l298 çok ısınıyor kısa sürede

Başlatan HackTroj, 23 Şubat 2012, 03:54:23

HackTroj

belki motora verdiğim 1 0 lar çok fazla akım çekmesine neden oluyodur ... standart ileri geri dur yapıp deniycem ...

bi de bişi daha sorcam ... uzaktan kumandalı arac devresinde arac ve kumanda da en iyi frekans değeri nedir ... 20mhz kristal kullansam fazla mı olur ... anlık tepki almak istiyorum

subram

lisede iken katılıdığım robot yarışmlarında gördüğüm birşey; Muhtemelen sizinle aynı sorunu(ısınma) yaşayan biriydi çözüm olarakta 2 adet l298 kullanmış ve bunları paralel bağlamış! entegreleri üstüste koyup bacaklarını birbirine lehimlemiş. ne kadar güvenli bilmiyorum ama!
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

HackTroj

ilginç ve farklı bi hareket olmuş :D ben entegreden vazgeceblrm role ile sürcem ama pwm ile bi şekildee hız ayarlamam lazm

HackTroj

evet rolelerin çektiği akımı düşünemedim :D akımdan tasarruf yapmam gerekirken baya abartmışım :D 4 roleden 3 amper küsür akım çekildi :D sadece rf ve pic bağlıyken 50mA çekti devre normal midir... eski l298 le yaptıgım devreyi yapıp kodlarla ve soğutucuyla ısı problemini çözmeye çalışcam bi arkadaş 2 tane l298 bağlamaktan bahsetmişti akım paylaşımı açısından mantıklı aslında ... sizce tek motor için tek l298 mi kullanmalıyım ... ?

güç için iki tane telefon bataryasını seri bağlamayı düşünüyorum 1100mAh lık işimi görür sanırım?

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler