STM32F407 için LCD ILI9320 , LCD ILI9325 telefon ekranları

Başlatan GreeN, 04 Ocak 2012, 10:55:58

marecrisium

Alıntı yapılan: ByteMaster - 02 Haziran 2012, 09:30:29
Bir şey sorduğunuzda biraz daha detay vermelisiniz. Ben sizin için bu kadar zahmete giriyosam. Sizde elinizi taşın altına biraz koyun. İnsan bir fotoğraf çeker veya bu başlığı biraz inceler. Gerekli bilgilerin ne olduğunu okur. İstediğim bilgileri vermeden cevap bekleyen arkadaşlar boşuna beklemesin bundan sonra. Kendi adıma yukarıdaki şekilde sorulan sorulara verdiğim son cevaptır.

Haklısınız hocam kusura bakmayın ekran üzerinde görebildiğim bilgileri yazmıştım ama yeterli değilmiş galiba şimdi fotoğraf ekliyorum.

http://imageshack.us/photo/my-images/825/img0840vs.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/26/img0839mn.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/844/img0837ps.jpg/

muhittin_kaplan

St 32ile rahat kullanacağım pinheader lı lcd almayı planlıyorum ama bulamıyorum. yardım edermisiniz ?

muhittin_kaplan

eistain_54

Merhabalar.Dün bi tft aldım.Nette bağlantılarını bulamadım.Üzerinde çok gıcık yazılar var.Gelen sayfalar hep satılık olduğunu gösteren sayfalar.Driver ve bağlantı konusunda yardımcı olabilecek misiniz?

Üzerinde yazan değerler :

TRUST    T026QVT003C V 0.1
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

pisayisi

37 pin ise muhtemelen aşağıdaki gibi bir pin çıkışı olabilir. yine de Vcc Gnd çıkışları birden fazla olduğu için o hatlar üzerinden sınama yapılabilir. Touch screen çıkışları da belli ona görede bir doğrulama yapıp emin olmak gerekir...

1~4       DB0~DB3            Data Bus DB0~DB3                 I
5         GND                Ground                           Power supply
6         VCC                Logic supply power               Power supply
7         CS/                Chip select signal (Low: active) I
8         RS                 Data/Commander selection         I
9         /WR                Write                            I
10        /RD                Read                             I
11        GND                Ground                           Power supply
12        XR                 Touch screen terminal            I
13        YD                 Touch screen terminal            I
14        XL                 Touch screen terminal            I
15        YU                 Touch screen terminal            I
16        LED+               LED anode                        -
17~20     LED1-~ LED4-       LED cathode 1~4                  -
21        GND                Ground                           Power supply
22        DB4                Data Bus DB4                     I
23~30     DB8~DB15           Data Bus DB8~DB15                I
31        /RESET             Reset                            I
32        VCI                Logic supply power               Power supply
33        VCC                Logic supply power               Power supply
34        GND                Ground                           Power supply
35~37     DB5~DB7            Data Bus DB5~DB7                 I
Murat

eistain_54

Peki bu tft 3.3 mü 5 v mu?Birde deneme kısmını gnd ve pwr uçlarına bakarak hallederimde data hatlarından nasıl emin olcaz?Ona göre pcb çizcem de...Teşekkürler

eistain_54

Merhabalar.Yeni bir ekran aldım.Bunun şemasını buldum.Denetleyici olarak renesans r61505 kullanıyormuş.Besleme gerilimi 2,8volt.Bu ekranı sürebilmek için bir driver ihtiyacım var.Bu konuda yardımcı olabilecek misiniz?

Düzeltme:1. sayfadaki bytemaster in yazısına göre bu chip ili9325 ile uyumlu imiş.O zaman ben ili9325 için mi driver aramalıyım?

fgokcegoz

Alıntı yapılan: GreeN - 20 Ocak 2012, 15:51:29
STM3240G-EVAL evaluationbordunda kullanılan lcd ve pinleri.

LCD:FF0245SS1  AM-240320D4TOQW-T00H(R)

AM-240320L8TNQW00H (LCD_ILI9320)
AM240320D5TOQW01H (LCD_ILI9325)

8K1465: (çin lcd modellerinden piyasada bulunuyor.) bu LCD ILI9325 kontrolcüye sahip. (20 TL aldım.)

STM32F4xx DSP and Standard Peripherals Library dosyaların içerisinde stm324xg_eval_lcd.c stm324xg_eval_lcd.h şeklinde driver mevcut. Bunu deneyeceğim. Olursa paylaşırım.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bende bu kit üzerindeki TFT yi sürme ile uğraşıyorum. ST nin bahsettiğiniz driverlarını kullanarak TFT yi sürebildim. Birşey sormak istiyorum. Ampire marka bu TFT-LCD modülün, ILI932x driver ı nerede ? TFT-LCD nin üzerine yapıştırıldığı pcb de mi yoksa TFT modülün içinde mi ?

Birde bu ILI932x entegresi, SSD1963 vs. ile aynı işi mi yapıyor ?

