bastım. Aşağıdaki resim yapmış olduğum karta aittir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Usta pcb yi istesem ayıpmı olur?
Terörü Lanetliyoruz.

pisayisi

pcb yüzey kullanıımı itibari ile çok verimsiz yapılmış neden böyle :o
Murat