a4tech cmos bağlantıları nedir?

Başlatan HackTroj, 16 Şubat 2012, 00:42:38

HackTroj

aşağıda a4tech webcam den söktüğüm devre var ... kopuk bi kameraydı bende kullanmak istedim
bu bağlantıları araştırdım falan bulamadım ... datasheet şeklinde bişi

bileniniz var mı ya da nasıl anlayabilirim

HackTroj

sağdan 1 ve 2. pin microfon ve led in (-) bacağıyla kısadevre ... ama 2 tane toprak olması garip geldi

Kabil ATICI

Kabloların biri usb bağlantısının ucundaki "-" bağlantısı, diğeri ise usb fişin şasesidir. (şase kablo içindeki koruyucu iletken ile bağlantılıdır. Daha iyi bir koruma sağlaması için bazı durumlarda birleştirilir.
"+" ucu bulmak için devre üzerinde tantal kondansatör veya kutuplu kondansatör varsa o elemanın "+" bacağıdır.
ambar7

HackTroj

peki bu kamerayı herhangi bi devrede kullansam bilgisayar yazılımını da kendim yazsam ... bu şekilde kullanabilir miyim?

pinler sanırım vcc gnd gnd rx tx şeklinde olmalı 2 tane toprak ikisi veri alıp gönderme biri 5v pini .. fakat devre üzerinde microfon var ses verisi ile görüntü verisi beraber mi iletiliyo yoksa ayrı ayrı pin mi gerekli :S bu kameranın kablosu kopuktu elime geçtiğinde fakat içi sağlam göründüğünden test etmek istiyorm

Kabil ATICI

Bu usb üzerinden bağlanan bir kamera ise kalan iki uç D+ ve D- şeklindedir. (USB bağlantı uçları). Bunlar seri porttan farklı bir şekilde işlev görür.
Normalde ses ve görüntü kodlanarak usb üzerinden gönderilir. Bu kodlar bilgisayarda kamera sürücüleri ile çözülerek kullanılır.( Hatta görüntü ve ses sıkıştırılarak bilgisayara gönderilir. )
Kameranın üretici tarafından üretilmiş sürücüleri varsa (D+ ve D- uçları bağlanarak;3.6V'dur) gerekli bağlantıları yapılarak denenebilir. Bu sürücüleri yazabiliyorsanız sizi tebrik ederim.
ambar7

HackTroj

kodlamayı bulabilsem sürücü yazmak problem değil usb bağlantısı d+ d- gnd şase gnd pin 4. bi pin daha var o tam ne işe yarıyo

Kabil ATICI

Usb aletlerde bulunan +Vcc(5V) , D+ (3.6V) , D- (3.6V), gnd ve şase. (sıralama teoriktir) Şase usb'nin metal ucu. Diğer 4 uç'da usb'nin içindeki bağlantılardır. Birçok durumda gnd ile şase birbirine bağlanabilir, ama bazı durumlanda ayrık durması tercih edilir.
ambar7