18f2550 Programlayıcı hakkında yardıma ihtiyacım var

Başlatan ikarhan, 07 Ocak 2012, 18:29:00

ikarhan

Merhaba.
Elimde aşağıdaki uygulama kartı var.
http://www.robotsan.com.tr/products/product/p/22/IF/Rspic---PIC18F2550-Uygulama-Karti/

Daha önce robotsan bu uygulama kartını programlayabilmek için idea diye bir program ve driver veriyordu.  Şimdi sitesinden bunları kaldırmış.Acaba bu cihazı kullanmanın başka bir yolu varmıdır.
İkinci bir soru ise elimde 16f876 programlayıcı var.  Bu programlayıcıyı kullanarak 18f2550 ye program yazabilir miyim ?

Tagli

İkinci soru için konuşuyorum: Evet, muhtemelen yazabilirsin. Ama kesin birşey söyleyebilmek için elindeki programcının ne olduğunu bilmemiz gerekli.

Bu arada, bağlantısını vermiş olduğun kartın fiyatı tek kelimeyle korkunç. Üzerinde hiçbir şey yok gibi gözüküyor.
Gökçe Tağlıoğlu

ikarhan

Elimdeki diğer programlayıcı bu.

http://imageshack.us/photo/my-images/515/fotoraf0237.jpg

tabi bunu gördükten sonra robotsanın kartının üzerinde ne çok şey olduğunu düşünebilirsiniz :)

Bu programlayıcı muhtemelen çin malı ve üzerindeki soketlerde 16F877A- 16F876 - 16F628,16F84 elemanları için oldukları yazıyor. Ben bunu sadece 16F628A programlamak için kullanmıştım. Bu kartın 28 pin olan soketine PIC18F2550 yerleştirip yazmayı denesem başarılı olurmuyum.

Tagli

O programlayıcının aynısından (galiba) bende de vardı. 18F2550'yi programlayabiliyor ama iş daha çok yazılıma bağlı. Üzerinden baya zaman geçti ama yanlış hatırlamıyorsam, sıklıkla kullandığım icprog yazılımı ile bunu yapamamıştım. winpic800 kullanarak programlamayı başarmıştım. Gariptir ki, winpic800 ile de 16 serisi PIC'leri bir türlü programlayamadım.

16F876A ve 18F2550'nin programlama ve besleme bacaklarının yerleri aynı. Zaten bu sebeple sıkıntı çıkmıyor. Ancak yanlış hatırlamıyorsam LVP bacağını yeri farklı idi. Bu yüzden programlama sırasında LVP kullanmaktan kaçınmalısın. (Bir amatör olarak LVP'yi kullanmam hiç gerekmedi. Gerekeceğine de inanmıyorum.)

Son olarak, tavsiyem bir PicKit2 veya PicKit3 almandır. Klon da olur. Seri port programlayıcıları ile zaman kaybetme. Ben de 2010 yılı sonlarında bir PicKit3 alarak yaklaşık 3,5 yıl süren bir eziyete son verdim.
Gökçe Tağlıoğlu

ikarhan

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Pazartesi deneyip sonucu burada paylaşırım. Ve en kısa sürede tavsiyenize uyup PicKit2 veya PicKit3 ediniyorum :)
Son olarak robotsanın kartıyla ilgili yapabileceğim bişey varmıdır acaba.

Erol YILMAZ

mdargut

Bu kart 60 TL edermi ayıptır ya.

Elindeki programlayıcı ile muhtemelen programlarsın. Program olarak Winpic800 kullan. İcprog ile programladığımda bazı programlar çalışırken bazıları çalışmıyordu.

Birde şu robotsanın kartının altındaki entegre nedir merak ettim. FTDİ desem bu picde zaten USB desteği var, garip olmuş.

muhittin_kaplan

ikarhan

Robotsanın kartı üzerinde hiçbir entegre yokki. Bir regülatör, kristal kondansatörler ve bir tane direnç var. Tam emin değilim ama muhtemelen bootlaoder yüklü bir pic var üzerinde.

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: ikarhan - 07 Ocak 2012, 18:29:00
Merhaba.
Elimde aşağıdaki uygulama kartı var.
http://www.robotsan.com.tr/products/product/p/22/IF/Rspic---PIC18F2550-Uygulama-Karti/

Daha önce robotsan bu uygulama kartını programlayabilmek için idea diye bir program ve driver veriyordu.  Şimdi sitesinden bunları kaldırmış.Acaba bu cihazı kullanmanın başka bir yolu varmıdır.
İkinci bir soru ise elimde 16f876 programlayıcı var.  Bu programlayıcıyı kullanarak 18f2550 ye program yazabilir miyim ?

Kartı pratik yolla USB üzerinden bootloader ile programlayabilirsiniz.
Ben Microchip in  Pdfsusb adlı programını kullanıyorum.

t2

Alıntı yapılan: cenkun - 08 Ocak 2012, 09:43:01
Tabi bunu yapmak için önce normal yolla programlaman lazım

Maxim

Alıntı yapılan: cenkun - 08 Ocak 2012, 09:43:01
Ben Microchip in  Pdfsusb adlı programını kullanıyorum.

Pdfsusb öncesi yüklediğimiz boot hex dosyalarını bulamadım
onlar nerede acaba bilginiz varmı ?

18F2550 için mesela ?

mdargut

Microchip Solutions içinde var.

C:\Microchip Solutions v2011-06-02\USB\Device - Bootloaders\MCHPUSB\Firmware - PIC18F4550 Family

bu projede linker dosyalarını değiştirince olur sanırım. Ben bunun yerine Hid bootloader kullanıyorum. Oda şurda;

C:\Microchip Solutions v2011-06-02\USB\Device - Bootloaders\HID\Firmware - PIC18 Non-J

Cenk_Unur

Maxim

teşekkürler

merak ettiğim birşey var
bu bootloader ile attığımız hex dosyası kopya protekli olarak kalıyor değilmi ?
sonradan pici okursak boş göreceğiz ? (tabi code protection=on ayarlı config satırında)