ısıtıcı

Başlatan muhittin_kaplan, 18 Ocak 2012, 23:30:10

muhittin_kaplan

kalem ucunu biliyorum ama kırılmaması gerek. araba lampaları da çok güç harcamaz mı ?

gambit1244

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 03 Şubat 2012, 18:22:01
kalem ucunu biliyorum ama kırılmaması gerek. araba lampaları da çok güç harcamaz mı ?

akım ölçerle ölçtüm hocam 4v 1A çekiyor ve yinede elle uzun süre tutamayacak kadar sıcak
yavsiye ediyorum 1amper işniizi goruyorsa

bitane 2s 4A lipo pil koysanız canavar gibi 3-4 saat götürür :D
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

mas

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 03 Şubat 2012, 18:22:01

TOMBOW kullan hocam ;D öğrencilik yıllarımızda en kaliteli kalem ucuydu. gerçi hala öğrenciyiz ve hala tombow en kaliteli uç :D yaw farkettim de aylardır elime kalem alıp birşeyler yazmadım :o bu bilgisayarlar hayatımıza nasıl bukadar girdi anlamıyorum doğrusu...

muhittin_kaplan

lise yıllarımda bisikletle giderdim okula. uç kullanarak elcik :) (gidon)l ere ısıtıcı yapmıştım :D

muhittin_kaplan

voltaj 11v
direnç 14r

çekilen akım (yaklaşık) 800mA
güç (yaklaşık) 9w

yukardaki bilgilere dayanarak nasıl bir battaniye resiztansı kullanmalıyım :)

muhittin_kaplan

gittim aldım. bu telin 1m si yakşalık 24r oluyor.
güç hesabına girersek 12v,24r,0,5A oradan güç hesabı demişken "What is this" "This is a watmeter"
6w gibi bir değer çıkıyor. yanlışmıyım yoksa

aslan_korhan

Isı çok yüksek olmayacağından Epoxy PCB üzerine yollar çizerek resistanz olarak kullanabilirsin.
Hem ısıyı eşit dağıtmış olursun. Tabi hat kalınlıklarını iyi hesaplamak lazım.
Birçok yerde bu şekilde kullanılıyor.
Hem çok ince olur.
En basit PCB çizim programı bile hangi hat genişliğinde ne kadar akım geçeceğini hesaplıyor.
İstediğin güçte yapabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

elektronik

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 02 Mart 2012, 08:23:29
Isı çok yüksek olmayacağından Epoxy PCB üzerine yollar çizerek resistanz olarak kullanabilirsin.

bakır iyi iletken olduğundan ısıtma için kullanmak doğru olmaz gibime geliyor. kalem ucu daha uygun olur.
bir malzemeyi elektrik ile ısıtmak için o malzemenin kötü bir iletken olması gerekir.
devre zaten pil ile çalışacakmış enerjiyi ekonomik kullanmak gerekir.

muhittin_kaplan

battaniye teli yada rezistansında karar kıldık. işimiz için uygun görünüyor.

muhittin_kaplan

yaklaşık 12v,10w lık bir ısıtıcıya sıcaklık sensörü kullanmadan mümkün olduğunca küçük kontrol ünitesi yapmam gerek. Önerileriniz nedir ?

z

Isiticiyi calistir bir ara enerjisini role ile kez ve isiticinin kendisini sensor olarak kullanmak uzere analog devrene gene role ile bagla.

Sicaklik hakkinda fikir edindikten sonra isiticiya verilecek enerjiyi belirle. Bu islemleri surekli olarak yinele.

(Ortam sicakligi ile isitici tel sicakligi farkli olacaktir. Sicaklik olcmek icin enerjiyi kestikten sonra bir sure beklemek gerekecektir.)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam Ölçmeme gerek yok. Ya bir kaç konum yapacağım anahtarla, yada pwm ile ayarlayacağım. ama bu küçük olmak hatta küçücük olmak zorunda.

muhittin_kaplan

unutmadan birde kaynaktan beslenip kaynağı ölçeceğim.

z

O zaman hic ugrasma 555 ile Mosfeti sur gitsin. 555 ile PWM kolayca yapilabiliyor. Devre de kesme seker boyutlarinda bir sey olur. 555 de isiticiyi besleyen kaynaktan beslenir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam Bu ısıtıcıda lipo kullanacağım ve 9v altına inmemesi gerekiyor. bunun içinde bir alarm yapmam gerek. 555 yerine 16f628 ve comp. kullanmayı düşünüyorum.