Son bir soru daha; Biz ST nin ILI932x driverlarını kullanarak sürdüğümüzde STM32 üzerindeki FSMC ile mi sürmüş oluyoruz ?
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

GreeN

STM32F407IG  eval board üzerinde ili9325 yada ili9320  var. Kütüphanelerinde bu iki lcd için driver var.

Ben stm32f407vg ile ili9326 sürdüm. Kütüphane olarak tm324xg_eval_lcd.c stm324xg_eval_lcd.h dosylarında değişiklikler yaptım.
FSMC  ile süremedim. portları ayarlayıp normal sürdüm. ama bir karakter yazdırmak için 10ms gibi süre harcıyor. FSMc ile sürmek için çalışıyordum iş değişikliği oldu .
ili9326 , 9325 , 9320 hepsinin init kodları farklı.
Terörü Lanetliyoruz.

Burak B

Alıntı Yap
Bende bu kit üzerindeki TFT yi sürme ile uğraşıyorum. ST nin bahsettiğiniz driverlarını kullanarak TFT yi sürebildim. Birşey sormak istiyorum. Ampire marka bu TFT-LCD modülün, ILI932x driver ı nerede ? TFT-LCD nin üzerine yapıştırıldığı pcb de mi yoksa TFT modülün içinde mi ?

Bu tip TFT lerde kontrolcü LCD camının hemen altında bulunan ve kahverengi FPC filmin cama yapıştığı yerde duran (genelde üstünde siyah bant olan) çubuk gibi olan aynamsı şeydir. Bazı LCD' lerde bu FPC nin üzerinde olabilir. Bunlar kontrolcünün bulunduğu yere göre;

- COG(Chip on Glass) : Chip Camın üstünde
- COF(Chip on Flex) : Chip Flexin üstünde.
- COB(Chip on board): Chip boardun üstünde. Bilgiğimiz 16x2 ve 128x64 LCD' ler bu sınıfa giriyor.

şeklinde isimlendirilir.

Alıntı Yap
Birde bu ILI932x entegresi, SSD1963 vs. ile aynı işi mi yapıyor ?

Evet aynı işi yapıyor. Ancak SSD1963 (biraz daha - şaka yaptım çok çok daha ;D) güçlü bir chiptir. Çünkü içerisinde tonla RAM (1215KB) barındırıyor. Ancak ILI932x türevleri normalde sadece LCD paneldeki pixelleri refresh edecek kadar (veya az biraz daha fazla, scroll v.s. için) yada hiç RAM barındırmayabiliyor. Bu LCD kod karmaşası aslında LCD kontrolcülerin komut setlerinin değişkenlik göstermesinden kaynaklanıyor. Bazı LCD lerde bilginin RAM bölgesine yazılma şekli ve haberleşmede değişiklikler olabilse de en büyük karışıklık bu komut seti karmaşasıdır.

Alıntı YapSon bir soru daha; Biz ST nin ILI932x driverlarını kullanarak sürdüğümüzde STM32 üzerindeki FSMC ile mi sürmüş oluyoruz ?

Burada olay şöyle ILI932x LCD ile ilgili her işi yapıyor ancak bu işlemler için kullanıcıdan bazı komutlar alması gerek. İşte bu komutları alma noktasında. Biz devreye giriyoruz. Eğer GPIO ile sürersek tüm GPIO ları tanımlayıp sürücü kodunu ona göre düzenlememiz gerekiyor (ki bu FSMC ye kıyasla yavaş kalan bir işlem). Diğer yandan FSMC ile (yine GPIO kullanılıyor ancak onları MCU yönetiyor biz değil) bağlantı yaptığımızda bizim sadece bir hafıza bölgesine istediğimiz veriyi yazmamız yetiyor ki bu çok çok hız performansı sağlıyor. böylece fazladan sürüyle kod koşturmaktan kurtuluyoruz ve pixellerimiz daha hızlı işlem görüyor. Buda LCD' de görünen görüntülerin daha hızlı ve akışkan olmasını sağlıyor.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

fgokcegoz

@ByteMaster

Çok teşekkür ederim açıklamaların için... Eline koluna sağlık...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

yamak

Merhabalar,
Aşağıdaki TFT'yi almayı düşünüyorum.Driver'ın ssd1963 olması gerekiyor.Ama açıklamada ssd1289 or ssd1963 yazıyor.Alırken adama belirtmek mi gerekiyor bana ssd1963 lü gönder diye.Ya da bildiğiniz 3.2" lik ssd1963 driver'lı bir tft var mı?
http://www.aliexpress.com/item/New-3-2-240-320-TFT-LCD-Module-Display-Touch-Panel-SSD1963-For-51-AVR-STM32/1284005604.html

handybest06

@yamak

Aynı LCD'den almıştım.SSD1289 çıktı.Ama ben EBAY üzeriden aldım.

yamak

Alıntı yapılan: handybest06 - 03 Ocak 2014, 12:40:13
@yamak

Aynı LCD'den almıştım.SSD1289 çıktı.Ama ben EBAY üzeriden aldım.
Peki 3.2" lik ssd1963 driver'lı bulabileceğim bi tft var mı?