FTDI FT232RL ne işe yarar ?

Başlatan maddafacca, 15 Ocak 2012, 19:59:02

maddafacca

Arkadaşlar merhaba ,

ben şu sıralar bi quadcopter yapmaya girişicem gibi duruyo. gerekli malzemeleri tabi pek çoğunu çinden getirtmem gerekicek. malzemelerin çoğu motor pervane tarzı şeyler olduğu için ben masraftan kısma açısından elektronik kısımlarında kendim daha ucuza halledebiliceğim varmı diye bakıyodum. ftdi programmer diye bişey almam gerekiyomuş yaklaşık 15-20$ arası bi fiyatı var. sitenizde
https://www.picproje.org/index.php?topic=25010.0
bu adreste bi devre verilmiş acaba burda verilen devreyi kurarsam
http://www.sparkfun.com/products/9716
burdaki cihazla aynı işi görürmü?
arduino pro mini programlanıcak bununla

OG

O entegre USB hattını RS232 gibi seri hatta çevirir. Yani USB hattını USB protokolu kullanmadan seri protokol kullanılmasını sağlar. USB/Seri dönüştürücü.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

iyildirim

Forumda veilen örnek devrede FT232 üzerindeki seri IO ile ilgili tüm pinler dışarıya çıkartılmış..
Sparkfun daki devre Arduino programlayabiliyorsa forumda verilen de programlar. 

maddafacca

anladım teşekkür ederim bilgileriniz için peki birşey daha sorucam kusra bakmayın pek bilgim yok öğrenmeye çalışıyorum. ben bi tane usb - seri port çevirici almıştım bi 20 liraya falan hani şu mavi olanlardan. bi sn resim koyayım.

peki dediğiniz gibi hem forumda verilen örnek hemde sparkfun daki satılan cihaz usb yi seriye çeviriyosa , bendeki bu alette usb yi seriye çevirmekte. ben direk bunun pinlerinden kablolar yardımı ile arduino yu programlayabilirmiyim ?

camby

Hoşgeldin ,

Sparkfun modül güzel çok kolay çalışıyor , fiyatı da uygun bence . Robitshop'ta ve Robotistan'da var.  Hazır çeviriciler yolu uzatıyor çok fazla.

maddafacca

Alıntı yapılan: camby - 15 Ocak 2012, 22:06:39
Hoşgeldin ,

Sparkfun modül güzel çok kolay çalışıyor , fiyatı da uygun bence . Robitshop'ta ve Robotistan'da var.  Hazır çeviriciler yolu uzatıyor çok fazla.

yolun uzunluğu çokta önemli değil aslında. önemli olan bişeyler öğrenmek.. neyse anlaşılan pek bilen yok :) alacaz elimiz mecbur.

skara1214

programer kısmını ben ilk defa duyuyorum verdiğin örnekler direk ftdi çipinin breakout bordu programerla alakası yok.Ama ilk önce normal bir programlayacıyla içine bootloode atarsan daha sonra bu ftdi çevirici kullanıp pici programlayabilirsin diye düşünüyorum (bootloder kullanmadım hiç).Ama dediğim gibi sadece ftdi kablosu (rs232-usb çevirici) ile programlama yapamazsın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Elektroemre

Alıntı yapılan: skara1214 - 16 Ocak 2012, 01:20:18
programer kısmını ben ilk defa duyuyorum verdiğin örnekler direk ftdi çipinin breakout bordu programerla alakası yok.Ama ilk önce normal bir programlayacıyla içine bootloode atarsan daha sonra bu ftdi çevirici kullanıp pici programlayabilirsin diye düşünüyorum (bootloder kullanmadım hiç).Ama dediğim gibi sadece ftdi kablosu (rs232-usb çevirici) ile programlama yapamazsın
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1918938.html

skara1214

sağolasın hocam bende öğrenmiş oldum
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

bocek

normalde arduino programlamak için ek bir donanıma ihtiyaç duyulmaz.
çünkü arduino kartı üzerinde bulunan USB<->Seri dönüştürücüsü  (genelde ft232) ve işlemci (genelde atmega168/328) üzerinde yüklü bootloader vasıtasıyla direkt USB port üzerinden arduino IDE'si ile program yazılır/derlenir/işlemciye yüklenir ve çalıştırılır.

ancak senin bahsettiğin kart sanırım şu:

bu kart adı üzerinde profesyoneller için tasarlanmış bir arduino aslında ve üzerinde USB<->Seri dönüştürücü yok.
anladığım kadarıyla sen arduino konusunda yenisin ve neden pro'yu seçtin bilmiyorum. normal arduino seçsen daha iyiydi.
bu durumda yapacağın şey USB<->Seri dönüştürücüyü kendin yapmak/satın almak ve USB ile arduino arasına eklemek olacak.

resmini verdiğin mavi renkli USB<->Seri dönüştürücü büyük ihtimalle FTDI çipe sahip değil (Prolific olabilir) ve senin işine yaramayacak.
"Ne farkeder ki o da USB<->Seri dönüştürücü bu da USB<->Seri dönüştürücü?" diye düşünebilirsin. farkediyor. denemen lazım.

