N tipi termocouple okuma

Başlatan mas, 01 Şubat 2012, 08:56:16

ahmet_zxc

uzman
biliyorsun tersine mühendislik diye bişey var.
ancak bu tersine mühendislik çalışan sistemlerde uygulanabilir.

sadece sap amazonda 107 dolara satılıyor (yani plastik sap ucu bile yok)

performansı ne olursa olsun bu fiyat hiç mantıklı değil bence. neyse..

eğer elinde sadece havyanın ucu varsa iş zor (yazılanların hepsini okudum)

ama elinde cihaz komple varsa ozaman iş çok kolay.

cihazı çalıştırırız bir datalogger ile tüm sinyalleri kaydederiz cihazın nasıl çalıştığı ortaya çıkar.

sonra aynı devreyi yapmak, devreye kanat takıp uçurmak vs.. kolay.

bu arada proplardan birini feda edip bir laboratuarda o metallerin ne olduğunu inceletmek te pek fena fikir değil.

mas

hocam elimde istasyonun kendisi yok. bir süre kullandım. ama artık yok.

amazonda 107 dolar olması ilginç. ebay de 46 dolara buldum 6.50 dolar da kargosu var.
ayrıca o ürün plastik değil :) ısıya dayanıklı özel bir malzemeden yapılmış. kablosuna bilinçli olarak 450 derecde ısı verdim banamısın demedi..

cihazın nasıl çalışabileceğine dair en mantıklı fikirleri üretmeye çalışıyorum. bulduğum kaynakların bu fikirlere etkisi büyük.

skop probu bozuktu zaten bir işe yaramıyordu. yinede acıdım ama :) ayrıca malzemeleri labaratuvarda inceletmedim evet evimde mikroskop var ;D

z

Isi cok uzattiniz gibime geliyor.

Havya ucuna termometre monte edin, ayarli voltaj kaynagindan voltaj vererek havya ucunu istediginiz uc sicakiligina kadar isitin ve sensorun verdigi elektriksel buyuklugu olcun.

Daha sonra PID kontrol ile secilen referans sicakliga ait elektrik buyuklugu sabitlemeye calisin.

Burada havya ucundaki sensor ile isitici arasindaki isi yayilim gecikmesi dusuk tutuldugu icin sistemin hizli tepki vermesi guzel bir sey. PID parametreleri iyi ayarlanirsa hazir satilan cihazlarin tepki suresine erisilir.

Isin icine islemci vs katmaya gerek yok. Opamplar isin ustesinden fazlasiyla gelir.

Sensorde 4 yada 5 farkli referans sicaklik icin deney yapmak yeterli. Bu is icin cok profesoyonel sensor elektronigi kurmak da gerekmez. varsin sicaklik 10 derece asagi yada yukari olsun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mas

hocam sizin söylediğiniz işin en kolay kısmı. uca dışardan termokupl bağlamak ile kendi içindekini kullanmak aynı şey değil. burda amacımız mükemmel ısı iletimi. buda mükemmel bir kontrolden geçiyor. yani bende jbc nin yaptığı gibi ucun içindeki termokupl ı kullanıcam. ayrıca bahettiğim programda bir zorluk göremiyorum. yanlızca benim yazılım bilgim yeterli olmadığından sıkıntı yaşıyorum.

iyildirim

Bunalmışın söylediği kalibrasyon için gereken kısım..

Peki yapalım..
Hızlı ısınacak, lehimleme sırasında sıcaklığı istenen düzeye tutacak vs  vs.
Ama nihayetinde denemeler için uç gerekecek..

İstanbul da neredesin..

z

Ben disaridan termocouple bagla ve onunla sicaklik kontrolu yap demedim.

Kalibrasyondan da bahsetmedim.

Set point noktalarinda sensorden gelen bilgiyi deneysel olarak tespit edebilmen icin oneride bulundum. Gerisi isin hikaye kismi olan PID kontrol.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mas

@bunalmis;
hocam ben yanlış anladım galiba kusura bakmayın :)

@iyildirim;
hocam ben mi yanlış anladım bu teklif mi :) ben haseki - yusufpaşa taraflarındayım.

iyildirim

Dediğim gibi yardımcı olmaya çalışırım..
Zaten benim kafamda da farklı bir model için hayva kontrolorü yapmak vardı.. 

mas

hocam iletide belirttim benim amacım projeyi birsine yaptırmak değil. konuyu açma nedenim tartışmak farklı fikirler edinmek, farklı açılardan bakmak. sonuçda herkesin beyni aynı değil. mesela az önce sıkca duyup hakkında bilgi sahibi olmadığım ve hiç araştırma gereği duymadığım pid kavramı hakkında yeni bilgiler öğrendim. bakış açım şimdiden değişti.. bunalmış hocamla yaşadığımız anlaşmazlık da cabası. evet bu komik bir durum. ama o mesajı iki kişinin de yanlış anlaması daha da komik bir durum :) bülent hocam tekrar kusura bakma cahilliğimizden işte :) bu arada hangi üni. okudunuz veya okuyorsunuz oraya gelelim. bizim ne lisede nede üni. de pid diye bişey öğretmediler. sözde ytü (myo). adı var işte gerisi boş..

mas

cihaz hakkında yeni bilgilere ulaştım. resimdeki devre analog bir modele ait. ben biraz inceledim nasıl çalıştığını anlamaya çalıştım ama ölçüm yapmadan sonuçlar tahminden öteye gitmiyor. devrenin çalışması hakkında sizlerinde görüşlerini almak isterim..