PIC ve parazit sorunu

Başlatan Songoku, 15 Ocak 2012, 13:24:09

Songoku

Alıntı yapılan: drmp - 03 Şubat 2012, 21:55:04
şema?

Şemayı çizmedim.

220V-9V trafo, çıkışnda köprü diyot, köprü diyot çıkışında 3300uF ve 7805, 7805'in çıkışında 2200uF var. 5V besleme devresi bu şekilde.

PIC kısmında ise test amaçlı olarak C2 pinine bir LED bağladım, 24 Mhz kristal ve 33pF kapasiteler ile osilatör devresini hazırladım.

LED'in yanıp sönmesi lazımken, yanıp öylece kalıyor başlangıç koşulunda...

Batarya ile çalıştırdığımda pic te sorun yok, ama bu besleme devresi ile çalıştığımda reset sorunu yaşıyorum...
孫 悟空

justice_for_all

7805 kondansatorlerin cok yuksek  ;) 24 mhz icin kondansator degerlerin tutmuyor ideal 15 pf kullandigin pic ne 24 mhz destekliyormu?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

kaypic38

Trafonun çıkışına sadece normal bir diyot 1N4001 vs diyotun diğer ucuna 7805 (input) orta bacak GND (tabi tipine göre değişir) diğer bacağıda PIC e bağlayın ama tabi gerilim dalgalanmalarını önlemek için bir 100nF koyun o şekilde deneyin.
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

Songoku

Alıntı yapılan: justice_for_all - 03 Şubat 2012, 22:05:03
config ayarlarinizda resetle ilgili bikac ayar daha var onlarida disable yapmalisiniz..
mclr yide bi kapatin bakalim mclr ile ilgiliyse anlarsiniz o zaman

disable ettim,sanırım donanımsal bir sorun var..
孫 悟空

justice_for_all

mclryi kapattin hala mi reset atiyor?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

ferdem

Hocam config satırlarınız çok kalabalık, birçoğu default ayar olmalı. Satır sayısını en aza indirgeyip deneyin, LVP yi ON yapmışsınız. Kullanıyor musunuz? Şunlar yeterli olmalı:

#FUSES HS                       //High speed Osc (> 4mhz)
#FUSES NOPROTECT                  
#FUSES NOPUT                    //No Power Up Timer, default mu bakılabilir...
#FUSES NOLVP
#FUSES NOMCLR                     //bu fuse yoksa #FUSE MCLR ve MCLR pini 10k ile 5V a

Kolay gelsin.

EFESU

besleme kesinlikle .. arkdaşlar.. kardeş küçük 6 voltluk yada 12 voltluk lamba lar olurya oyuncaklarda felan onlardan tak devreye paralel olarak çünkü parazit var benimde  başıma geldi aynı olay röle olan bir devre yapmıştım

çözümler yada denemen gereken şeyler..

zener diyot
artı eksi arasına yüksek hızlı diyod
artı eksi arasına  50-100 kohm arası direnç at ..

ama gerçek çözüm lm2576 ile yapacağın güç kaynağı yada
mc34063a gibi entegreler  kullanman gerekli ...  kesin çözümbu olur ...

kudretuzuner

Merhaba
Reset için pasif eleman bağlantıları biraz farklı bağlanmış.Data şitinde değişik bir biçimde tasarlanmış.Ben de bu aralar 18F4520 ve 4550 ile devreler tasarlıyorum.Fiziksel resetlerde sorun yok.isiste butona bastınız mı reset atıyor fakat PC'den gelen sinyal ile CD4067'yi PIC ile kontrol ediyorum ve 4067 ile PIC'e reset attırmak istiyorum işte o zaman PIC şaşırıyor.Sinyal gelişi ile PIC'e gidiş arasına herhalde bir gecikme filan koymak lazım bu aralar ben de bu problemle uğraşmaktayım.Özetle reset bağlantı şekli biraz farklı dataya bakınız.Kolay gelsin. 
Amatör

Songoku

Alıntı yapılan: EFESU - 03 Şubat 2012, 22:48:16
besleme kesinlikle .. arkdaşlar.. kardeş küçük 6 voltluk yada 12 voltluk lamba lar olurya oyuncaklarda felan onlardan tak devreye paralel olarak çünkü parazit var benimde  başıma geldi aynı olay röle olan bir devre yapmıştım

çözümler yada denemen gereken şeyler..

zener diyot
artı eksi arasına yüksek hızlı diyod
artı eksi arasına  50-100 kohm arası direnç at ..

ama gerçek çözüm lm2576 ile yapacağın güç kaynağı yada
mc34063a gibi entegreler  kullanman gerekli ...  kesin çözümbu olur ...

Evet kesinlikle beslemede sorun... Yoksa pil ile isterse tüm FUSES'lar açık olsun sorunsuz çalışıyor...  PIC için önerebileceğiniz 220V-5V bir besleme devresi var mıdır?
孫 悟空

camby

Alıntı yapılan: Songoku - 15 Ocak 2012, 14:33:45
?? Datasheet'te 25 Mhz yazıyor. Ayrıca PIC çalışıyor batarya ile... Kristalde sorun olduğunu hiç sanmıyorum.
Pic'in modeli nedir ? 24 MHz normal çalışma frekansı mı ?

Songoku

Alıntı yapılan: camby - 04 Şubat 2012, 14:34:49
Pic'in modeli nedir ? 24 MHz normal çalışma frekansı mı ?

PIC18F4520,   24Mhz osilatör frekansı
孫 悟空

camby

LVP on yazıyordu ayarlarda , PGM pini ne durumda ?

Ayrıca PLL aktif değil , dimi ?

Songoku

Alıntı yapılan: camby - 04 Şubat 2012, 18:43:31
LVP on yazıyordu ayarlarda , PGM pini ne durumda ?

Ayrıca PLL aktif değil , dimi ?

selam,

Bisey sorcam bu LVP on olduğunda noluyor?  Pil ile çalışyor da 220V-5V dan dc elde ettiğimde calışmamasını ben hala besleme devresine yoruyorum.. Yanlışsam lütfen neden yanlış olduğumu söyleyin. ben FUSES'ları pic wizards ne getirdiyse onları ekledim dokunmadım hiç onlara.. PGM pini boşta bisey sürmüyorum onla.
孫 悟空

camby

LVP şudur , pic'i düşük voltajda yani MCLR'nin 9 voltu olmadan programlamaya yarıyor . Bu seçili olduğunda pic'in programlama moduna geçebilmesi için PGM bacağının kullanılması gerekli. PGM bacağı da LVP modunda boşta bırakılırsa saçmalamaya başlar sürekli farklı değerler çeker , elini yaklaştırsan bile resetlenir.

Çözüm : PGM bacağını bir direnç ile pull-down yapmak yani toprağa çekmek , bu durumda PGM sürekli olarak 0 görecektir ve stabil kalacaktır. Bunun için 1k kullanabilirsin.

Öncelikle bu şekilde dene sonuca bak , daha sonra LVP iptal et o şekilde izle sistemi.

Genel olarak wizard'a fazla birşey bırakmamaya çalış. Tüm configlere hakim olmak senin yararına.