12 bit adc

Başlatan eraygil, 09 Şubat 2012, 18:44:04

cemilkendir

http://www.national.com/en/adc/low_power_adc.html

buradan alabilirsin adcyi ben bir proje için sample istedim çok hızlı ve ucuza gönderdiler

eraygil

ilginiz için çok çok saolun arkadaşlar. sonunda 18f4423 den vaz geçtim. bunun yerine 18f452 kullanıcam 10 bit adc çözünürlüğü var ama  kafama takılan bir şey var. bu işlemcinin adc -referans voltajını  0v  +referans voltajını +5 volt seçtiğimizde  5mv çözünürlükle ölçüm yapabiliyoruz. peki -referans voltajını 2 volt yaparsak çözünürlüğümüz 3mv mu? olur.

pwm.c

12bit adc ile ne okumak istiyorsun onu öğrenebilirmiyiz? akım sensörü gibi bişey mi?
10bit adc de referansı 2v verirsen çözünürlük 2mv olur ancak analog girişe en fazla 2v verebilirsin fazlasını okumaz. senin sinyalin 0...5v arası çıkış veriyorsa bunu dirençle bölmen gerekecek yani değişen çok fazla birşey olmuyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

CLR

Alıntı yapılan: eraygil - 17 Şubat 2012, 20:45:08
ilginiz için çok çok sağolun arkadaşlar. sonunda 18f4423 den vaz geçtim. bunun yerine 18f452 kullanıcam 10 bit adc çözünürlüğü var ama  kafama takılan bir şey var. bu işlemcinin adc -referans voltajını  0v  +referans voltajını +5 volt seçtiğimizde  5mv çözünürlükle ölçüm yapabiliyoruz. peki -referans voltajını 2 volt yaparsak çözünürlüğümüz 3mv mu? olur.

Vref/1024 olur. yani 2V/1024, 1,95mV olacaktır
Knowledge and Experience are Power

eraygil

-vref imi 2 volt verdim  +vref imide 5 volt verirsem okuyabileceğim değer 2 volt ve 5 volt arası olmaz mı  yani 3 voltluk bir aralığı okuyacağım.  bununla sitemden tam yükte 120 amper akım çeken bir dc motorun akımını göreceğim. motor besleme devresinde 120 amperde  iki ucu arasında 60 mv voltaj farkı oluşturan bir direnç  var ve bu direnç uçlarındaki gerilimi 0- 5 volta çevireceğim ve bu değeri 12 bit adc ile okumak istiyordum . 12 bit adc li bir işlemci temin edemediğim için mecburen 10 bit adc si olan 18f452 kullanmak zorunda kaldım. 

CLR

Alıntı yapılan: eraygil - 18 Şubat 2012, 09:47:30
-vref imi 2 volt verdim  +vref imide 5 volt verirsem okuyabileceğim değer 2 volt ve 5 volt arası olmaz mı  yani 3 voltluk bir aralığı okuyacağım.  bununla sitemden tam yükte 120 amper akım çeken bir dc motorun akımını göreceğim. motor besleme devresinde 120 amperde  iki ucu arasında 60 mv voltaj farkı oluşturan bir direnç  var ve bu direnç uçlarındaki gerilimi 0- 5 volta çevireceğim ve bu değeri 12 bit adc ile okumak istiyordum . 12 bit adc li bir işlemci temin edemediğim için mecburen 10 bit adc si olan 18f452 kullanmak zorunda kaldım.

120A ve dirençle(şönt) okuma yöntemi sağlıklı bir yöntem değil. Akım trafosu kullan. 3V'luk veya 5V'luk aralığı okuman çok fark etmez.
Knowledge and Experience are Power