USBasp cinsi atmega programlayıcılar da işini görür işlemci yazmak için. ancak o zaman da arduino IDE'sinin yaz/derle/yükle/çalıştır pratikliğini kaybetmiş olursun.

sonuç olarak;
yeni bir arduino alabiliyorsan (USB<->Seri dönüştürücülü, mesela son versiyon arduino uno) al ve hiç bunlarla uğraşma.
yok ben artık almış bulundum arduino pro ve bununla devam edeceğim diyorsan da araya ftdi çipli bir USB<->Seri dönüştürücü kart yap/satın al ve devam et).
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

maddafacca

Alıntı yapılan: bocek - 16 Ocak 2012, 10:24:52
normalde arduino programlamak için ek bir donanıma ihtiyaç duyulmaz.
çünkü arduino kartı üzerinde bulunan USB<->Seri dönüştürücüsü  (genelde ft232) ve işlemci (genelde atmega168/328) üzerinde yüklü bootloader vasıtasıyla direkt USB port üzerinden arduino IDE'si ile program yazılır/derlenir/işlemciye yüklenir ve çalıştırılır.

ancak senin bahsettiğin kart sanırım şu:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu kart adı üzerinde profesyoneller için tasarlanmış bir arduino aslında ve üzerinde USB<->Seri dönüştürücü yok.
anladığım kadarıyla sen arduino konusunda yenisin ve neden pro'yu seçtin bilmiyorum. normal arduino seçsen daha iyiydi.
bu durumda yapacağın şey USB<->Seri dönüştürücüyü kendin yapmak/satın almak ve USB ile arduino arasına eklemek olacak.

resmini verdiğin mavi renkli USB<->Seri dönüştürücü büyük ihtimalle FTDI çipe sahip değil (Prolific olabilir) ve senin işine yaramayacak.
"Ne farkeder ki o da USB<->Seri dönüştürücü bu da USB<->Seri dönüştürücü?" diye düşünebilirsin. farkediyor. denemen lazım.

USBasp cinsi atmega programlayıcılar da işini görür işlemci yazmak için. ancak o zaman da arduino IDE'sinin yaz/derle/yükle/çalıştır pratikliğini kaybetmiş olursun.

sonuç olarak;
yeni bir arduino alabiliyorsan (USB<->Seri dönüştürücülü, mesela son versiyon arduino uno) al ve hiç bunlarla uğraşma.
yok ben artık almış bulundum arduino pro ve bununla devam edeceğim diyorsan da araya ftdi çipli bir USB<->Seri dönüştürücü kart yap/satın al ve devam et).

mükemmel bir cevap olmuş çok teşekkür ederim baya bilgilendim şimdi :) bahsettiğim mini pro kartı seçme nedenim aslında arduinoya adım atmak için değil , tamamen hobby amaçlı şu 4 pervaneli helikopterlerden yapmak istiyorum, bunlardada baktım geliştirmeye en açık olanında bu kartı kullanmışlar. işte malzeme listesi vermişler şunu alın şunu alın , aldıktan sonra şunu şuraya bunu buraya takın gibisinden. ben sadece direktiflere uyucaktım. o sırada gözüm buna takıldı hani belki evde yaparda masraftan kurtulurum diye. anlaşılan almam gerekicek. peki birşey daha sorucam.
arduinoya başlıycaksan bunu alma uno al demişsiniz ya. bende aslında öğrenme amaçlı uno almak istiyordum fakat şimdi bu helikopteri yapmak için mini pro yu önermişler. ben şimdi uno alıpta bu mini yerine kullanabilirmiyim ? aynı işi görürmü ? yani platform hakkında  hiç bilgim olmadığından soruyorum. eğer ikiside tamamen aynı işi yapıyosa uno almak bana görede daha mantıklı.

bocek

yapmayı planladığın projenin linkini verirsen daha güzel yorum yapabiliriz ama şunu söyleyebilirim:
öncelikle; uçan bir nesne yapacağına göre minimum ağırlık ve denge mevzuları ön plana çıkıyor.
yani koyacağın kartın minimum ağırlıkta ve boyutta olması önemli. bunun için de adamlar arduinonun en küçük modeli olan pro mini'yi kullanmışlar sanırım.
arduino uno tabii ki aynı işi görür ama resimlerine bakarsan pro mini'ye göre oldukça ağır ve büyük olacaktır. bu da quadcopterdeki bütün hesapları alt üst edebilir.
bence hem arduino dünyasına giriş yapmak, hem de bu quadcopter işiyle uğraşmak istiyorsan bir tane arduino uno al. arduino pro mini'yi de kendin yap.
şemasından http://arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino-Pro-Mini-schematic.pdf
göreceğin üzere hiç te zor değil.

arduino pro mini'yi programlamak için de uno'yu kullanabilirsin. bununla ilgili kaynakları da basit ibr aramayla rahatlıkla bulabilirsin.

hatta biraz daha zorlarsan arduino uno değilse bile değişik arduino türevlerini de kendin yapabilirsin (ben freeduino diye bir kartı kendim yaptım ilkel koşullarda -laser baskı + ütüleme-)
http://www.freeduino.org/freeduino_open_designs.html
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

maddafacca

süper tavsiye o zaman uno alıp kendim yapmaya girişicem :)

teşekkürler